Політика

Тихе полювання… на людей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

 

Такі різні гриби

Лікарі розрізняють три види отруєнь. Особливо небезпечним є отруєння гепатонефротропної дії, тобто, ураження печінки і нирок. Таку дію має бліда поганка. Від цього найчастіше помирають. Смертність від цього гриба коливається від 50 до 100 %.

Є також отруєння гастро-ентеротропної дії, або ураження шлунково‑кишкового тракту. Здебільшого людей у такому випадку виліковують.

Третій вид отруєнь — ураження мозку. Найчастіше його спричиняє вживання мухоморів. Цей гриб може викликати навіть мозкову кому. Життя людини вирішується за добу.

«Смертність від грибів вдається зменшити, в основному за рахунок того, що хворих швидко привозять до лікарні», — каже Олег Легун, завідуючий відділенням інтенсивної терапії екстракорпоральних методів детоксикації обласної клінічної лікарні.

Минулого року у цьому відділенні було зафіксовано отруєння блідою поганкою. На щастя, хвора жінка вижила. Цьогоріч лікарі поки що мали справу тільки з ураженнями шлунково‑кишкового тракту.

 

Смертельно бліда

«Отруєння блідою поганкою дуже важко встановити, — розповідає Олег Легун. — Симптоми з’являються через 6‑8 годин після того, як люди поїли. Починається пронос та блювота, підвищення температури немає. Ще переважно є зневоднення організму. Якщо людина просто втамує спрагу, то самопочуття покращиться, але це тільки зовні. За цей час печінка майже повністю знищується отрутою, і за три-п’ять днів хворий помирає». Саме через такі підступні прояви отруєння люди часом не оцінюють серйозність ситуації, в яку потрапили.

Отруєння блідою поганкою найчастіше трапляється наприкінці вересня, коли з’являються опеньки. Бліду поганку часто плутають з голубінками. Отруєння грибами переважно сімейні. Олег Легун згадує випадок, коли одна жінка вперше пішла по гриби, назбирала повний кошик блідої поганки, вдома приготувала її і нагодувала всю сім’ю. З тої родини вижила тільки її 16‑річна дочка. Смерть від отруєння грибами справді страшна. Людина помирає при повній свідомості у страшних муках. Багато з тих, хто бачив це, просто перестають їсти гриби.

Бувають отруєння спорами блідої поганки, коли люди збирають їстівні гриби, які росли поряд з поганкою. Її спори попадають на них — для отруєння цього достатньо.

 

Гарантія якості

Найкраща профілактика отруєння — купувати перевірений продукт, або на продуктовому ринку або в магазині, кажуть лікарі.

В Івано-Франківську перевірені гриби можна знайти у критому ринку на Дністровській. Марія Двібородчин з села Пороги Богородчанського району торгує тут грибами вже три роки. Найчастіше гриби збирає її син, а вона їздить в обласний центр продавати. Щодня працівники лабораторії ветсанекспертизи перевіряють, що вона та інші грибники привезли продавати. Після перевірки жінка отримує відповідний талон.

«У жодному разі не варто купувати гриби на вулиці, — каже лаборант міської держлабораторії ветсанекспертизи Галина Глеб. — У нашому критому ринку ви завжди можете попросити у продавця талончик про перевірку грибів, або після купівлі перевірити їх у нас в лабораторії».

Продавці тут уже знають один одного, та бували випадки, що окремі люди намагались продати навіть мухомори. У такому разі грибники самі повідомляють контролерів про небезпеку.

Найбільше на ринок гриби везуть з Богородчанського, Надвірнянського районів Івано-Франківщини, Монастириського району Тернопільської області, нечасто — з Верховини. Гриби тут перевіряють не тільки зовні. Проводиться радіологічна експертиза. Лише за дві хвилини це робить спеціальний гамма-радіометр «РУГ». До слова, разом з грибами ним перевіряють і ягоди.

Для тих, хто збирається до лісу на «тихе полювання», є просте золоте правило. «При найменшій підозрі про їстівність гриба, оминайте його, — радить Олег Легун. — Краще зібрати трохи менше, ніж платити за необачність життям своїм та своїх близьких».

 

Грибні міфи

У жодному разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

• Усі їстівні гриби мають приємний смак.

• Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні — приємний.

• Усі гриби в молодому віці їстів-ні.

• Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів.

• Занурена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби.

• Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні.

• Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин.

• Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.

 

Не збирайте гриби:

• якщо не впевнені, що знаєте їх — якими б апетитними вони не здавалися;

• поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

• невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення — «бульба», оточене оболонкою;

• з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі;

• печериці, в яких пластинки нижньої поверхні капелюшка мають білий колір — це може бути «молода» бліда поганка.

 

Перша допомога при отруєнні грибами

1. Викличте «Швидку медичну допомогу».

2. Не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5‑6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (по одній пігулці на 10 кг вашої ваги), коли промивні води стануть чистими.

3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно‑сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

4. З’ясуйте, хто вживав гриби разом із постраждалим, також проведіть для них профілактичні заходи.

Забороняється:

• Вживати будь-які ліки та їжу, а особливо — алкогольні напої та молоко. Це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.

• Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

 

Приготування грибів

• Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

• При обробці кип’ятіть гриби 7‑10 хв. у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

• Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, — грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік. Тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунка.

• У жодному разі не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагіт-них жінок.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.