Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у Франківську розповів про розвиток місцевого самоврядування та ті виклики, які постають перед ним.
У суботу, 6 травня Олександр Слобожан взяв участь у святкуванні дня міста, а наступного дня поспілкувався з журналістами про перспективи реформи децентралізації на наступні 5 років, пише “Репортер”.
«Сьогодні в Україні створено 888 громад. За останні два роки багато говорили про реформу, але був прийнятий лише один законопроект щодо неї, – говорить Слобожан. – Якщо будемо рухатися такими темпами, то ми не встигнемо до 2020 року закінчити реформу децентралізації. Думаю, ще на п’ять років вона буде продовжена».
Каже, в цей час асоціація планує вести перемовини із тими політичними силами, які йдуть у парламент, аби ті підтвердили курс на денцентралізацію.
«Усі політичні сили мають у своїх програмах блок децентралізації, але з якою інтенсивністю вона проходитиме, поки не відомо. Народні депутати, приїжджаючи в округ, можуть говорити, як люблять місцеве самоврядування. Але коли по факту ми відстежуємо законодавчу роботу депутата, часто слова розходяться з ділом», – говорить Слобожан.
Хід реформи децентралізації у наступні 5 років залежатиме від того, як сформується коаліція та хто увійде в уряд. За його словами, не виключено, що поступово подаватимуться законопроекти, які обмежуватимуть реформу. Така можливість зберігатиметься, доки не будуть прийняті зміни до Конституції.
«Звісно, ми працюємо вже 27 років і ми вміємо працювати з центральною владою, – каже Олександр Слобожан. – З іншого боку, для нас дуже важливий зовнішній вплив партнерів. Бо хто б не прийшов до влади, завдяки структурним зобов’язанням, вписаним у меморандуми, вони будуть змушені працювати над економікою. А ми вже підключимося. Тому згорнути реформу не згорнуть, але можуть проводити рекламу і семінари, натомість не допускати прориву».
Нагадує, що в 2014 році ситуація теж була складною – всі думали, як зберегти країну, і реформа, на перший погляд була не на часі. Але Асоціації міст України вдалося показати, що децентралізація є додатковим інструментом поступу, і поки критики не вірили, вдалося запусити процес.
«Перша хвиля об’єднання вже відбулася, і я її оцінюю позитивно. Але буде друга хвиля і закони урбаністики вирівняють ці громади – вони все одно будуть переформатовані. Цього не треба боятися».
Каже, це може відбутися і завдяки закону про приєднання – єдиному, який вдалося за цей час провести. Згідно із цим законом, приєднати до себе населені пункти можна і без перевиборів. Або ж будуть проведені перевибори.
«За законами урбаністики, якщо місто не розширяється, воно починає занепадати, – розповідає Слобожан. – Але залишається відкритим питання поділу повноважень з районами. Замість 490 районів, які нині є в Україні, згідно із технічним моделюванням, мають бути 100 округів, які утворяться укрупненням районів. Їх праобразом є освітні та госпітальні округи».
За його словами, це моделювання ще потребує обговорення з громадами районів, аби врахувати всі фактори, про які знають лише місцеві.
Comments are closed.