Політика Статті

Купити виборця. Як на Прикарпатті кандидати в нардепи борються за голоси (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
До парламентських виборів залишилось трохи більше тижня. Позаяк вони позачергові, то й часу на агітацію у кандидатів було зовсім мало. Тож, аби встигнути схилити на свій бік якомога більше виборців, претенденти далеко не завжди змагаються чесно.

Ну, особливого бруду ніби й нема, нічого нового, але ж усі кричать про зміни, правда?

Активних треба годувати

Першою громадянська мережа ОПОРА відзначила кандидатку в нардепи від Івано-Франківська (округ № 83), свободівку Оксану Савчук. Ще до її офіційної реєстрації по місту з’явилися білборди з надписом «Оксана Савчук – команда Марцінківа». Крім бордів, на вулицях постали «агітаційні куби», на яких різні відомі люди позитивно висловлюються про Савчук.

Натомість, у пункті 1 статті 70 закону «Про вибори народних депутатів» йдеться, що кандидат має право розпочати передвиборну агітацію лише наступного дня після офіційної реєстрації. А за «фальстарт» передбачений штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн). При цьому посадових осіб (а Оксана Савчук – секретар міськради) штрафують від 50 до 80 неоподатковуваних мінімумів (850-1360 грн) – стаття 21210 КУпАП.

Мало того, згодом ОПОРА запідозрила Савчук у непрямому підкупі виборців. 28 червня у Франківську відбувся «Бам фест. Фестиваль добрих сусідів». Захід організовував міський Центр дозвілля дітей та юнацтва і, як годиться, був анонсований на сайті міськвиконкому. Крім того, на початку ведуча оголосила: «Наш фестиваль відбувається за ініціативи керівника депутатського корпусу Оксани Савчук та за підтримки голови міста Руслана Марцінківа». І все було б у рамках закону, якби там не агітували за Савчук.

Намети ВО «Свобода» стояли з усіх боків фестивального майданчика. Гостям роздавали газети, агітки та брендовані повітряні кульки. Також людей просили підписатися на підтримку Оксани Савчук, а для цього треба було вказати ім’я, прізвище, номер телефону та електронну скриньку.

І це ще не все. Наприкінці фесту Оксана Савчук взялася відзначати «активних мешканців мікрорайону Бам». Вона запрошувала на сцену місцевих мешканців багатоповерхівок, вручала їм грамоти та… продуктові набори.

У пакунку були: огірки, помідори, листя салату, дві буханки хліба, ковбаса, сік і навіть алкоголь. Кожен набір перев’язали стрічкою з календариком і написом: «До Верховної Ради України. Савчук Оксана. Команда Марцінківа. Вибори – 21 липня. ВО «Свобода». До того всього давали брендовані пряники із написом «Івано-Франківськ – місто наших дітей. Савчук Оксана. Команда Марцінківа».

Координатор громадянської мережі ОПОРА на Прикарпатті Богдан Морикіт каже, що роздача продуктових наборів під час агітації за Оксану Савчук є непрямим підкупом виборців.

«Це порушення частини 14 статті 74 закону «Про вибори народних депутатів», – говорить Морикіт. – Закон забороняє роздавати виборцям гроші, безплатні товари чи надавати послуги, закликаючи при цьому голосувати або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати. Крім того, законом заборонено агітувати за кандидата на заході, організованому органами місцевого самоврядування чи комунальними закладами».

Персональна бруківка

Заступник голови Івано-Франківської облради Сергій Басараб, який балотується по округу № 89 (Верховинський, Косівський та Снятинський райони), також почав задобрювати виборців задовго до того, як став кандидатом у нардепи. Про свою діяльність Басасараб активно звітує на сторінці у Facebook.

«Ознайомився з ходом будівництва лікарської амбулаторії», «Проінспектував проблемні ділянки дороги у Верховині», «Освятив капличку в селі Ільці», – саме під такими заголовками з’являються пости про діяльність Сергія Басараба на окрузі.

Звісно, кожен чиновник має звітувати, тим паче заступник голови облради. Та проблема в тому, що всі новини супроводжуються фото з маркуванням: «Кандидат в народні депутати Сергій Басараб». А це знову ж таки – агітація.

Також сюди можна додати порушення пункту 3 частини 1 статті 74 закону «Про вибори народних депутатів». Цей пункт забороняє посадовцям і службовцям органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів і судів брати участь у передвиборчій агітації у робочий час. Звісно, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати. Але офіційно Басараб був зареєстрований кандидатом у нардепи 24 червня, а перші марковані фото з’явилися на 10 днів раніше.

