Влітку 2019 відбулися останні вибори мажоритарників. Представлені у Верховній раді партії отримують державне фінансування за принципом: чим більше представників, тим більше грошей платників податків. І якщо цьогоріч у бюджеті для цього було закладено понад 627 мільйонів гривень, то наступного року ще більше – 797 мільйонів.
Сьогодні Івано-Франківщину у Верховній раді представляють 7 народних депутатів: один самовисуванець, одна депутатка від “Свободи” (партія не отримує держфінансування) та п’ятеро від “Слуги народу” (300 мільйонів гривень на рік). За час депутатства семеро представників Франківщини в сумі встигли зареєструвати понад 500 ініціатив. Проте більшість їхніх обіцянок – так і лишились поки обіцянками. А от на власний піар депутати не соромилися вкидати грошей, зокрема, рекламуючи окремі пости у Facebook, пише Репортер з посиланням на bihus.info.
Отже, на 83 окрузі перемогу здобула Оксана Савчук зі “Свободи”. Це – єдина жінка-депутат серед представників Прикарпаття в Раді. Протягом скликання вона встигла зареєструвати 125 ініціатив. 20 із них стали чинними. Серед них питання, що стосуються культури, молодіжної політики, боротьби з ковідом тощо. У передвиборчій програмі депутатки йдеться про 3 пріоритети: 1) медицина, освіта, культура та духовність; 2) оновлення політичної системи та соціальна справедливість; 3) розвиток інфраструктури Івано-Франківська.
За даними сайту “Слово і діло” усього депутатка виконала 4 обіцянки, не виконала 2, в процесі – ще 45. При цьому, за даними Бібліотеки реклами в соціальній мережі Facebook, протягом листопада 2019 – листопада 2021 на поширення рекламних постів її сторінки було витрачено $ 1 110.
84 округ із центром у Тисмениці обрав “слугу” Ігоря Фріса. Він встиг зареєструвати рекордні для депутатів з Івано-Франківщини цього скликання 139 ініціатив, 29 із яких стали законами.
Своїм виборцям депутат обіцяв особисто внести 3 законопроєкти: про цивільну зброю та боєприпаси, податкову амністію щодо доходів, здобутих злочинним шляхом, і посилення відповідальності за корупцію. Справді, є 5 законопроєктів, які можна знайти за ключовим словом “корупція”: ліквідація корупційних схем у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості й у пенітенціарній системі, звільнення Ситника, порядок призначення та звільнення Директорів НАБУ та ДБР, а також утворення Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю. Лише останній із них став чинним. За ключовим словом “амністія” знайшлося 3 законопроєкти: амністія в 2020, потім “підстави та коло осіб, до яких застосовується амністія в 2020”, а ще амністія з нагоди 30-ї річниці Незалежності – жоден не набув чинності. За ключовим словом “боєприпаси” у списку законопроєктів від Фріса взагалі нічого немає.
За даними сайту “Слово і діло” усього Фрісом виконано 14 обіцянок, не виконано 9, ще 33 – в процесі. А от на поширення постів з його сторінки у Facebook з листопада 2019 по листопад 2021, за даними Бібліотеки реклами, було витрачено $ 537.
Ще один депутат від “Слуги народу” Едуард Прощук із Калуського 85 округу подав 103 пропозиції, із яких 17 стали чинними актами.
Напередодні виборів депутат зобов’язався особисто внести 2 законопроєкти. Перший – регулювання діяльності органів державної влади – це про запровадження механізму обов’язкової ротації держслужбовців по території держави (окрім виборних посад), що унеможливили б налагодження корупційних схем. Другий про запровадження систем моніторингу вирубки та заготівлі лісу в режимі онлайн. Але наразі обидва безрезультатні.
За даними сайту “Слово і діло” загалом нардепом Прощуком було виконано 8 обіцянок, 1 не виконано, попереду – ще 25. На рекламу постів з його сторінки у Facebook протягом листопада 2019 – листопада 2021 він витратив $ 1 308.
Колишній “укропівець”, а нині – “Слуга народу” Олександр Матусевич переміг у Долині, на 86 окрузі. За понад 2 роки роботи в Раді зареєстрував 62 законопроєкти, за 10 із яких проголосували депутати.
