Політика Статті

Не грантами єдиними. Як на Франківщині Нижньовербізька ОТГ готується заробляти сама (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Стати господарями на папері – не завжди означає стати ними і в реальному житті. Хоча минуло вже більше року після того, як у Нижньовербізькій ОТГ пройшли вибори, а в громаді досі є непорозуміння.

Та, попри це, місцева влада навчилася відстоювати інтереси мешканців, а рішення сесії – це приклад позитивного розв’язання проблем, пише “Репортер”.

Об’єднання з перешкодами

Позаяк село Нижній Вербіж межує з Коломиєю, то спершу планувалося, що його приєднають до міста.

«І першою перепоною на шляху до об’єднання було те, що нашу громаду не внесли до перспективного плану, який розробляли в обласному офісі реформ, – розповідає голова Нижньовербізької ОТГ Ярослав М’якущак. – По-друге, були сумніви щодо економічних показників. Нас переконували, що громада може не «витягнути» видатки. І по-третє, були побоювання з боку сіл, які мали увійти в ОТГ. Мовляв, якщо їх приєднають до Коломиї, то вони матимуть більше перспектив».

Читайте Коли влада – це громада. Головам українських ОТГ показали, як живуть польські ґміни

Аби переконати людей у протилежному, каже М’якущак, довелось пояснювати, що дуже часто потреби міста і села не співпадають. Тим більше Коломия ставила собі за завдання набрати 100 тис населення, аби отримати доступ до єврокредиту.

«Ми провели дуже багато громадських слухань, – пригадує голова ОТГ. – Дискутували на цю тему на сесіях, обговорювали навіть біля церков. В результаті більшість селян нас таки підтримала».

Щодо економічної спроможності громади, то тут допоміг Юрій Стефанчук, який на той час був регіональним консультантом з економічних питань Асоціації міст України. Він порахував, що після об’єднання бюджет громади становитиме приблизно 30 млн грн.

Отже, після перемовин з обласною владою Нижньовербізьку ОТГ таки внесли до перспективного плану. Кабмін об’єднання погодив і 18 грудня 2016 року там відбулися вибори.

До об’єднаної громади увійшли чотири села – Нижній Вербіж, де нині розташований адміністративний центр, Верхній Вербіж, Мишин і Великий Ключів. Мешканців сіл Ковалівка та Спас, які теж мали увійти до об’єднаної громади, переконати не вдалося.

Читайте Громада мусить заробляти. У Печеніжинській ОТГ роблять ставку на унікальних баранів і малину
Проекти приносять гроші

На перших порах, зізнається Ярослав М’якущак, було дуже важко звести кінці з кінцями. Але почали писати грантові проекти і це дало результат.

«Напевно, навіть великим громадам не завжди вистачає грошей, – каже голова. – А ми не багата громада, тож для нас навіть невелика фінансова підтримка є важливою. Та потрібно розуміти, що для участі у будь-яких грантових програмах, потрібно мати стратегію розвитку. Для цього наші польські партнери допомогли провести незалежне опитування серед мешканців і визначити проблеми, над якими будемо працювати в першу чергу».

Як розповів в.о. головного бухгалтера Нижньовербізької ОТГ Мирослав Васильчук, завдяки мікрогранту від програми DOBRE вдалося оновити зал засідань у сільській раді. Там зробили капремонт, закупили нові меблі. Нині чекають на мультимедійну техніку, аби сесії можна було транслювати online.

«Буквально на днях представники нашої Молодіжної ради повернулися з Києва, – говорить Васильчук. – Там вони брали участь у форумі молодіжного лідерства та представляли проект «Центр соціального розвитку». Організаторам форуму проект сподобався, тож на його реалізацію ми отримаємо 5 тис доларів. Також очікуємо на фінансування проектів дитячих ігрових майданчиків».

Крім того, каже Мирослав Васильчук, громада написала кілька проектів для Державного фонду регіонального розвитку, ПРООН, а також Міжнародної організації з міграції.

Дороги дочекалися ремонту

Та чи не найбільше коштів Нижньовербізька ОТГ отримала у вигляді інфраструктурної субвенції від міністерства регіонального розвитку. Наприклад, для села Мишин за ці кошти купили трактор з усім реманентом. А оскільки зекономили ще трохи на тендері, то докупили і причеп.

За гроші Мінрегіону також вдалося відремонтувати ділянку центральної дороги в селі Великий Ключів.

«Ця дорога не ремонтувалась 35 років, – розповідає Ярослав М’якущак. – І ми ще перед об’єднанням власними силами бетонували її. Але це був ямковий ремонт і за кошти мешканців села. А отримавши субвенцію, змогли постелити добротний асфальт, хоча і не на всю, але на добру третину тої дороги».

Читайте Як у Печеніжинській ОТГ відроджують вівчарство (ФОТО, ВІДЕО)

У Верхньому Вербіжі за інфраструктурним проектом почали будівництво спортмайданчика зі штучним покриттям. Нині 80 % робіт вже зроблено, залишився тільки настил. Також там планують створити культурно-розважальний центр для молоді.

«У селі Нижній Вербіж гроші також вирішили спрямувати на ремонт доріг, – каже М’якущак. – Хоча, відверто кажучи, в нас є і більші проблеми. Зокрема, в селі розташована одна з найбільших шкіл Коломийського району, яка потребує фасадного утеплення та заміни даху».

Проекти, які стосуються школи, вже передали на Мінрегіон – чекають гроші.

Треба заробляти самим

За словами головного фінансиста громади Надії Івасюк, бюджет Нижньовербізької ОТГ на 2018 рік становить 43 млн 400 тис грн. Більша частина коштів – це дотації і субвенції, що мають цільове призначення. Також очікується, що 8 млн 200 тис гривень надійдуть до бюджету у вигляді податків від місцевих мешканців, зокрема із зарплати найманих працівників – ПДФО. Адже після об’єднання 60 % цього податку залишається у громаді.

«На жаль, ці доходи не покривають усіх видатків ОТГ, – говорить Надія Івасюк. – Але бюджет збалансований. Нам вдалося навіть передбачити кошти на реалізацію місцевих програм – 2 млн 400 тис грн, та 1 млн 200 тис грн на поточний ремонт доріг».

У майбутньому збільшити бюджет громади планують через залучення інвесторів. Але для цього ще треба, аби ОТГ отримали землі поза межами населених пунктів. Процес буде тривалим і витратним – щоб перевести землю із державної власності в комунальну, вона має пройти інвентаризацію.

Читайте Громади чекають на землі. ОТГ Прикарпаття отримають у комунальну власність понад 11 тис га

Крім того, у громаді хочуть побудувати підприємство з переробки садово-городньої сировини. Вже є проект, подали заявку на грант.

«Ми розуміємо, що з кожним роком субвенцій ставатиме все менше, тому потрібно вчитися заробляти гроші самим, – говорить Ярослав М’якущак. – Та для того, щоб прийшов інвестор, ще треба максимально розвинути інфраструктуру. До речі, є в нас і туристичний потенціал. Адже в Нижньому Вербіжі розташована видатна пам’ятка архітектури – церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО».

Дивлячись, як нині живе Нижньвербізька громада, можна сказати, що успіх значно залежить від вчасно прийнятого вдалого рішення. А далі – лише робота.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.