Потепліло, а отже скоро й на город пора. Хоч у народі кажуть, що землю до Благовіщення чіпати не можна. Зате треба все добре підготувати. Сніг зійшов, тому вже можна братися до садівництва. Хто не встиг почистити сад восени — можна й зараз. Лише не зволікайте та пообрізуйте сухі гілки.
Для того, аби садити нові щепи, перевірте — коли земля не пристає до лопати, значить, достатньо відігрілася — можна садити. Яму для саджанців викопують не меншою як півметра завглибшки. Мілко посаджене дерево страждатиме від браку вологи. Втім, якщо коріння занадто заглибити — буде плодоносити на кілька років пізніше.
В цей час добре садити кущі смородини та порічки. Вони непогано ростуть у напівзатемненому чи сонячному місці. Кущі розлогих сортів треба садити не ближче ніж за метр один від одного. Вони швидко розширюються за рахунок бокових гілок, які проростають корінням. Поріч-ка краще росте у напівтіні, на мокрому ґрунті. Кущі, посаджені густо, щороку дають менший урожай.
Не забувайте, до початку цвітіння дерев та фруктових кущів — їх двічі обприскують від шкідників.
«Зараз, до розпускання бруньок, треба обробити сад від паразитів, які зимують під корою дерев, грибкових захворювань та від мохів, лишайників, — каже директор магазину «Зелений світ» Тетяна Ситник. — У нас можна купити різноманітні засоби захисту рослин та дерев німецької фірми «Bayer». Також пропонуємо насіння овочевих культур, квітів із Голландії, Польщі, Чехії та якісне насіння українського виробництва. Можна придбати і садовий та городній інвентар».
Шкідників можна позбутися і давно перевіреним методом — вапном. І естетично гарно виглядає, і шкідників знищує.
Город. Хто кого не любить
Далі найбільше роботи чекає на земельних ділянках. Отож, після Благовіщення (7 квітня), вже можна садити ранні сорти картоплі, а також висівати інші овочі.
«Цибуля, морква та редиска — ці культури висіваються дуже рано, — каже менеджер фірми «Антарія» Іван Горущак. — Ми пропонуємо голландські та американські сорти гібридів. Для того, щоб моркви були гарні та не мали багатокореневості — під посів не варто використовувати свіжу органіку. Аби морква вродила на важких ґрунтах (а в нас він переважно саме такий), її краще висівати гребеневим способом, ширина міжрядь — 70 см, густота посадки не більше 100 штук на квадратний метр. Щодо цибулі — 100 зерен на квадрат. Важливо добре подумати й над вибором насіння — гібрид чи сорт. Звичайно гібриди завжди більш продуктивніші, ніж сортові, на 30-50%. Сортове насіння коштує в межах — до 15 грн. на сотку, гібрид — 40-45 грн.».
А ось ще одна порада від народної агрономіки. Аби морква добре вродила та на ній не було жодних шкідників, треба поливати грядки водою із медом. Столову ложку — на 10 літрів води.
Також агрономи радять садити городину так, аби кожен овоч повертався на колишнє місце не раніше, ніж через 2-4 роки. Крім того, не варто забувати й про «сусідство» овочів. Капуста не любить поряд помідорів і моркви, а огірки — картоплі. Але якщо біля капусти посадити квасолю, то можна позбутися таких шкідників, як капустяна муха. Для захисту моркви можна поруч посадити цибулю, яка своїм гострим запахом також віджене шкідників.
А от найбільше землю виснажує капуста, соняшник та кукурудза. Після цих культур ґрунту необхідний компост. Після картоплі земля відпочине, коли на ній посіяти пшеницю чи конюшину.
![]() |
«Бажано, аби люди сіяли ріпак та гірчицю, — радить директор «Івано-Франківськнасіння» Михайло Рібий. — Це одночасно і мінеральні добрива, і буде очищати ґрунт. А далі вже можна сміливо садити основні культури. Ми торгуємо добрим насінням з фермерських господарств області — трави, зернові культури чи овочі можна придбати за доступ-ними цінами».
А директор товариства «Сортове насіння» Анастасія Зазульчак переконана: аби зібрати добрий урожай, людям слід купувати насіння лише у спеціалізованих магазинах, де все перевірене, має відповідні документи та сертифікати.
«У нас величезний асортимент насіння, — каже Анастасія Зазульчак. — 50 видів сортових культур і 100 видів гібридів. Крім насіння овочів, є й насіння кормових коренеплодів, цукрових буряків, однорічних та багаторічних трав, квітів, посадковий матеріал сортової картоплі. Також пропонуємо засоби захисту рослин: селітра, нітрамофоска та гербіциди. Їх є дуже багато».
А клумби цвітуть…
І щодо квітів. Коли вже всі польові роботи позаду, то можна переходити до найприємнішого — оздоблення клумб. Тут усе залежить від вашого смаку та бажання. Та й асортименту не бракує. Але також слід усе продумати, аби ваш квітник не переставав цвісти до осені. Отож треба підбирати квіти так, щоб одні відцвітали, а за ними починали розквітати інші. Так ви забезпечите собі безперервне та гармонійне цвітіння.
Ось приклад, у травні-червні цвіте бузок, перстач чагарниковий, нарциси, тюльпани, мускарі, крокуси. У червні-липні — вейгела, іриси, волошка гірська, півонія, перстач непальський, дельфініум, гвоздика-травянка. В липні-серпні — астильба, ліхніс халцедонський, синеголовник альпійський, флокси, ромашки садові та різні види дзвіночків. У серпні-вересні — очиток видний, айстра багаторічна, хризантема корейська.
Також при створенні клумби важливо підібрати квіти по кольорах. Адже навіть колористика вашого квітника може впливати на емоції. Тому все треба підбирати з гармонією, аби зацвітала не лише клумба, але й душа. Ось така весняно-польова філософія. Бо й справді, працювати на землі — найкраща медитація для того, аби позбутись негативу та поганих думок.
Comments are closed.