У вівторок, 21 січня, обласна рада зібралася на сесію. У порядку денному стояло єдине питання – про суспільно-політичну ситуацію в державі.
Активістка обласного Майдану Наталія Сербин закликає депутатів активніше брати участь у протестах
Як пояснив голова облради Василь Скрипничук, подібні питання рада розглядала вже не один раз, але «оскільки ситуація невпинно і стрімко змінюється», то змушені розглядати знову.
На початок засідання у залі був 61 депутат. Ліва частина зали, де традиційно сидять опозиційні фракції, заповнена вщент, права – місця провладних – майже порожня.
Щодо присутніх і відсутніх у залі, то голову фракції ВО «Свобода» Василя Поповича зацікавило місце перебування голови ОДА Василя Чуднова. Попович підбурював депутатів піти в кабінет голови і запросити того на засідання. Скрипничук сприйняв таку ініціативу з іронією: мовляв, якщо у залі немає половини депутатів, то що ви хочете від людини, яка й не зобов’язана приходити? А заступник Чуднова Зінаїда Болюк запевнила, що той зараз перебуває в Калуші. Поповича ці аргументи не переконали. До кабінету голови ОДА таки відправилися кілька депутатів. У результаті вони лише переконалися, що того немає на місці.
Врешті, рада взялася до роботи. Із доповіддю виступив Василь Скрипничук. Він назвав голосування 16 січня у Верховній Раді безпрецедентною за своєю зухвалістю атакою на базові права людини, а «законодавство, прийняте тоді, таким, що не має права на існування в мирній Україні».
Свій виступ Скрипничук завершив цитатою англійського філософа Джона Локка: «Коли законодавці намагаються відняти і знищити власність народу або повернути його у рабство деспотичної влади, то вони ставлять себе в стан війни з народом, який внаслідок цього звільняється від обов’язку будь-якої подальшої покори до них».
Традиційно далі слово мали депутати. Вони довго обурювалися діями влади. Та найбільше пожвавлення у залі викликав виступ активістки франківського Майдану Наталії Сербин, яка зачитала звернення ініціативної групи обласного Майдану до депутатів. Сербин закликала підтримати рішення про невизнання на території Прикарпаття законів, прийнятих 16 січня.
«Надіюся на те, що ви нині зробите цей вибір, – наголосила Наталія. – Станьте активними учасниками майданів, візьміть участь в Автомайдані. Більшість із вас мають автомобілі. До цього часу жоден депутат не бере участь в Автомайдані. До пана Волковецького – не брати гроші в регіоналів на музей Шевченка. Це ганебно. До Ольги Бабій – не транслювати Чуднова, а ввечері приходити на віче і виступати».
Звісно, обоє депутатів, яких згадала Сербин, змовчати не могли. Керівник обласної «Просвіти» Степан Волковецький назвав це дезінформацією. Мовляв, звертався по гроші на створення музею Шевченка до всього депутатського корпусу. «Від фракції ПР було внесено 15 тисяч. Я не вважаю, що маю право заборонити комусь вносити кошти», – обурився він.
А гендиректор ОТБ «Галичина» Ольга Бабій заявила, що в цей час «було б не правильно, якби громада області не знала про те, що робить обласна державна адміністрація».
На тому дебати й завершили. Почали обговорювати саме рішення сесії. Ключові пункти у ньому такі. Підтримати план дій Майдану та опозиції від 19 січня. Вважати закони від 16 січня такими, що суперечать чинному законодавству та звернутися до ВР із пропозицією скасувати їх. Засудити дії Мінкульту щодо УГКЦ. Вимагати від президента та центральних органів влади негайно припинити застосування сили до громадян.
За рішення проголосували в цілому. Надалі робоча група ще мала внести у нього поправки.
На завершення сесії голова ради Василь Скрипничук подав ідею виїжджати ввечері до Києва, а вже там продовжити засідання. Василь Попович заперечив – мовляв, у депутатів і на місці є робота, треба блокувати частину внутрішніх військ на Чорновола, а ще їхати з акцією протесту до готельно-розважального комплексу у Вістовій, який належить регіоналу Володимиру Личуку.
Консенсусу дійшли просто: хто може, їде до Києва, інші протестують у Франківську.
Comments are closed.