Соціум

День страти «сірих»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Про те, що телефони, які не зареєстровані в Україні, відключать, говорилося вже давненько. Але далі розмов справа поки що не пішла. Тому більшість власників таких мобілок і не сприймають ці погрози всерйоз. Проте Український державний центр радіочастот (УДЦР) уже оголосив остаточ-ний день страти «сірих» – 16 лютого 2010 року. Що таке «білий», «сірий» та «чорний» списки, як не купити «нелегала», та що робити, якщо ви вже його придбали, читайте нижче.

Все для бюджету

Історія почалася так – одного прекрасного дня УДЦР провів нехитрі підрахунки. Дорахувалися, що у 2008 році із 3 млн. мобільних терміналів, які були продані, центр надав дозволи тільки на 250 тисяч. Тобто 80 % мобілок опинилися на території України нелегально. А постраждав від цього перш за все бюджет.
Як розповідає начальник Івано-Франківської філії УДЦР Віталій Бортов, саме тому у 2009 році центр вирішив проводити політику щодо створення загальної бази даних мобільних терміналів. «Введення цієї системи контролю за кодами ІМЕІ дозволило збільшити доходну частину бюджету майже в 17 раз – якщо середньомісячно у 2008 році отримували 7,5 млн. грн., то в 2009‑му – 69 млн.», – каже він.

У березні 2009‑го вийшли рішення Національного комітету з питань регулювання зв’язку, яке зобов’язало ввести цей облік. З 1 червня цим же рішенням заборонили реалізацію тих терміналів, які не занесені в базу даних. «Реалізаторам дали три місяці – березень-квітень-травень, аби вони змогли зареєструвати свої залишки. Потім ще три місяці був період адаптації, – каже Бортов, – аби за цей час оператори змогли «виловити» всі мобільні термінали і подати їх коди в центр».

Усі мобільники, якими користувалися до 1 вересня 2009 року, потрапили під амністію – автоматом у «білий» список.

Сірі чорніють

Днем народження «сірого» списку можна назвати 1 вересня минулого року. У нього заносилися незареєстровані телефони, якими почали користуватися на території України вже після цієї дати. «Була домовленість, що у цьому списку апарат має знаходитися три місяці», – говорить Віталій Бортов. Тобто їх мали б відключити 1 грудня. Проте не так сталося, як гадалося. Бортов пояснює це тим, що «були окремі ситуації, коли терміни відкладалися. Та на сьогодні остаточний день, який визначили і оператори, і національна комісія регулювання зв’язку і центр радіочастот, – це 16 лютого».

До речі, нині в «сірому» списку знаходиться близько 100 тисяч телефонів. І всі вони після 16 лютого мали б опинитися у «чорному» списку. Поки що його не існує. Туди ж будуть заноситися коди крадених мобільних телефонів. Усі «чорні» термінали не будуть обслуговуватися нашими мобільними операторами. «І не має значення, чи користувач поміняв карточку одного оператора на іншого. Припинення надання послуг буде на підставі коду ІМЕІ» – стверджує Бортов.

Захисти себе сам

Аби не купити «нелегала», треба володіти інформацією. Захист прав споживача – у руках самого споживача. Як розповідає Андрій Кондратьєв з магазину портативної техніки «iLife.if.ua», покупець має перевірити, чи співпадає код ІМЕІ, нанесений на фірмовій етикетці під акумулятором та на упаковці. «Потім на місці зайти на сайт УДЦР і пошукати цей ІМЕІ у базі, або ж відправити sms-повідомлення із цим же кодом і перевірити, в якому списку він знаходиться. Ми надаємо нашим покупцям доступ до мережі, а також можливість скористуватися sim‑картою, – стверджує він. – А щоб захистити себе, ми працюємо тільки з тими дилерами, які продають сертифіковані телефони».

Та якщо ви все ж таки не додивилися і купили «нелегала», то маєте право отримати назад свої гроші, або ж обміняти телефон на інший. «І не тільки протягом двох тижнів, – каже головний державний інспектор інспекції зв’язку Західного управління Ігор Грабовий. – А протягом гарантійного терміну телефону. Для цього треба написати заяву, що мобільний телефон є неналежної якості у зв’язку з неналежною реєстрацією».

