Соціум

Час в’язати ікони

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У кожного з нас, певно, є хоча б одна в’язана річ — шапка, шалик, рукавички… Але чи бачили ви в’язані ікони? Скажете, надто складно, та й узагалі, кому таке прийде у голову? А от і прийшло. Франківчанка Надія Соломко додумалася до цього уже будучи на пенсії, за 12 років вив’язала десь з чотири десятки ікон і навіть отримала патент на свій винахід.

Можна і треба!

Невисока, білява, у великих окулярах. Звісно, очікували, що квартира буде прикрашена її роботами, але щоб стільки… У великій кімнаті просто місця вільного нема — вся завішена чималими полотнами, кожен штрих такий чіткий, що ніколи б не подумав, що це зроблено спицями та грубими нитками. «Це я до вашого приходу порозвішувала, — сміється пані Надія. — І це не всі. От у сумках ще складені лежать».


«Мою Плащаницю прикладали до Туринської» — каже пані Надія 

Витягає тугенький альбом: «Тут фото з усіх виставок, це у нас, в Художньому музеї, а це у Кам’янці-Подільському — я звідти родом, а це у Чернівцях — там брат живе. А тут у мене книга відгуків — і польською є, і по-арабськи, і по-англійському».

Та коли майже півстоліття тому юна технік-електрик пішла на курси в’язання, то навіть подумати не могла, що колись матиме такі альбоми. «Це було після технікуму, мене відправили на роботу в Білу Церкву, а чоловіка у Надвірну, — пригадує пані Надія. — Шити вміла, вишивати також, дуже хотілося навчитися в’язати. Пам’ятаю, приносила спиці та в’язала деколи на роботі, а мені один жартун написав на зошиті — ніколи ти не будеш в’язальницею. Тепер би я хотіла його зустріти і сказати — ну що?».

Згодом чоловік отримав квартиру в Надвірній, Надія перебралася туди. Народилася дочка, потім син — в’язала шапочки, костюмчики, шкарпеточки. Потім організувала курси в’язання при клубі бурильників. Коли у 1980‑му переїхали до Франківська, такі ж курси зробила на радіозаводі.

Але то все було звичне. Ідея в’язати ікони прийшла вже на пенсії, цілком несподівано. «Сиджу вдома, дивлюся по телевізору програму про священика Дмит­ра Блажейовського, він автор багатьох вишитих ікон, — розказує пані Надія. — І так захопилася тим, плеснула у долоні й сама до себе на цілу хату кажу — та це ж можна зв’язати!».

Довго шукала ті схеми по церковних крамницях, але, що саме в’язати з тієї збірки, знала одразу — каже, наче хтось просто вказав. Це був образ Ісуса.

 

Аби вив’язати один шар, треба сидіти годину, а то і дві

«Коли я його зв’язала, сниться мені сон — іду по сходах, а стіни завішені старовинними іконами, і є там велика арка, а біля неї двері. Постукала у ті двері, відкриває якась жіночка і каже — вам не сюди, вам у ту арку. Коли увійшла в арку, то назустріч вийшов Ісус, саме в такому одязі, як на моїй іконі. От які дивні сни бувають».

Той образ жінка вирішила освятити у кафедральному соборі. Каже, прийшла туди у Чистий четвер, стала питати у прислужниць, чи може хто освятити. Розгорнула на столі, аби показати. А якраз зайшов настоятель Микола Сімкайло і аж вигукнув: «Що то таке?». Вона пояснила, він освятив. Питала, чи можна таке робити, чи нічого у тому поганого нема. Він запевнив — не лише можна, але й треба.

Не для продажу

Далі були Матір Божа, Плащаниця, Різдво, Благовіщення, Покрова, Іван Павло ІІ, Анд­рій Шептицький і навіть Тарас Шевченко.

На час першої виставки у 2002 році в Художньому музеї у пані Надії було вже вісім робіт. «Я вирішила, що це треба показувати людям, — говорить вона. — Просто прийшла та сказала, що хочу зробити виставку. Там погодилися». Навіть першого Ісуса, якого подарувала онукові, позичила у нього для виставки.

 
А ці всі ікони вишиті бісером 

Пригадує, що принесла тоді свої образи у доньчиному футлярі від віолончелі, бо не мала більше куди їх запхнути. «Приходжу оформляти виставку, а мені кажуть — ей, пані, у нас тут нині ніякого концерту нема», — сміється вишивальниця.

З того часу, де тільки не була. Хто запрошує виставитися, а кому й сама пропонує. «Деякі майстрині спочатку до мене скептично ставилися, мовляв, то треба було так зробити, а то так, — говорить Надія Соломко. — А я їм відповідала — робіть».

Каже, завжди була дуже вже пробивна та відверта. А ще — принципова: своїх робіт не продає, хіба дарує рідним і близьким. І чи коли продаватиме не знає, все можливо: «Як на хліб не буде ставати, то, може, й доведеться, але поки що вистачає».

У 2007 році пані Надія навіть отримала патент на свій винахід — в’язані картини. «У бюро мені сказали: ми перевіряли, в Україні більше ніхто такого не робить. А що дає той патент? Та нічого, стоїть собі».

Нічого складного

Уже на прощання Надія Соломко показує, як в’язати картини. «От маю якраз незавершеного Франка, — каже вона. — Його треба буде розпороти, бо щось чорні нитки мені не подобаються. Хай Іван Якович мене вибачить».

Запевняє, що нічого аж такого складного. Бере схему для вишивки і по ній в’яже. Пальці вправно нанизують нитки на спиці. Черепахова кішка, яка віт­ром увірвалася в кімнату, одразу біжить гратися до пакета з клубками.

Але що тут пояснювати — для стороннього то вища арифметика. «Це все практика і терпіння, без того нічого не вийде», — каже пані Надія. Найважче — вишивати по в’язанню. «От є риси обличчя, то їх тільки вишивати, — розказує. — Зверху по основі циганською голкою ткацьким швом. Інакше не вийде. Дуже часто я порю саме шов, бо його важко на в’язане накласти».

Нині пані Надія ікони не тільки в’яже, але й робить із бісеру. Одна стіна у кімнаті просто завішана такими роботами. Особ­ливо сподобалася картина, де Іван Павло ІІ стоїть на колінах перед Божою Матір’ю. «Цю репродукцію років з 15 тому мені подарувала монахиня на вокзалі у Польщі за те, що я пригостила її яблуками, — пояснює майстриня. — Багато років вона в мене лежала, аж тепер зробила».

І хоча жінка вже стільки років займається іконами, каже, що не пам’ятає якихось неймовірних випадків, пов’язаних зі своєю роботою. «Я просто ніколи не відчуваю, аби щось мені у житті пішло не так, — каже вона. — Діти добре влаштовані, з чоловіком стільки років уже разом. Хіба то не Божа поміч?».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.