Політика

Люди ділять бюджет. Франківці отримали можливість втілити у життя свої невеликі мрії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Мешканці Івано-Франківська отримали можливість втілити у життя свої невеликі мрії. На це у міському бюджеті передбачено 500 тис. грн. Наскільки реально «замовити» у міста, наприклад, відпочинкову зону під будинком?

KSC-Projects-Site-17

500 тисяч на ідеї

За останні пару років у Франківську різко побільшало активних мешканців, які мають своє бачення на вирішення суспільних проблем. Мешканці міста підказують, як краще облаштувати двори, де доцільніше робити спортивні змагання чи мистецькі заходи. Проте влада не завжди знаходить точки дотику з громадою. Щоб покращити цей процес, міськрада запровадила цільову програму «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Івано-Франківську».

Згідно з повідомленням на сайті міськради, подібний проект почали реалізовувати у 2012 році. Тоді на це заклали 100 тис. грн, щороку фонд збільшували. У 2015-му було 350 тис., цьогоріч для втілення у життя ідей франківців передбачили 500 тис. грн. За ці гроші міська влада має намір виконати кілька «людських» ідей. Мовляв, ви пропонуйте, а ми робимо.

Практика партиципаторного (учасницького) бюджетування не нова. Цей процес активно розвивають у багатьох країнах, в Україні також. У 2015 році до бюджету участі долучилися Полтава, Чернігів, Черкаси. Івано-Франківська міська рада затвердила цільову програму в березні цього року — до 2020-го. І якщо нині сума на реалізацію ідей мешканців уже визначена, то далі кількість грошей визначатимуть під час голосування за міський бюджет.

IMG_2300

Що просять?

Запропонувати свій проект для реалізації міг будь-хто з повнолітніх франківців. Подати його треба було до 15 квітня. З назвою автор мусив вкластися в одне речення, визначивши одну з шести категорій: ремонт тротуарів, вуличне освітлення, дороги, естетичне облаштування міста, зони відпочинку або «інше». Після завершення терміну подання пропозицій на сайті виставили 80 проектів.

Вимоги до проектів прописані у положенні. Наприклад, їх треба реалізувати протягом одного року, на території міста, а вартість одного не має перевищувати 50 тис. грн. Пропозиції на виготовлення технічної документації або такі, що вимагають витрат на утримання чи обслуговування, до уваги не приймали. Для допуску проекту його мали підписати, крім ініціатора, ще 15 людей.

До 15 травня конкурсна комісія оцінила всі подані проекти. Найбільше проектів (63) потрапили до рубрики «Інше». Яких?

Наприклад, Сергій Караванець за 50 тис. грн. пропонує влаштувати в облфілармонії урбаністичний мюзикл «Король Галіції», до проведення якого «залучити талановитих людей міста». З. Світна (не всі автори писали себе повністю) також просить 50 тис. грн — «на встановлення огорожі з метою естетичного облаштування території школи №3» на Франка. Щоб уникнути навчання у дві зміни у школі-гімназії №3 на Гоголя, П. Славенюк просить 41 тис. грн на ремонт класів.

Також мешканці міста пропонують облаштувати творчу майстерню для неповносправних осіб «Віра і Світло». Якщо проект отримає підтримку, то в монастирі св. Йосифа неповносправні зможуть духовно розвиватися, спілкуватися та отримувати необхідну допомогу.

Ще один проект для окремої категорії — переобладнання туалету в департаменті соцполітики (Білий дім) для осіб з інвалідністю. Юрист Кирило Рубановський упевнений, що туалет для інвалідів можна модернізувати за 48 тис. 500 грн.

Багато пропозицій (31) — щодо зон відпочинку. Наприклад, відпочинково-оглядовий майданчик на правому березі Бистриці-Надвірнянської, піщаний пляж з майданчиками для футболу та волейболу біля мосту на Пасічну, чотири питних фонтанчики в центрі міста, інші.

Крім того, франківці просять облагородити прибудинкові території, замінити вікна, утеплити фасади, модернізувати системи водопостачання, відремонтувати дахи, встановити альтанки, дитячі майданчики та тренажери, розширити дороги, забрукувати тротуари і т.д.

IMG_2307

Голосування з перешкодами

Експертна група вже проаналізувала подані проекти. До складу комісії увійшли міський голова Руслан Марцінків, начальник відділу патронатної служби Вікторія Дротянко, секретар міськради Оксана Савчук, депутат-«свободівець» Віктор Синишин, громадський активіст Тарас Случик, заступник начальника фінуправління Людмила Синоверська та керуючий справами міськвиконкому Ігор Шевчук.

Потім вирішували самі франківці. Голосувати за проекти могли повнолітні мешканці, які постійно проживають на території міської ради. Спробували проголосувати й ми. Це можна було зробити лише один раз.

У пошуковому рядку інтернет-браузера пишемо «Бюджет участі, Івано-Франківськ». Переходимо за першим запропонованим посиланням. Вгорі справа є рубрика «Проекти», обираємо «2016 рік». Знайшли проект, який припав до душі? Можна голосувати одразу, а можна натиснути кнопку «Детальніше». Пробуємо дізнатись більше. Не виходить, бо «детальний» опис кожного проекту — це одне речення.

Мало того, для голосування за проект потрібно було подати чималий перелік документів: фактична адреса, прізвище, ім’я, по-батькові, стать, номер телефону, копії паспорта, ідентифікаційний код. І тут ще новація — всі дані міська рада «позичить» у банку, який вас обслуговує. У переліку є дев’ять банківських установ, але чотири з них не співпрацюють із цим сервісом.

Обираєте свій банк. Кілька разів сайт перекидає на інформаційну сторінку, але здаватись не варто. Якась зі спроб увінчалась успіхом — відкрилося вікно інтернет-банкінгу. Треба ввести свій логін і пароль. Вводите пароль підтвердження, який приходить на телефон. Все, вітаємо! Ваш голос зараховано, ви автоматично зареєстровані у «Персональному кабінеті мешканця» Івано-Франківська. Насамкінець ще пропонують зберегти пароль до свого «кабінету».

Голосування завершилося 30 травня. Відчуття неоднозначні. Аби проголосувати за проект, на який міська рада, можливо, виділить бюджетні кошти, треба віддати невідомо кому з міської ради свої персональні дані. Може, саме тому так мало мешканців голосувало. Рекордсменом став проект облаштування відпочинкової зони біля Бистриці — він набрав трохи більше 130 голосів… Отже, «наперестрахувалися» так, що голосування мешканців міста перетворилося на змагання у впертості.

Що буде далі? Не менше десятка проектів виграють. Гроші авторам на руки ніхто не дасть. Незважаючи на те, хто був ініціатором проекту, кошти виділятиме міська рада, через відповідні департаменти, а ті вже самі обиратимуть підрядників. Автор зможе лиш контролювати виконання проекту.

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.