Політика Статті

Нарешті навибирали. День голосування та перші результати виборів на Прикарпатті

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
День виборів минув, а отже пора обурюватися, що «понавибирали на свою голову». І хоч офіційних даних ще нема, попередні підрахунки вже дозволяють робити висновки.

Як проходив день голосування, які порушення фіксували спостерігачі та хто куди пройшов, розбирався «Репортер».

Виборчі казуси

За інформацією ЦВК, на виборчі дільниці прийшли 41.18 % прикарпатців. І хоча це небагато, однаково явка була вища, ніж в Україні загалом (36.99 %).

Окрім спостерігачів від партій, на дільницях працювали представники Громадянської мережі ОПОРА й Комітету виборців України. Саме вони фіксували основні порушення.

Так, за даними ОПОРИ найпоширенішим порушенням було порушення таємниці голосування.

«Наприклад, у селі Мостище Калуського району наша спостерігачка зафіксувала голосування поза виборчою кабінкою, – розповідає координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Івано-Франківській області Богдан Морикіт. – Після того, як вона взялася знімати порушення на відео, до неї підійшов чоловік, який також представився спостерігачем, та почав перешкоджати зйомці. Далі підійшов член комісії, який звинуватив представницю ОПОРИ в тому, що вона знімає волевиявлення і взагалі зробила монтаж відео. Голова комісії порушення просто не помітила і сказала, що нічого протиправного не відбувається».

Також спостерігачі фіксували чимало випадків, коли люди намагалися проголосувати без паспорта, з копією паспорта, з іншим документом або ж з чужим паспортом. В основному таке було у невеликих селах, де нібито всі всіх знають. Втім, у Клубівцях щось пішло не так.

«Там один із виборців здійняв галас, що жінка, яка проголосувала на дільниці, не є жителькою їхнього села, – каже Морикіт. – Поліцейська, що була на дільниці, намагалася встановити особу цієї жінки, але та вибігла й зачинилася в автомобілі, на якому приїхала. Машина намагалася зрушити з місця, але її заблокувала поліція. Далі з автівки вийшов водій. Він довго говорив з поліцією та комусь дзвонив. Потім написав пояснення і щось на зразок відмови від огляду автомобіля. Після цього сів у машину та поїхав разом з тією жінкою».

Звісно, це не єдині порушення, але чогось такого, що суттєво могло вплинути на результати виборів, не було. Швидше, непорозуміння. Наприклад, на одній із дільниць, посилаючись на неіснуючу постанову, голова заявила, що спостерігачі мають виходити з приміщення що 15 хвилин. На іншій дільниці голова просто хотів всіх вигнати, аби він міг повечеряти. А потім заявив, що нікого не випустить, поки не порахують усі голоси. Також був випадок, коли голова просила спостерігачів проголосувати, чи вкидати у скриньку бюлетень, який виборець залишив у кабінці.

Протоколів ще нема

За результатами екзит-полу до Івано-Франківської облради проходить шість партій. Найбільше мандатів матиме «Свобода». Попередньо партія набрала 23,5 %. На другому місці «За майбутнє» – 17 %. Далі «Європейська солідарність» (15,52), «Батьківщина» (13,67), «Слуга народу» (12,37) і «Платформа громад» (5,66 %). Втім, аби дізнатися точні цифри та визначити, хто скільки отримає мандатів, треба рахувати всі голоси.

В Івано-Франківську міськраду, за попередніми результатами, точно пройдуть дві партії. При цьому «Свобода», яка за даними екзит-полу набрала 66,29 % голосів, матиме потужну монобільшість. Також до міської ради увійде «Європейська солідарність» – 16,76 %. Чи подолає п’ятивідсотковий бар’єр «Батьківщина», поки що невідомо, а решта таки пролетіли.

А от хто ввійде в Івано-Франківську райраду – суцільний туман. Адже опитувань щодо голосування до цієї ради ніхто не проводив, а районна ТВК на вечір вівторка, 27 жовтня, опрацювала тільки два протоколи – від Ямницької та Єзупільської комісій.

Професор Ігор Грижак: «Ми підбираємося до піку пандемії»

Взагалі із районними територіальними виборчими комісіями усе трохи сумно. На вечір 27 жовтня Коломийська районна ТВК не отримала жодного протоколу. Косівська районна отримала протоколи лише від Рожнівської. Калуська районна ТВК прийняла  протоколи від трьох громад і відправила їх доопрацювання.

А хто голова?

Загалом на Прикарпатті 25 жовтня обирали 15 міських голів. І хоч офіційних результатів ще не оголошували, деякі кандидати вже приймають вітання.

Головою Болехівської міськради, за попередніми результатами, став самовисуванець Іван Яцинин. Відомо, що він мешкає у селі Тисів і керує КП «Зелене місто» Моршинської міської ради.

Головою Городенківської міської громади став Богдан Кобилянський від «Платформи громад». Він двічі був головою Городенківської РДА та Городенківської райради. З 2017 року працював на посаді заступника голови Івано-Франківської ОДА.

На виборах на голову Долинської громади перемагає Іван Дирів. Він був депутатом Долинської районної та міської рад. Також займав посаду заступника голови Долинської райради.

Головою Калуської міськради, ймовірно, стане директор ТзОВ «Калуський трубний завод» Андрій Найда. У 2015 році Найда став депутатом Калуської міської ради від ВО «Свобода». Очолив депутатську комісію для вирішення екологічних проблем Калуша, є заступником голови комісії з підприємництва та ЖКГ.

Новим очільником Коломийської міської громади буде Богдан Станіславський. У 2015 році він став депутатом обласної ради від «Об’єднання «Самопоміч». Голова постійної комісії облради з питань захисту прав людини, законності, правопорядку, антикорупційної політики, люстрації та очищення влади. У 2017 році став керівником обласного осередку цієї політичної сили. У 2019 кандидував до парламенту, але не пройшов.

Надвірнянську громаду очолить висуванець від «Слуги народу» Зіновій Андрійович. Він уже пообіцяв скласти мандат нардепа. Вперше Андрійович був обраний міським головою Надвірної у 2006 році.

За попередніми даними, на виборах голови Тисменицької громади перемагає чинна голова райради Тетяна Градюк від «Європейської солідарності». Вона уродженка села Хом’яківка, свого часу була помічницею нардепа Михайла Довбенка й радником голови Тисменицької райради. У 2016 році її призначили директором телерадіоорганізації «Тисмениця».

Людиною тижня за версією «Репортера» став міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків

Головою Тлумацької громади стає сільський голова Палагичів Ігор Петрук, який балотувався від «Батьківщини». Яремчанську громаду також очолить висуванець «Батьківщини» Андрій Мироняк. Ще один представник «Батьківщини» очолить Галицьку міську громаду – Олег Кантор. Він був директором ДП «Галицький ринок» і ПП «Галич-Холдінг». У 2016 році призначений на посаду заступника голови Галицької райдержадміністрації.

А Бурштинським міським головою став Василь Андрієшин від «Європейської солідарності». Досі був депутатом Галицької райради та займався підприємницькою діяльністю.

Незмінними міські голови залишаться в Івано-Франківську, Косові, Рогатині та Снятині.

Авторка Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.