Соціум

Глянути на личко

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Люди звертаються за допомогою до влади з різних причин: у когось нема грошей, когось вигнали з роботи, хтось посварився з сусідом через земельну ділянку. Є ситуації, коли чиновники, щоб спекатися докучливих (на їхню думку) звернень, не розглядаючи заяв, пишуть примітивні відписки. А є й громадяни, які ходять по владних кабінетах, як по свячену воду, не маючи на те вагомих причин.

До прикладу, за словами джерела з обласної адміністрації, туди приходила бабуся, яка випрошувала у чиновників гроші на похорон. Два рази на місяць, за її словами, хтось у неї помирав. «За той час, що вона ходила, можна було півсела похоронити», – каже джерело з ОДА. У відділі роботи зі зверненнями громадян розповідають, що серед курйозних випадків їм запам’яталося, коли в однієї бабусі спитали, чого вона хоче до губернатора на прийом, вона відповіла: «Я виділа його по телевізору і хочу на його личко подивитися».

Проте є й чимало чиновників, які або ігнорують звернення людей, або відсилають їх по колу в інші кабінети. Не так давно «Репортер», відпрацьовуючи матеріал до нашою постійної рубрики «Запитай у влади», звернувся в одне з управлінь ОДА із запитанням – яким чином може інвалід отримати фінансову допомогу на операцію. Там спокійно відповіли та розписали технологію. Втім, коли кореспондент спитав прізвище працівника управління, то почув у телефонній трубці крик: «Ви що, в газеті зібралися це писати? Та завтра всі інваліди до нас побіжать!».

За дев’ять місяців цього року в обласній адміністрації зареєстровано 4665 звернень громадян. З них позитивно розглянуто 1086, відмовлено – 372, роз’яснено – 2781, у стадії розгляду – 426.

Найчастіше звертаються мешканці Івано-Франківська, Надвірнянського, Косівського, Галицького та Тисменицького районів. Начальник відділу роботи із зверненнями громадян ОДА Наталія Никорак розповідає, що нерідко люди звертаються до влади повторно: «Наприклад, якщо людині було роз’яснено, що її питання неможливо вирішити органами державної влади, але його можна вирішити в судовому порядку. Заявник не погоджується з цим тлумаченням і звертається ще раз. Буває так, що звернення перебуває на розгляді, а громадянин ще раз написав, бо в нього виникли додаткові питання, крім того, що вже на розгляді».

На зауваження, що чиновники нерідко «відписуються», навіть не розглядаючи звернення, Наталія Никорак відповіла: «Якщо є відповідь, яка не задовольняє порушену проблему, ми повертаємо ці звернення на доопрацювання до остаточного результату». Крім того, є звернення, де ні влада, ні суд не можуть зарадити людям. До прикладу, на контролі в ОДА є колективне звернення громадян з Бурштина. Вісім сімей живуть в аварійному будинку. Міська рада пропонує їм переселитися у гуртожиток, бо немає коштів, щоб переселити їх у помешкання з відповідною житловою площею. «І що робити? – розводять руками чиновники. – Немає грошей».

За словами Наталії Никорак, найчастіше люди йдуть до влади з приводу соціального захисту. «Люди не виживають на пенсії, на ці зарплати і звертаються за матеріальною допомогою, – говорить вона. – Якщо сім’я малозабезпечена, то має право раз на рік отримати допомогу. Для цього потрібна заява, акт обстеження, ідентифікаційний код, довідка про стан здоров’я».

Часто люди звертаються щодо питань приватизації, працевлаштування, земельних конфліктів, охорони здоров’я, роботи місцевих органів самоврядування.
Щодо земельних проблем, то Наталія Никорак каже: «Це переважно земельні спори, наприклад, сусіди не можуть визначити межу. Це є суто прерогатива органів місцевого самоврядування або суду. Деякі громадяни знають, що їм треба звернутися до суду. Але, усвідомлюючи, що програють суд, все одно йдуть до нас».

У будь-якому разі кожна людина має право звернутися до влади за допомогою. І незалежно від її проблем, за законодавством, протягом місяця їй повинні надати письмову відповідь. «У випадку, якщо звернення потребує детальнішого вивчення, відповідь надають протягом 45 днів», – каже Наталія Никорак. Аби звернення заявника десь не загубилося, воно реєструється того ж дня. Після того кружляє по кабінетах. Спершу йде на резолюцію до керівництва, звідти – до виконавця, який, у свою чергу, повідомляє заявника і керівництво ОДА про розгляд питання. Аж після того приймається рішення: поставити заяву на додатковий контроль чи відмовити.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.