Політика

Віскі Шотландії — полум’я в келиху

Google+PinterestLinkedInTumblr

Цей напій виготовляють в різних країнах світу, проте класичним серед такого різноманіття вважають саме шотландський. Неповторним його робить, мабуть, повітря Шотландії, чисте і золоте, як наївне серце. І лише справжній дбайливий майстер вміє вдихнути життя у звичайний, здавалося б, алкоголь. Справді, шотландці дуже бережно ставляться до свого, сказати б,національного атрибуту — віскі, часто він «народжується» під звуки волинки і старовинної шотландської пісні. І це не просто метафора… Деякі майстри з покоління в покоління переймають такі традиції, ставлячись до них, як до важливого сакрального ритуалу.

Шотландський віскі узвичаєно поділяти на три основні категорії.

MaltWhisky, що переводиться як солодовий і вважається класичним шотландським віскі. Такий віскі переважно носить назву винокурного заводу, на якому він був виготовлений. Солодовий віскі довгий час був єдиним сортом скотча, аж до 19 століття, коли створеноперегінний апарат неперервної дії, завдяки чому з’явилися grainwhisky і blendedwhisky. Всі солодові віскі мають свій, тільки їм притаманний відтінок аромату — ніжний, дурманний запах диму. Виникає він завдяки підсолодженому ячменю, проростання якого було зупинено просушуванням над торф’яними багаттями. Традиційні способи приготування віскі, повторювані протягом довгих років, використовуються і нині, і лише деякі майстри привносять свої індивідуальні елементи у виробництво напою.

GrainWhisky, або зерновий віскі «народився» завдяки ірландцю ЕнесуКоффі, котрий в 1830 році винайшов апарат неперервної дистиляції, що дозволяв в якості сировини використовувати різні зернові культури.Але офіційно цей тип шотландського віскі виготовляється тільки з 1909 року. Сам процес виготовлення GrainWhisky повністю механізований і позбавлений романтики солодового. Сьогодні на території Шотландії виготовленням зернового віскі займаються вісім підприємств.

BlendedWhisky — змішаний віскі. Існує думка, що саме завдяки виготовленню BlendedWhisky, шотландський напій отримав світове визнання і славу. І дійсно, близько 90% світових продажів всього скотча складають саме купажі. Першим, хто почав змішувати зернові і солодові віскі, називають Ендрю Ашера. Тепер встановити точну кількість марок змішаного віскі, що виготовляється у світі, мабуть, неможливо. В Шотландії ж випускається близько двох тисяч блендів для внутрішнього ринку, і майже стільки ж на експорт.


Майстри скрупульозно підходять до улюбленої справи. Для них важливі всі деталі, адже на смак віскі впливає склад торфу, вода, напій, який раніше утримувався в бочці, а також розташування віскікурні (наприклад, на березі моря або близько болота) — бочки зберігаються негерметично і навіть форма перегінного куба також впливає на остаточний смак. Тому виробники віскі, так само як і виробники коньяку, шукають ідеальну формулу перегінного куба — чарівну пропорцію між його об’ємом, площею поверхні і температурою дистиляції.

Після закінчення перегонки в віскі додається вода з джерела, що знижує його міцність до 50%. Після цього воно витримується у дубових діжках, які раніше містили бурбон, або, якщо мова йде про особливо елітні сорти віскі, використовуються діжки, де зберігався херес.

Невитримані віскі містять у своєму букеті більше тисячі різних складових, але не всі з них потрібні для отримання необхідного смаку. І саме витримка, під час якої процес випаровування відокремлює потрібні компоненти від непотрібних, допомагає віскі придбати свій тонкий смак.


Також в процесі старіння відбувається випаровування алкоголю, зване “часткою ангелів”, в результаті якого віскі втрачає міцність до 40%. Витримка може бути різною, вона повинна бути не менше 3 років, однак її оптимальний термін — від 10 до 20 років, хоча можна натрапити наодносолодове віскі 25 — або навіть 50-річної витримки.

Такий складний процес створення шотландського міцного напою — мистецтво, і кінцевий результат аж ніяк не варто порівнювати зі звичайним виготовленням спиртного, як то іноді дозволяють собі аматори.

Серед основних районів виробництва віскі в Шотландії — Highlands (Хайлендс), Speyside (Спейсайд) і OrknayIslands (Оркнейські острови) в центральній і північній частинах країни, а також Lowlands (Лоулендс) на півдні, півострів Campbeltown (Кемпбелтаун) і острів Islay (Айлей) на південному заході.

Тиха і тепла Шотландія, її доблесне минуле, замки, музеї переносять у невидимий, ілюзорний світ романтики, а волелюбний народ цієї мальовничої землі своїм колоритом захоплює і надихає… І саме тут створюється по-мистецьки ідеальний напій.

Трохи сонця, трохи льоду, трохи віскі — і час зупинився… Він відновить свій плин після останнього ковтка… Полум’я в келиху догорить у серці.

Віталій Ковач, незалежний винний експерт


Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.