Політика

Як лідери чотирьох держав домовлялись про мир в Україні. Хроніка подій

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Майже 17 годин лідери України, Німеччини, Франції та Росії провели в Палаці Незалежності столиці Білорусі, йдеться в сюжеті ТСН.

Переговори були під загрозою, вранці навіть офіційний сайт Кремля назвав їх закінченими. Але після цього ще три години Петро Порошенко, Ангела Меркель, Франсуа Олланд і Володимир Путін провели за зачиненими дверима, аби нарешті опівдні оголосити про досягнення домовленостей.

Останні хвилини перед тим, як лідери країн залишилися говорити віч-на-віч, означились курйозами: світом ширилися нові жарти про Путіна та стілець, який хазяїн зустрічі Олександр Лукашенко ніяк не бажав тому віддати, доки не договорить з Ангелою Меркель.

Жартували про зламану господарем Кремля ручку та про гавкотіння російських пропагандистів. Ближче до опівночі, сфотографувавшись, почали говорити за круглим столом в розширеному форматі. Уже тут було видно, що розмова наодинці не вдалась і попереду – довга, напружена ніч.

Меркель з Олландом були рішуче налаштовані вийти тільки після підписання нової мирної угоди, адже обидва встигли назвати переговори в Мінську – останнім шансом на мир.

Вранці 12 лютого стало відомо: готують два документи. Основні пункти переговорів – лінія розмежування, відкликання з української землі російських солдатів і техніки, контроль над кордоном, автономія регіонів.

О дев’ятій Петро Порошенко заявив, що Путін висуває неприйнятні умови. Не уточнює, які, але зазначає: надія є.

Підписання документа зривали сепаратисти, Москву в кулуарах звинувачують у тому, що це зроблено за її інструкціями. Уже за півгодини після того, як преса повідомляє про завершення зустрічі, переговори продовжуються і тривають до опівдня. Спільно до преси – так і не вийшли. Першим зі своїми заяви з зали переговорів вийшов президент РФ.

“Це не найкраща ніч у моєму житті. Але ранок добре, тому що, незважаючи на всі складнощі переговорного процесу, нам вдалося домовитися про головне”, – сказав Путін.

Головне – це припинення вогню з опівночі 15 лютого. Посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба коментує заяву Путіна просто: він хоче виторгувати в Мінську Дебальцеве. Україна на це – не зголошується.

“Це було непросто, і фактично нам виставляли всякі неприйнятні умови відходу, здачі. Ми не пішли на жодні ультиматуми і чітко проявили позицію, що припинення вогню оголошується без попередніх умов”, – говорив у своїй заяві Порошенко.

Усіх заручників, заявляє Порошенко, погоджено звільнити впродовж 19 днів, зокрема – Надію Савченко, на її негайному звільненні наполягали і Меркель з Олландом. А за два тижні в Україні – не повинно залишитися важкої артилерії.

Порошенко ще раз, вже на камери підтверджує: переговори були вкрай важкими, але угоди досягли.

“Незважаючи на жорстке наполягання, ні на який статус автономії ми не пішли. На жодну згадку, жодний компроміс по федералізації ми також не пішли”, – пояснив президент України.

Своїх підписів на документі “Мінської угоди-2”, яку весь цей час готувала контактна група за участі сепаратистів, лідери держав не поставили. Підтвердили її на словах, сподіваючись, що цього вистачить для того, аби вона подіяла.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.