Можна викинути?

У нас, на Прикарпатті, де багато людей перебуває за кордоном на заробітках, непоодинокими є ситуації, коли мобільник перетинає кордон у сумці з передачею.
Студентка Оксана, показуючи новенький Samsung, розповідає: «Цей телефон мама купила в Іспанії, подарунок на Миколая. Я дуже тішилася тою іграшкою. Сама я собі такий не могла дозволити. А зараз кажуть, що скоро його можна буде викинути».

Саме такий телефон, перевезений у бусику з передачами, і вважається нелегалом. І хоча основний удар національний комітет з питань регулювання зв’язку спрямував на великі партії контрабандного товару, потрапляють під нього і такі «одинокі» мобілки.

Звісно, «нелегала» можна зареєструвати. Процедура безплатна, але… Законно зареєструвати телефон можна єдиним чином – потрібно написати заяву у Київ на ім’я начальника УДЦР. До неї додати копію митної декларації, на основі якої був ввезений телефон. Якщо такої немає – ксерокопію першої сторінки паспорта та сторінки з відміткою про перетин кордону, ксерокопію чека та ксерокопію гарантійного талона зі штампом магазину. Посилаєте і чекаєте на відповідь. Але чи у багатьох знайдеться повний комплект таких документів?..

Проте зараз заговорили і про інший варіант – клонування телефонів ІМЕІ. Для того, щоб зареєструвати свій телефон, варто знайти апарат тієї ж марки, тільки «білий». Його ІМЕІ присвоюється «сірому», створюється клон. Звісно, таке – незаконно, та ще й вимагає певної суми. «Технічно це зробити можливо, хоча і складно, – каже Ігор Лучко, заступник начальника Івано-Франківської філії УДЦР. – Масових випадків поки що нема, і жорсткого рішення щодо клонів також. Можливо, зробимо як у Прибалтиці – відключатимемо обидва, або той, що був внесений у базу другим. Хоча не завжди саме він може бути клоном».

Поки що власники «сірих» мобільних телефонів перебувають в очікуванні. Не всі оператори розсилають попередження. А відомо, менше знаєш – краще спиш. Кому ж відомо про «сірість» свого телефону – звертається до магазину чи збирає необхідні документи і пише заяви. Ну а треті – ті, хто всіх документів не має, просто сподіваються, що «день страти» знову відкладуть. Ну що ж, поживемо-побачимо…


Що таке ІМЕІ і що з ним робити

IMEI (International Mobile Equipment Identifier, міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарату, в ньому закодований виробник, рік випуску телефону, його порядковий номер і тип моделі.

Для визначення коду IMEI, записаного у пам’яті телефону, наберіть комбінацію *#06#. На екрані ви миттєво побачите код IMEI цього телефону.
Надiшліть sms-повідомлення з кодом IMEI на короткий номер 307. Вартість відправки – за тарифами операторів як звичайне sms-повідомлення. У відповідь вам прийде повідомлення – в якому списку знаходиться телефон.

Шукаю лоха!

Афери в мобільному секторі зв’язку відбуваються наступним чином. На ваш номер надходить повідомлення приблизно такого змісту: «УДРЦ повідомляє, що у зв’язку з введенням нових правил усі не зареєстровані мобільні телефони та всі телефони, коди ІМЕІ яких знаходяться у «сірому» та «чорному» списках, будуть блоковані і в подальшому операторами обслуговуватися не будуть. Статус ІМЕІ вашого телефону не визначений…».

А далі махінатор пропонує зареєструвати телефон, відправивши sms, наприклад, текстом 5540 на номер 420 (номера можуть бути різними). Вартість такого повідомлення – від 5 до 10 гривень, іноді й дорожче.

УДЦР радить користувачам мобільних телефонів бути пильними! Не реагувати на «sms-розводи» аферистів, які шукають нові способи викачування грошей із громадян. Нічого спільного із законним підключенням терміналів до мережі та обслуговуванням національними операторами такі повідомлення не мають.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.