Політика

Ради – на полюсах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Західноукраїнські вимагають відставки президента та уряду, центральні хочуть стабільності, а в Криму заохочують навіть до надзвичайного стану.

Звісно, ми обурені

Реакція на розгін «Беркутом» майдану не заставила себе довго чекати. Першою з наших рад відреагувала калуська міська. Уже наступного дня, 30 листопада, депутати зібрали позачергову сесію під пам’ятником Шухевичу. На ній засудили дії «Беркута», а місто оголосили «вільним від Януковича». За рішенням сесії, у жодній офіційній установі міста не має бути його порт­рета. Пізніше молоді активісти майдану навіть підпалили одне із зображень гаранта.

Наступного дня, у неділю, свою позицію оголосила Івано-Франківська обл­рада. На віче перед Білим будинком, де за приблизними підрахунками було більше 10 000 людей, депутати зійшлися і на свої збори. Спільно з місцевими радами.

Голова облради Василь Скрипничук нагадав, що тільки за останні кілька днів облрада провела три сесії, на яких приймала заяви щодо ситуації навколо підписання угоди з ЄС. «Ми приймали рішення, зверталися до наших урядовців, президента з вимогами і пропозиціями, – наголосив Скрипничук. – Але нічого з того не виконується. Тож ми попросили усі районні та міські ради з’їхалися сюди і спільно з нами зробити ще одну спробу, ще одну акцію громадського спротиву».

Проголосували за резолюцію. Звернутися до керівників держав членів ЄС та США про застосування санкцій до президента та членів уряду. Вимагають відставки останніх. Членів ПР закликають вийти із партії, а працівникам державних органів рекомендують не тримати у своїх кабінетах портретів Януковича.

За словами Василя Скрипничука, у той же час проводили свої сесії Над­вірнянська міська та районні ради, Рожнятівська та Тлумацька райради, Коломийська міська. Тільки ці збиралися у Києві. До слова, Коломийська міськрада тоді ж вирішила піти слідами Калуша та оголосити місто вільним від портерів Януковича. Як повідомив Скрипничук, на збори не з’явилися депутати лиш одної ради – Косівської. Народ на віче покричав їм «ганьба». Та наступного дня на сайті Косівської ради з’явилося повідомлення, що вони підтримують цю резолюцію.

Ми теж за відставку

Рішення рад сусідніх областей дуже подібні. Львівські – і міська, і обласна – ще 1 грудня засудили розгін майдану. Вимагають відставки президента і уряду, санкцій з боку ЄС і США, покарання для міністра Захарченка та розпуску «Беркуту». Також обласна рада активно зайнялася організацію виїздів народу до Києва. А 2 грудня у них оголосили загальнообласний страйк. Правда, кожному пропонують обрати, як саме страйкувати.

Тернопільська облрада провела позачергову сесію 2 грудня у Києві. Їх вимоги аналогічні. Варто сказати про позиції міської ради – Тернопіль страйкує найсерйозніше. У школах – канікули, а в центрі міста заборона на продаж алкоголю.

А от Чернівецька облрада ніяк не може зібратися. Сесію призначили на 3 грудня, але вона не відбулася – не вистачило депутатів. Натомість депутати від ПР і позафракційні провели свої збори, на яких прийняли заяву, що вважають дії президента щодо угоди про асоціацію «обґрунтованими і зваженими». І закликають зберігати мир і спокій.

Обласні обранці Закарпаття також не змогли дійти згоди. В результаті – тільки заява від 58 депутатів з вимогою відставки міністра Захарченка.

На момент верстки номери ще думали рівненські, волинські та житомирські обранці. Їхні сесії були призначені на 3 і 4 грудня. А Хмельницька взагалі мовчить, на сайті – жодного повідомлення.

Від стабільності до жорстокості

Решта обласних рад країни висловилися про «суспільно-політичну» ситуацію у понеділок, 2 грудня. Заяви центральних і східних рад теж в основ­ному дуже подібні. Основні тези: «підтримуємо курс президента на євроінтеграцію», «засуджуємо насильство на майдані», «вимагаємо об’єктивного розслідування подій», «засуджуємо дії провокаторів, які призвели до травм як мітинувальників, так і правоохоронців», «все варто вирішити шляхом діалогу та мирного компромісу». Загалом же закликають президента врегулювати ситуацію, а жителів областей зберігати спокій.

А от деякі східні та південні ради висловилися значно жорсткіше. Харківській прикро, що «обачні й далекоглядні кроки керівництва держави, спрямовані на захист національних інтересів, деякими гарячими головами були використані як привід для розпалювання пристрастей». Тож закликають усіх об’єднатися навколо національних інтересів.

Донецька не просто просить, а «вимагає у президента взяти ситуацію під свій контроль». На думку Запорізької облради вирішити питання можна лиш за допомогою «жорстких та рішучих дій, спрямованих на розблокування роботи органів державної влади».

А Кримський парламент ще цікавіший. Він закликає Януковича «вжити всіх доступних заходів для відновлення громадського порядку, не зупиняючись, якщо цього вимагатиме ситуація, перед уведенням надзвичайного стану». Депутати вважають, що ті наші співгромадяни, на яких тримається стабільність країни, не мітингують на «київських майданах». Вони не позують перед журналістами, їх не показують національні телеканали. Але саме ці люди становлять більшість громадян України. І саме їхню позицію повин­на виражати обрана ними ж влада. «Ніхто не має права безкарно порушувати громадський порядок, – вважають вони, – провадити агресивні дії щодо представників правоохоронних органів, захоплювати адміністративні будинки. Якщо таким діям оперативно й жорстко не покласти край, Україна порине в хаос».

Ось таку картину маємо нині. Обласні ради за всіма канонами представляють і висловлюють думку своїх виборців, тобто мешканців областей. Але це зовсім не означає, що всі мешканці з ними солідарні. Адже президента ми теж обирали…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.