Крім того, 19 червня у мережі опублікували фотографії фасованої бруківки з підписом «від Сергія Басараба». «Тримаю слово! Матеріали на дорогу уже прибули у селище Кути», – йшлося в дописі. А вже 22 червня Сергій Басараб знову відзвітував: «Капітальний ремонт дороги в селі Старі Кути» та опублікував фото робочої техніки. На асфальтоукладнику та КрАЗі також були наліпки «від Сергія Басараба».

 

23 червня заступник голови обларади повідомив, що відвідав дитяче та пологове відділення Верховинської лікарні та «благодійно передав першонеобхідні медикаменти для найменших пацієнтів закладу».

26 червня – знову пост про «басарабівську» бруківку, тепер у Верховині.

«Напис «від Сергія Басараба» на упаковках бруківки та техніці може містити ознаки передвиборної агітації на користь кандидата, адже, згідно з частиною 1 статті 68 закону «Про вибори народних депутатів» передвиборною агітацією є будь-яка діяльність та згадки кандидата, метою якої є спонукання виборців голосувати за нього», – пояснює Богдан Морикіт і додає, що тут теж є ознаки непрямого підкупу.

Вже згадана частина 14 статті 74 забороняє проводити передвиборну агітацію та згадувати назви партії чи імені кандидата, якщо виборцям, закладам, установам, організаціям надаються кошти або ж безоплатні товари та послуги.

Сам Сергій Басараб у телефонній розмові повідомив «Репортеру», що кошти на бруківку були виділені з благодійного фонду. Щоправда не уточнив, з якого. Лише сказав: «Мені незручно зараз про це говорити» і кинув слухавку.

Села їдуть в «Буковель»

Ще один кандидат, який зловживає коштами благодійного фонду, – Віктор Шевченко. Він балотується в окрузі № 85 (Калуський, Рогатинський райони та частина Галицького). 29 червня спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як Шевченко агітував за себе й партію «Слуга народу» у туристичному комплексі «Буковель».

Він розповідав про свою діяльність нардепа, ніби звітував. Також пообіцяв людям допомогти розібратися з їхніми проблемами і попросив звертатися до нього як до депутата від їхнього округу.

«А якщо вважаєте, що я роблю роботу нормально, прошу вашої підтримки на виборах, – сказав кандидат. – Зараз я впевнений, що ми всі проголосуємо за нормальних депутатів, за нормальну більшість – за список партії «Слуга народу». Я, наприклад, закликаю, голосувати за цю партію. І буду однозначно підтримувати дії президента».

За даними ОПОРИ, слухачі приїхали із сіл Конюшки, Черче, Пійло, Довге-Калуське та Стратин. Ці села входять до виборчого округу № 85, де й балотується Віктор Шевченко.

Звісно, зустрічатися з виборцями і агітувати під час таких зустрічей кандидатам не заборонено. Однак, є нюанси. Зокрема, у частині 4 пункту 5 статті 3 закону «Про вибори народних депутатів» зазначається, що кандидатам і партіям заборонено використовувати інші кошти – лише з виборчих фондів. А селян привезли, годували, бавили…

Відповідно до статті 212-15 КУпАП, порушення надання фінансової підтримки для здійс­нення передвиборної агітації карається штрафом від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів: 1190-1700 грн. Водночас в статті 159-1 ККУ зазначається, що за порушення порядку фінансування політичної партії та передвиборної агітації, можна отримати два роки умовно.

«Щоб з’ясувати, чи фінансувався захід із виборчого фонду кандидата та які послуги надавалися виборцям під час їх поїздки у «Буковель», ОПОРА звернулася із заявою до поліції», – повідомив Богдан Морикіт. За його словами, агітація, яка супроводжується наданням автобусів для безкоштовного довезення людей і безкоштовним обідом, так само може бути непрямим підкупом виборців.

А поки поліція з’ясовує, за які гроші Шевченко привіз людей у «Буковель», формуються нові списки охочих відвідати курорт.

Лотерея, майданчики, угода

Очевидно, що зовсім не читав виборчий закон кандидат по округу № 88 (Коломийський та Городенківський райони) Андрій Іванчук.

28 червня у Коломиї, на стадіоні «Юність», за участю кандидата розігрували безкоштовну лотерею. Розіграли 50 квитків на матч «Україна-Португалія», який відбудеться на НСК «Олімпійський» 14 жовтня.

