Політика

Нам зарплату, вам — депутата

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулої неділі, 27 січня, на Прикарпатті відбулися проміжні вибори до облради. Але переможців оголосити не можуть — ТВК відмовляються віддавати документи, допоки їм не заплатять гроші.

Вибори відбувалися у трьох округах — № 45 (Івано-Франківськ), № 36 (Снятинщина), № 25 (Над­вірнянщина). За попередніми результатами, перемогли відповідно — Іван Харук («Свобода»), Іван Угрин («Батьківщина») та Володимир Грабовецький (УРП).

Але офіційно визнати цих людей переможцями обласна виборча комісія не може, тому що районні — спершу Снятин, а потім і Надвірна — відмовилися передавати протоколи про підрахунок голосів і виборчу документацію. А без них результатів не встановити.

Голова обласної організації Комітету виборців України (КВУ) Юрій Лисюк назвав таку ситуацію прецедентом. За його словами, у законі ніде не прописано, що комісія може відмовитися передавати документи. А з іншого боку, комісія — це колегіальний орган, який одноголосно прийняв рішення. Тож як усе вирішиться, поки що не відомо.

Мотивація у районних комісій проста — грошей на зарплати людям не дали. Для прикладу, у протоколі засідання Снятинської районної комісії фігурують такі цифри — надійшло 39 700грн., при потребі 442 304грн. «Очевидно, комісії, маючи гіркий досвід попередніх вибрів, побоюються, що їм ті кошти можуть взагалі не дати», — каже Лисюк.

«Сьогодні мені телефонувала секретар Снятинської комісії, — додає член правління обласного КВУ Тарас Лялик. — Сказала, що навіть ті 39 700грн., які є на рахунку, заблоковані. І просила довести до людей їхню позицію: «Ми, як комісія, готові працювати на благо громади безкоштовно, але якщо це треба, щоб посадити у крісло депутата, то будемо стояти на своєму».

У вівторок, коли вже верстався номер, голова обласної виборчої комісії Олег Пилип’юк повідомив, що ситуацію мають вирішити найближчим часом. «У середу відбудеться зустріч голів ТВК і бухгалтерів з фінансовими структурами області, — зазначив він. — І там відбудеться захист конкретних витрат, які пішли на вибори. Більше поки що сказати не можу, хочу лиш, аби люди залишилися задоволеними».

За його словами, ідеться тільки про заборгованість по зарплаті членам комісій. А чому вона виникла? Елементарно — «ці гроші просто не були внесені в бюджет області».

До речі, схожа ситуація із браком коштів виникла і у Львівській області. Там вирішили 27 січня проміжні вибори не робити, а перенести їх на квітень. Чому не могли почекати у нас, якщо про проблеми з фінансуванням виборів комісії заявляли вже давненько — питання відкрите.

До теми

Проміжні вибори до облради відзначилися не тільки цим. Мали вони ще кілька особливостей, хоча й не таких гучних. Так, Івано-Франківськ показав рекордно низьку явку — 13,4%, а от Снятинщина — рекордно високу — 56,1%. Надвірнянщина посередині — 25,54%.

За словами Юрія Лисюка, більша явка була в тих округах, де є більше селян. Принцип «церква — виборча дільниця» спрацював. Причиною низької явки стало й те, що не вчасно були надруковані запрошення і не всі люди знали, що будуть вибори.

На ці вибори наклалися залишкові явища від парламентських, зазначив Лисюк. Так, кандидат Грабовецький, який не йшов від Об’єднаної опозиції, але активно працював на парламентських виборах, отримав перемогу з великим відривом. В Івано-Франківську та Снятині, де на парламентських виборах активно працювала опозиція, на проміжних також перемогли їхні представники.

«Не можна точно сказати, чи ці люди перемогли б, якби була вища явка, — каже Лисюк. — Тобто, хто зміг мобілізувати своїх виборців, у того й результат. Скажімо, Надвірна відзначилася тим, що там був організований довіз виборців. Що, з одного боку, є маніпуляцією, а з іншого — не заборонено законом».

Не обійшлось і без конфузів. Так, на Снятинщині у виборчих бюлетенях не правильно написали побатькові кандидата — замість «Угрин Іван Михайлович» було «Угрин Іван Миколайович». Цю помилку члени комісій виправляли від руки і засвідчували печаткою.

А в Івано-Франківську один із виборців написав на своєму бюлетені «Свободу Павліченкам». Звісно, бюлетень визнали недійсним. А шкода.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.