Соціум

Громада обговорила податки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулої п’ятниці на громадських слуханнях в Івано-Франківську говорили про ставки місцевих податків і зборів, в яких за Податковим кодексом з’явилися значні зміни. Вісім різних відмінили (ринковий, комунальний, податок на рекламу тощо), але ввели новий – туристичний збір. В результаті цих новацій місто за попередніми підрахунками втратило понад 14,5 млн. грн. Чи зможе влада заповнити цю прогалину – наразі невідомо.

Найменше братимуть з книжок

У канадському бізнес-центрі (вул. Дністровська) було дуже людно. Щоб усі могли сісти, довелось доставляти крісла. Посеред зали – великий круглий стіл, з одного боку чиновники, з іншого – підприємці.

Начальник міського управління економіки та інтеграційного розвитку Богдан Білик почав розмову з торгового збору. Він запевнив, що ринковим торговцям мало би стати легше. Адже збір відмінили. Інша справа, що деякі власники ринків збирають його й досі. «Якщо не припинять збирати торговий збір, – зазначив Білик, – то ми передамо інформацію у відповідні служби».

Обговорення ставки збору за провадження торговельної діяльності та надання платних побутових послуг пройшло без проблем. Міськвиконком запропонував збір розміром 0,08-0,4% від мінімальної зарплати (на 1 січня – 941 грн.), в залежності від послуги. Так, найдешевшою є роздрібна торгівля україномов-ною друкованою продукцією – 0,08% (75 грн.), а найдорожчою – оптова торгівля, продаж автомобілів (376 грн.).

За словами першого заступника начальника міської ДПІ Олени Мухіної, принципові зміни, що передбачені Податковим кодексом, будуть в самих заявах на придбання торгових патентів. Мовляв, відтепер це вже буде державне свідоцтво, яке даватиме право займатися певним видом діяльності: на торгівлю – протягом п’яти років, на сфери розваг – два роки.

У цьому місці запитання задав старший чоловік. Каже, він – дитина війни, підприємець, має прибуток 900 грн. і його примушують сплачувати у Пенсійний фонд. «Коли ж я ту пенсію буду отримувати, якщо мені пішов 80-й рік?», – обурився він. Правда, пенсійні платежі тут обговорювати ніхто не планував, відтак, чоловікові пообіцяли, що інформацію йому нададуть в індивідуальному порядку.

Україна – не Хорватія

Туристичний збір – новація, тому про нього говорили значно більше. Законом передбачена ставка від 0,5 до 1% від вартості проживання у готелі (мотелі, кемпінгу). Таких платників у Франківську є 55. За інформацією управління статистики, минулого року наше місто відвідали 30 тисяч туристів. Тож у бюджеті заклали незначну суму – 100 тис. грн.

До речі, всі сусідні області затвердили 1%. Адже збір не стосується власника закладу розміщення, а лягає виключно на туриста. Навіть тих, хто приїхав у відрядження, він не зачіпає…

У залі почали говорити те, що збір називають разовим, однак сплачувати відсотки треба за кожен день, питали, як відрізнити відрядника від туриста тощо. «Хай би вже всі платили, бо це ускладнює роботу», – дійшли висновку деякі підприємці.

Богдан Білик зауважив: це – закон. І міська влада тут нічого змінити не може, хіба вплинути на розмір ставки. Член виконкому Руслан Руско, керівник турфірми, запевнив, що такий збір є у всій Європі. І там він складає від 2 до 5 євро. «Якщо людина платитиме від 1,5 до 8 грн., то це не буде суттєво порівняно з ціною за проживання, – сказав Руско. – Я вважаю, що може бути й більше. Наприклад, у Хорватії збір становить 4,5 євро».

Зал, звісно, зашумів. Мовляв, нема чого порівнювати Хорватію з Україною. Рускові довелося погодитись. Крім того, він згадав і про проблеми цього збору. Сказав, що треба буде провести семінар і навчити людей правильному нарахуванню та звітності.

Богдан Білик пообіцяв доопрацювати положення і розробити механізм адміністрування. Врешті, вирішили затвердити ставку – 1% від вартості проживання.

Парковка подорожчає в рази

При розгляді збору за місця для парковки з’ясувалося, що уряд запропонував 0,03-0,15% з мінімальної зарплати за один квадратний метр. Якщо перевести відсотки на гроші, то це 0,28-1,4 грн./м2. Вирішили встановити мінімальний коефіцієнт – 0,03%.

Утім, навіть цей мінімум не зможе вберегти місто від подорожчання паркування. Як повідомив директор комунального підприємства «Сервіс-авто» Ярослав Квас, стандартне місце для одного авто займає 11,5-12 м2. Тож тепер доведеться за одне місце платити приблизно 3,8 грн. податку. А підприємству ще треба за щось жити. Якщо раніше податок становив 0,51 грн., а паркування коштувало 2 грн., то тепер…

Люди із зали почали вигукувати, що «завдяки» цьому податку паркування коштуватиме 6 грн. «Я не можу сказати зараз, якою буде вартість, – відповів Квас. – Але думаю, вона буде суттєво збільшена. Бо ще є наказ Міністерства ЖКГ, за яким паркувальники повинні мати форму. (Досі вони були в жилетах). Форма – це теж затрати. У Чернівцях парковка – 5 грн., у Львові – 8-10 грн., але в них місто поділене на зони. Нині ми виходимо на меншу суму, за рахунок продуктивності праці. Може вкладемось у 4 грн., хіба що форма потягне більше».

Врешті вирішили, що все заміряють і на сесії міськради затвердять усі площі та тарифи.

* * *

Наприкінці громадських слухань Богдан Білик підсумував: міськвиконком підійшов до визначення коефіцієнтів лояльно. Відтак, він сподівається, що малий бізнес в Івано-Франківську і надалі процвітатиме.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.