Для подорожей не завжди треба захмарних сум чи важких приготувань, а варіантів злітати у Європу нині є безліч.
«Репортер» пропонує один із маршрутів – спочатку у стриману Швецію, а потім у витончену Бельгію.
Стокгольм не поспішає
У Стокгольм з Києва літає лоукостер Ryanаir, квиток можна взяти навіть за 10-20 євро. Щоправда, минулого тижня фірма повідомила, що з квітня 2020 року припиняє виконувати цей рейс, тому часу, щоб скористатися дешевими квитками, небагато.
Як завжди з лоукостерами, є підводний камінь: літак прибуває в аеропорт Скавста, розташований за 100 км від Стокгольма. Квиток на автобус-шатл обійдеться ще десь у 15 євро в один бік.
А ще літак приземляється аж після 23:00. Тому краще зупинитися на ніч у недорогому комфортному готелі десь за 300 м від аеропорту, а вже наступного ранку з новими силами їхати у Стокгольм.
Глінтвейн і янголи, – як з Франківська поїхати на європейські різдвяні ярмарки (ФОТО)
Поки шатл мчить до столиці, є час насолодитися зимою, у Швеції вона дуже гарна. Сніг лежить не перший день, але не холодно, лише кілька градусів морозу. Повітря дуже чисте, це відчутно одразу на виході з аеропорту. Обабіч дороги простягаються майже нерушені соснові та ялинові ліси. Де-не-де можна побачити хатинку або три: скромні, маленькі, пофарбовані в темно-червоний колір.
Стокгольм – місто на островах. На найвідомішому розташований Гамла-Стан, тобто старе місто. Це середньовічні вузенькі вулички, бруківка, а ще – найбільше скупчення туристів. Центр дуже атмосферний і нічим не поступається, наприклад, Празі чи Кракову. З цікавинок – королівський палац і старі церкви, переважно лютеранські.
Не менш гарні й райони навколо старого міста, забудовані в першій половині минулого століття. Тут можна пройтися по елегантних проспектах, повз доглянуті будинки, а також відвідати ратушу. Вона, хоч на вигляд і здається середньовічною, але також побудована на початку ХХ століття. Всередині працює англомовна екскурсія красивими залами, де засідає місцеве самоврядування, а також відбуваються бенкети після вручення Нобелівської премії.
Найвідоміший музей у Стокгольмі присвячений єдиному експонату – кораблю «Васа», який затонув після свого першого плавання у XVII столітті. На початку 1960-х його вдалося підняти з морських глибин, а 30 років тому відкрили музей. Крім найголовнішого – величезного корабля, тут демонструють короткі документальні фільми про «Васу», знайдені на борту речі, гармати, можна прочитати історію судна і тих, хто на ньому загинув…
А ще у Стокгольмі туристи часто вирушають з фотокамерами в метро. Станції справді цікаві, вирубані у скелі й нагадують підземні печери, розфарбовані в різні кольори. Загалом є три гілки, четверту готують до відкриття, найгарніше – на синій. Розглядати стокгольмське метро неважко: на відміну від київського, воно, переважно, не таке багатолюдне. Та й взагалі, Стокгольм – столиця спокійна, розмірена, як і сам стиль життя шведів.
Готика і парламент
Зі Стокгольма наш шлях лежав до Брюсселя, бо серед міст, які ще хотілося відвідати, гарно співпав графік рейсів на той же Ryanair. Приземлившись в аеропорту Шарлеруа (тут уже 40 км від Брюсселя), із зими потрапили в осінь. Бельгія, хоч і розташована досить північно, підпадає під вплив Гольфстріму і тут досить тепло. На початку грудня – зелена трава й жовті дерева.
