Політика

Попаримось!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

 

Вдома найкраще

Деякі любителі лазні влаштовують парилку у звичайній ванні. Привабливість і головна перевага сауни-ванни в тому, що вона знаходиться удома, як мовиться, завжди під рукою. Можна зводити сауну і окремим будиночком. Та будівництво — складний процес. Тому зупинимося на найважливіших моментах.

Підготовка приміщення зводиться до обшивки стін і стелі деревиною — під неї слід укласти паротеплоізоляцию (зазвичай це спеціальна фольга). А все устаткування ванної (раковину, дзеркало, полиці, вішалки, світильник) встановлюється на свої колишні місця вже поверх обшивки.

Деревиною для саун зазвичай є липа та вільха. На підлозі обов’язково має бути плитка. Тут справа у гігієні — плитку легше помити і продезінфікувати, аби запобігти грибку. Не забудьте також подумати і про вентиляцію приміщення. У сауні має бути притік і відтік повітря, щоб не утворювався ефект поліетиленового пакета на голові.

«Для домашніх умов найзруч-нішою буде електрична пічка. Вона менша за розмірами, її легше монтувати, — каже керівник відділу будівництва фірми «Mi-Star» Олександр Наконечний. — Єдина проблема — потрібно 380 Вольт, тобто три фази. Двофазові печі є меншими і не зажди можуть достатньо прогріти сауну більших розмірів». І ще обов’язково треба зважити, чи витримає таку напругу проводка вдома.

Часто ті, хто має приватну садибу і сауну, влаштовують собі басейн. Десять років тому на українському ринку з’явилися скловолоконні басейни. «Це суцільнолита чаша, виготовлена з високостійких композитних матеріалів, — розповідає Юрій Гулеватий, директор фірми «Сигма». — Вона просто встановлюється і краще експлуатується».

Такий басейн міцніший за бетон, на ньому не виникає тріщин, не потрібна заміна плівки, він не втрачає колір під дією сонячних променів. Абсолютно гладенька поверхня і структура матеріалу забезпечують композитному басейну нульове водопоглинання.

 

Віником по спині

Нині на Прикарпатті представлені декілька видів саун — класичні російські лазні, фінські сауни, нові інфрачервоні та кріосауни. Часто їх плутають, тому розповімо про це детальніше.

Облаштування традиційної російської лазні за століття свого існування ніяких принципових змін не зазнало.

І сьогодні лазня — це зроблене з колод або цегли приміщення, оздоблене зсередини деревом. Близько третини його займає піч‑кам’янка. У її топці розпалюється вогонь, який нагріває покладені зверху камені, а також опалює приміщення лазні. Пара утворюється з води, яку в міру необхідності випліскують на розжарені камені. Це дає вологість близько 80 % при температурі 50‑70 градусів.

Необхідний атрибут і особливість російської лазні — духмяний віник. Найпоширенішим є березовий. Він відмінно допомагає при болях у м’язах і суглобах після вправ і фізичних навантажень, добре очищає шкіру, прискорює загоєння ран і синців, має заспокійливу дію. От чому після такого віника дуже легко дихається, і ось чому він незамінний для астматиків і затятих курців. У березовому листі містяться ефірні масла, дубильні речовини, вітамін С, провітамін А.

Важлива особливість лазні — поєднання контрастних процедур. Після гарячого повітря лазні відмінний засіб гартування — облитися холодною водою, а то й стрибнути у купу снігу, яким треба добряче розтертися.

 

Спекотно і сухо

Поєднання слів «фінська сауна» давно стало широковживаним. Але мало хто знає, що це слово перекладається з мови країни Суомі просто як «кімната з дерева». Створена фінами, сауна якнайкраще відображає характер цього спокійного, неквапливого народу.

Фінську сауну можна назвати бездимною. Фіни віддають перевагу лазні більш спекотній, де температура доходить до 80‑140 градусів, і більш сухій (всього 5‑15 % вологості).

За таких температур добре посидіти, полежати, прогріти тіло, пропотіти — і все; після цієї одноманітної процедури — охолодження (басейн, душ), і відпочинок. Фінська сауна позбавлена того емоційного забарвлення, яке властиве банним процедурам в російській лазні: махати віником, піддавати пари — все це не для фінської сауни з її високими температурами.

При користуванні фінською сауною необхідно дотримуватися певних правил. Перед входом слід вимитися під душем і насухо витертися. Щоб не обпекти тіло, на полиці треба лежати або сидіти, використовуючи великий махровий рушник чи простирадло. Ноги повинні розташовуватися трохи вище, ніж голова. Дихати у фінській сауні потрібно тільки ротом і якомога менше розмовляти. Час знаходження в сауні для прихильників — 2‑3 заходи по 5‑10 хвилин між процедурами.

 

Хвилі для здоров’я

Порівняно недавно на Прикарпатті з’явилися інфрачервоні сауни. Це кабіни, виготовлені з натурального дерева. Всередині встановлені спеціальні керамічні випромінювачі, що генерують інфрачервоні (теплові) хвилі. Вони не мають нічого спільного з ультрафіолетовим, рентгенівським випромінюванням й абсолютно безпечні для людини.