У передвиборчій програмі, зокрема, в частині “Як народний депутат України особисто внесу до Верховної Ради законопроєкти”, вказано 5 пунктів: 1) якісне освітнє та мультимедійне забезпечення освітніх закладів у гірських селах і селищах; 2) створення єдиного фонду фінансування лісового господарства України; 3) руслорегулювальні роботи в гірських річках Карпат; 4) ринок деревини; 5) пільгове ввезення деревообробного обладнання. Щодо ринку деревини справді зареєстровані два проєкти у 2020 році. Перший із них був відкликаний через 5 днів після отримання Верховною Радою, другий не погодив комітет через суттєві недопрацювання. Інші ініціативи поки відсутні взагалі.
За даними сайту “Слово і діло”, Матусевичем виконано 5 обіцянок, не виконано 4, ще 26 – в процесі. Даних про проплачені зі сторінки “Слуга народу – Олександр Матусевич – 86 округ” у Facebook пости ми не знайшли.
Володимир Тимофійчук, теж зі “Слуги народу”, представляє 89 округ із центром у Снятині. Запропонував 89 законопроєктів, 17 із яких підтримала Верховна рада. Це – єдиний прикарпатський депутат, котрий став співавтором законопроєкту про засудження подій, що відбулись 20 березня 2021 року біля ОП – йдеться про акцію на підтримку Сергія Стерненка.
Мешканцям свого округу депутат обіцяв скасування недоторканості та впровадження механізму відкликання депутатів усіх рівнів, посилення відповідальності за корупцію, реформу ЗСУ та покращення матеріального забезпечення армії, відновлення проєктів у промислововсті й інфраструктурі із залученням інвесторів, підвищення зарплатні педагогів до трьох мінімальних плюс доплати за кваліфікацію та стаж, зменшення вартості ліків “шляхом ліквідації несправедливих і корупційних націнок”, гідне фінансування та пільги для культури, а також запровадження “економічного паспорта українця”. Але поки це лише слова.
За даними сайту “Слово і діло”, у депутата поки що немає жодної невиконанної обіцянки. 5 встиг виконати, залишилися 31. При цьому з його сторінки у Facebook на поширення постів пішло $ 1 787.
Найдосвідченіший із прикарпатських депутатів – самовисуванець із Коломийського округу № 88 Андрій Іванчук. До Верховної Ради потрапляв тричі: в 2012 від “Батьківщини”, в 2014 – від “Народного фронту”. Протягом дев’ятого скликання зареєстрував 27 законопроєктів. 6 із них стали чинними. Вони частково перегукуються з програмою, де йдеться про забезпечення економічного розвитку, залучення іноземних інвестицій, створення нових робочих місць, поліпшення соціального захисту населення, захист дітей і батьківства, створення умов для всебічного розвитку Прикарпаття. В 2019 Іванчук обіцяв, що “серед перших законотворчих кроків будуть ініціативи, спрямовані на стимулювання малого та середнього бізнесу”, а ще – реформування податкової та банківської систем: зниження податків, відкриття широкого доступу до кредитних ресурсів, особливо для фермерських і домашніх господарств. Серед уже зареєстрованих законопроєктів банки є, бізнес є, фермерство є, податки є, соціалка та навіть інвестиції є, але законопроєкти пишуться з періодичністю приблизно один на місяць.
За даними сайту “Слово і діло”, Іванчук уже встиг виконати 17 обіцянок, не виконав 7. 12 обіцянок у процесі. На рекламу постів у соціальній мережі Facebook протягом листопада 2019 – листопада 2021 депутат витратив $ 86, просуваючи контент із власної публічної сторінки. Ще $ 446 було сплачено зі сторінки “За Іванчука”.
Найменше депутатського досвіду в стронгмена й обранця 87 округу Василя Вірастюка. Представник пропрезидентської партії переміг на довиборах у Надвірнянщині 15 червня 2021 року. Наразі на його рахунку співавторство у двох законопроєктах – “Про відзначення 80-річчя створення УПА” та “Стимулювання розвитку українського книговидання та книгорозповсюдження”. Нагадаю, що своїм виборцям Вірастюк обіцяв підтримати будівництво на Прикарпатті національного Центру реабілітації ветеранів АТО та створити гідну та сучасну інфраструктуру для розвитку сільського спорту.
За даними сайту “Слово і діло”, усі 22 обіцянки Вірастюка наразі у процесі. А зі своєї Facebook-сторінки протягом березня – листопада 2021 року рекламного контенту нардеп опублікував на $ 3 437.
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Comments are closed.