Політика

Облрада забирає повноваження

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 10 грудня, Івано-Франківська обласна рада вкотре зібралася на позачергову сесію, і знов на відкриту – перед Білим будинком. У порядку денному одне питання – недовіра ОДА та скасування рішення сесії ще від 1997 року, в якому йдеться про делегування повноважень від ради до держадміністрації. Уже в ході засідання депутати вирішили голосувати й за недовіру голові ОДА Василю Чуднову. Та не все вдалося.

 

Кворум і стовп ганьби

Хвилин за 20 до початку засідання на площі доволі спокійно. Людей десь під три сотні, гурт жіночок затягає сумну пісню про маму, яка виряджала сина до війська, починає падати лапатий сніг. Із приміщення виносять невеличкий столик, за яким депутати мають пройти реєстрацію. Самі ж обласні обранці стоять на сходах – жваво перемовляються, видно, налаштовані на позитивний результат.

Люди прибувають. Буквально за кілька хвилин вся площа вже заповнена, навіть місця на пам’ятнику – зайняті. Та сесія усе не розпочинається. Причина дуже проста, людям її повідомив голова облради Василь Скрипничук – немає кворуму. Із 114 депутатів прийшли тільки 56, треба ще хоча б двоє.

І щоб народ знав своїх героїв і антигероїв, Скрипничук запропонував провести поіменну реєстрацію. Кожен депутат, ім’я якого зачитували, виходив наперед, або піднімав руку. Відсутнім народ кричав «Ганьба!».

Та депутатів від цього не побільшало. Голова облради озвучив усіх по фракціях, при цьому іронічно коментуючи: ««Свобода» – 17 із 18, «Батьківщина» – 15 з 16, «Наша Україна» – 11 із 13, «Українська партія» – лиш гарна назва лишилася – 1 з 13, «Фронт Змін» – 6 з 11, Партія регіонів – 0 з 11, Народна партія – 0 з 9, Українська народна партія – звучить гарно, але 0 із 5, «Відродження» – тільки невідомо чого – 0 з 5, НРУ – 3 з 3, УДАР – 2 з 5, «Поступ» – 0 із 2, позафракційних – 1 із 3».

Як присоромлювати тих, хто не прийшов, порадив голова Тернопільської облради Василь Хомінець, який теж приїхав на нашу сесію. До слова, тернополяни минулої п’ятниці таки прийняли аналогічне рішення. Хомінця народ зустрів тривалим скандуванням – «Молодець!».

«У вас, як і в нас, є хруні, і під ними земля має горіти, – заявив гість. – Тернопільська громада зробила те, що й вам раджу зробити. У центрі міста виставила стовп ганьби і там висять фото цих депутатів, аби кожна людина мала, де плюнути».

Народу ідея сподобалася, Скрипничуку теж. Він заявив, що бере на себе обов’язок організувати такий стовп у нас. А прізвища відсутніх надрукувати у комунальних ЗМІ. Депутат Василь Попович підсолив ще більше – мовляв, наша молодь добре розбирається в інтернеті, тому він не сумнівається, що завтра не лише імена та прізвища, а й телефони та домашні адреси цих обранців гулятимуть мережею.

Разом з тим Скрипничук вирішив зробити годинну паузу – дати шанс відсутнім депутатам реабілітуватися й таки прийти.

Голоси дійшли

Згодом прийшли ще троє депутатів. Двоє з фракції Української партії – Ярослава Ульванська й Микола Семенюк, Ярослава Гоголь із «Батьківщини». Тож разом – 59, кворум є. Усі 59 і проголосували за рішення.

Щодо самого рішення. Під час засідання з натовпу не раз долітали розмови про «розпуск ОДА», «звільнення чиновників» і т. д. Насправді це зовсім не так.

У пункті першому йдеться про недовіру Івано-Франківській ОДА від імені громади краю. Пунктом другим визнається таким, що втратило чинність, рішення облради від 1997 року «Про делегування повноважень». Далі по тексту – ці повноваження до 31 грудня цього року мають виконувати постійні комісії та виконавчий апарат облради. А з 1 січня наступного року – виконком облради, який іще мають створити.

Звісно, ні про яку «ліквідацію» не йдеться. Повноваження, делеговані облрадою, далеко не єдині, які виконує ОДА. Хоча і їх немало. Повний перелік – у статті 44 закону «Про місцеве самоврядування». Для прикладу, це підготовка проектів соціально-економічного та культурного розвитку, підготовка і подання до відповідних органів фінансових показників і пропозицій щодо бюджету тощо.

«Саму ОДА ми не чіпаємо, бо не маємо права цього робити, – зазначив Василь Скрипничук.Ми говоримо про те, що наші повноваження, які ми раніше делегували ОДА, будемо виконувати самі. Всі питають, а що буде з фінансуванням. А воно буде йти, як ішло. Цим займається структура ОДА».

Тож нині виглядає, що таке рішення є тільки ще одним способом натиснути на владу. Як воно буде реалізовуватися, побачимо згодом.

З Чудновим не справилися

Після голосування на площі депутати відправились у сесійну залу – голосувати за недовіру голові ОДА. Таку ініціативу озвучили під час засідання і тут же внесли у порядок денний.

Зал того дня чітко розділився на дві частини – заповнену, де сиділи депутати опозиційних фракцій, і порожню, де традиційно сидять депутати провладних. Навіть ті з них, хто прийшов на сесію, знай­шли собі інше місце…

Вирішили, що голосування буде таємним. Усе, як годиться – скриньки, бюлетені, закриті кабінки. Процедура підготовки зай­няла години зо дві.

Тут треба пояснити: аби депутатська «недовіра» змусила голову ОДА піти у відставку, потрібні дві третини голосів облради. На це ж засідання ледве зібрали кворум. Тому могли сподіватися лиш на «рекомендаційну» недовіру.

Але й на це голосів не вистачило – «за» проголосували лише 54, тож рішення не прийняли. Депутати скандували «Ганьба!», але невідомо кому.

До речі, голова ОДА Василь Чуднов того ж дня прокоментував рішення облради щодо делегованих повноважень. Він назвав такі дії незаконними. «Поки що самого рішення я не бачив, – заявив він. – Коли отримаю документ з печаткою та підписами, ми будемо реагувати – чи оскаржувати в суді, чи в якийсь інший спосіб. Але реагувати будемо».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.