Брюссель – це вже велике й наповнене місто, зранку на в’їзд збираються великі затори. Як справжня столиця ЄС, Брюссель увібрав у себе риси різних міст. Загалом він нагадує Париж: білі будинки з кованими балконами у центрі, мішки зі сміттям на вулицях зранку, темно-зелені ліхтарі й стовпи для оголошень, а головне – високі готичні собори. Багато вулиць у центрі збудовані у фламандському силі, нагадують нідерландські міста. А район навколо королівського палацу своєю помпезністю схожий на Мадрид.
Центр і найпопулярніше місце в Брюсселі – площа Гран Пляс. Вона схожа на музей під відкритим небом, настільки багато прикрашений кожен будинок. Головна будівля – готична ратуша з високим шпилем, навпроти – не менш пишний так званий Дім короля. З площі розбігаються вузькі старі вулички, на кожній з яких можна купити знамениті бельгійські вафлі з горою вершків і фруктів зверху, пакет традиційної страви – смаженої картоплі, або бельгійський шоколад. Ними можна вийти й до фонтану «Хлопчик, що пісяє». Не дуже зрозуміло, чому маленька фігурка стала такою популярною, але туристів ще тішать тим, що час від часу наряджають хлопчика в різні костюми.
Із сучасних визначних місць Брюсселя варто відвідати Європарламент. Він розташований у скляному «європейському кварталі», для побудови якого колись знесли старовинні будинки. Вхід вільний, потрібен лише паспорт. Всередині можна взяти безкоштовний аудіогід. Основне, заради чого сюди приходять, подивитися на залу засідань, яку не раз бачили в новинах. Також тут можна відвідати інтерактивні зали, де розповідається про історію Європи.
Місто з фотокартки
З Брюсселя зручно мандрувати в інші міста Європи. За кілька годин можна доїхати «за кордон» у Париж, Лілль, Люксембург, Амстердам чи в бельгійські Гент, Антверпен, Льєж. Або ж у відомий Брюгге, розташований приблизно за годину їзди автобусом у регіоні Фландрія.
Більшість знає Брюгге за відомим фільмом, але часи розквіту містечка припали ще на Середньовіччя. Нині центр нагадує великі декорації для кінозйомок: вдень заповнені туристами вулиці, багато готелів, а ввечері, далі від головної площі, тут тихо й у вікнах майже ніде не світиться.
Визначні місця можна неспішно обійти за дві години. Містечко дуже мальовниче: двоповерхові будиночки, вузькі канали, плакучі верби, високі собори. По вулицях водять екскурсії для школярів, з фотокамерами ходять групи британців, які приїхали на вікенд. Усе це змішується у центрі – на різдвяному ярмарку на ринковій площі.
Крім того, у Брюгге багато гарних соборів. У церкві Богоматері можна подивитися на статую роботи Мікеланджело, а в ніби непримітній зовні Базиліці Святої Крові – на гарні фрески, а ще доторкнутися до реліквії – фіалу з кров’ю Ісуса Христа.
Як франківцям недорого поїхати у Таллінн, Ригу і Гельсінкі та що там подивитися (ФОТО)
Гноми у Вроцлаві
З Брюсселя літак поніс у польський Вроцлав, звідки вже неважко дістатися в Україну автобусом чи потягом.
Якщо поїздка припадає на грудень, Європа готується до Різдва. Найкращі різдвяні ярмарки традиційно у Німеччині та Австрії, але у Польщі вони теж атмосферні, а вроцлавський вважається найгарнішим. На площі Ринок, навколо ратуші, розкинулися десятки будиночків з гощеннями, гарячими напоями й різдвяними сувенірами. Між ними – ялинка, атракціони для дітей і святкові прикраси.
Головна тема – гноми, бо ж у Вроцлаві вони поселилися давно. У центрі міста можна знайти сотні маленьких фігурок у гостроверхих капелюшках. Тож головна розвага туристів у Вроцлаві – шукати гномів, гуляючи спокійними вулицями міста, що розкинулось на берегах Одри. Гарне закінчення насиченої євромандрівки.
Comments are closed.