Лотерея проводив благодійний фонд «Покуття». І, згідно з даними Єдиного державного реєстру, Іванчук не є ні засновником, ні керівником цього фонду. Втім, Богдан Морикіт каже, що, за частиною 3 статті 3 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», ці самі організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації. Але ж під час проведення лотереї на лотерейному білеті та на сцені активно згадували Іванчука…

Також про нього нагадують надписи на дитячих майданчиках у Городенці, їх теж ставив благодійний фонд «Покуття».

Крім того, під час засідання виконкому Коломийської міськради Андрій Іванчук обіцяв зробити для Коломиї у 10 разів більше, ніж зробив за останні п’ять років. Для цього навіть підписав угоду про співпрацю з міським головою Ігорем Слюзарем. Але все це – в разі перемоги на виборах.

«Зважаючи на те, що договір був підписаний у стінах міської ради під час засідання виконавчого комітету, варто нагадати, що закон забороняє проводити агітацію у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування», – стримано зазначає Богдан Морикіт.

Штабом керує Зеленський

Ну і звісно, не можна не згадати про агітаторів від партії «Слуга народу» та кандидата Андрія Сторожука, який балотується до парламенту по округу № 83. Молоді люди у брендованих футболках і бейсболках зеленого кольору з написами «Зробимо їх ще раз» та «Зе депутат. Андрій Сторожук» з’явилися на вулицях Івано-Франківська 2 липня.

Мабуть, якби агітатори стояли поодинці, то на них ніхто б і уваги не звернув. А через натовпи «зелених» маємо купу обурених мешканців. Франківці просто масово почали публікувати у Facebook фото та відео, на яких видно, як підлітки роздають газети та агітки від «слуг» та Сторожука. Разом з тим виборчі штаби звинувачували у «незаконній експлуатації дітей для агітації». Сторожук, звісно, усі звинувачення заперечив.

«Представники мого політичного штабу для поширення газет, листівок та іншої агітаційної продукції запрошують лише повнолітніх, – запевнив кандидат. – Якщо ви побачите дітей, які ходять у брендованому одязі, то одразу скажу, що ці футболки і кепки зеленого кольору були і є у вільному доступі політичного штабу. Крім того, ці сувеніри безкоштовно роздавали під час промоакцій та офіційного відкриття Зе!Офісу. Будь-хто міг узяти футболки і використовувати їх так, як хоче», – сказав Андрій Сторожук.

Політикам не заборонено користуватися послугами волонтерів. Та якщо волонтерам від 14 до 18 років, то треба мати згоду батьків (частина 1 статті 7 закону «Про волонтерську діяльність»).

А тим часом на одному з відео, яке й зараз шириться мережею, 17-річна франківчанка розповідає, що брендовані футболки та кепки – робоча уніформа. Платять їм 50 грн на годину, всього чотири робочі години на день. А штабом, мовляв, керує сам Зеленський.

Букви закону

«Станом на 8 липня ми отримали 70 повідомлень про порушення по 142 фактах, – розповідає заступник начальника обласного управління Нацполіції Олег Йосипів. – Відкрите одне кримінальне провадження за частиною 3 статті 157 (перешкоджання здійсненню виборчого права). Також складено 67 адміністративних матеріалів за порушення виборчого законодавства, зокрема і за розповсюдження агітаційних матеріалів без вихідних даних. Абсолютно по всіх повідомленнях про непрямий підкуп виборців станом на сьогодні проводиться перевірка».

Ну, а всім виборцям слід пам’ятати, що за «продаж» голосу передбачена не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність.

Стаття 160 Кримінального кодексу України каже, що підкупом вважається «пропозиція», «обіцянка» або ж надання виборцю «неправомірної вигоди». При чому, коли йдеться про «неправомірну вигоду», маються на увазі не лише гроші, а й товари, послуги та пільги, вартість яких перевищує 3 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто, якщо ви отримали від кандидата в нардепи «подарунок», дорожчий за 60,21 грн, – це підкуп.

«Пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди» карається обмеженням або позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Виборця, який «приймає пропозицію», або ж «отримує неправомірну вигоду», можуть покарати штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-5100 грн), виправними роботами або обмеженням волі до двох років.

Вважається підкупом і агітація «шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів, робіт та послуг». Таке мали б карати обмеженням або позбавленням волі на строк від 2 до 4 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.

Водночас, у законі «Про вибори народних депутатів» зазначається: якщо суд встановив факт підкупу виборців, то ЦВК має право скасувати реєстрацію кандидата в депутати. Та, знаючи, як нині працюють суди, можна передбачити, що карати винних можуть хіба після виборів. І то –майже фантастика. Поки виборець готовий продаватися, його купуватимуть.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.