Сімейний лікар Галина Супик, яка працює у салоні «Живиця», розповідає, що тіло людини прогрівається на глибину до 40 мм (у традиційній сауні — лише 3‑5 мм). Теплова енергія прогріває внутрішні органи, тканини, м’язи, кістки, суглоби, прискорює потік крові та інших рідин. Важливий момент — під час процедур на короткий час підвищується температура тіла до 38,5°С. Така імітація реакції організму на інфекційні захворювання пригнічує діяльність хвороботворних бактерій та вірусів.

Варто сказати, що така кабіна підходить для встановлення навіть у квартирі. Вона вмонтовується і комплектується поелементно, що дозволяє розмістити її в будь-якому куточку будинку. Кабіну можна використовувати вже через 6‑8 хвилин після увімк-нення. Керування здійснюється з пульта, що знаходиться на її зовнішній стінці.

 

Холод теж лікує

Останнім писком моди є кріосауна (правильно це називається наднизька загальна аерокріотерапія). У чому фішка? В тому, що на організм впливає не тепло, а холод. Перша кріосауна з’явилася в Івано-Франківську всього рік тому.

У спеціальній кріокамері створюється осушене повітряне середовище з температурою від -100°С до -180°С. Протягом двох-трьох хвилин весь шкірний покрив людини відчуває дозований температурний стрес, безболісний і в більшості випадків приємний для неї.

Кріотерапія має сильний лікувальний ефект. Лікар Галина Супик каже, що екстремальний холод стимулює обмінні процеси. Організм активізується за рахунок власних резервів — стимулюється імунітет, підвищуються захисні функції. Він гартується та омолоджується. З допомогою кріосауни лікують астму, алергію, синдром хронічної втоми, артрози, артрити, радикуліти, остеохондрози.

 

Шануйтеся

Нині переважна більшість людей звертається до послуг приватних закладів. До прикладу, як розповіла «Репортеру» директор комплексу «Жако» Ольга Сенюра, у них, окрім власне сауни, є ще басейн, більярдний зал та кімната відпочинку.

У таких закладах можна чудово відпочити з друзями. Але варто пам’ятати, що організм під час таких процедур переносить великі навантаження, тому вживати алкоголь під час відпочинку у лазні не рекомендується.

Часом буває, що люди заходять у сауну нормальними, а виходять мов свині. Тому поважайте себе і заклади, де відпочиваєте. Так буде краще для вас і перш за все для вашого здоров’я.

Легкого пару!

 

Помилки, яких треба уникати у сауні

Сидіти на нижній, найхолоднішій лавці, щоб пробути у сауні довше.

Сидіти на верхній полиці, звісивши ноги вниз, а голову тримати під стелею.

Обливатися після сауни теплою водою замість холодної.

Не виходити у холодне приміщення, або ходити у ньому в одязі. Це зменшує ефект загартовування.

Мочити голову перед заходом у парну. Це може призвести до її перегріву.

Вживати у сауні алкоголь. Кровоносні судини, й без того розширені, можуть розширитися до загрози колапсу.

Після сауни занурюватись у басейн, не змивши з себе піт. Це негігієнічно.

Плавати між заходами у сауні і після неї. Тиск води може зашкодити розширеним судинам.

Розчісувати волосся у сауні. Це може йому зашкодити.

Розмовляти у сауні. Це місце для розслаблення. Розмови можуть завадити людям, які шукають тут спокою.

Процедури у сауні мають принести приємне відчуття свіжості. Втома у цьому випадку свідчить про неправильний режим перебування у сауні.

Відпочивати між заходами у сауну рекомендується до появи потреби зігрітися. Ніколи не допускайте відчуття холоду чи ознобу. Охолодження закінчують прийомом душу і осушенням всього тіла перед повторним входом у сауну.

 

Корисні поради

У лазні немає місця для поспіху. Виділіть для відпочинку дві години.

Сауна — не місце для веселощів та забав. Від неї варто відмовитися тим, хто страждає на важкі соматичні та психічні захворювання.

Не варто поспішати у сауну після ситного обіду, особливо з алкоголем. Але не впадайте у крайнощі. Коли шлунок голодний, аж голова паморочиться, то сауна лише зашкодить.

Для сауни треба взяти 1‑2 невеликі рушники та один великий. Краще махровий. На великому ви зможете сидіти чи лежати, щоб піт з вашої шкіри всмоктувався в нього. Крім цього, рушник оберігає від опіків, адже поверхня лавки гаряча. Обов’язково треба мати взуття, мило та березовий віник (для російської лазні).

Перед сауною треба прий-няти душ, але без мила, яке змиває жирову плівку, що захищає шкіру від пересихання. Після цього треба насухо витерти тіло.

Перший захід має тривати не більше 10 хвилин, але якщо навіть через п’ять хвилин потемніло в очах, виходьте — у кожного організму свої особливості. Вставайте з полиці неспішно, посидівши декілька секунд. Після першого разу — холодний душ та 20 хвилин відпочинку.

Другий раз заходьте у сауну на довше — 10‑15 хвилин. Тепер вже можна використовувати віники. Знову холодний душ, відпочинок і третій захід.

Людям з надмірною вагою краще робити більше заходів у сауну меншої тривалості.

Якщо хочете, щоб скинуті кілограми не повернулися, взагалі не їжте у сауні. У перервах між заходами можна пити чай з медом, квас, мінеральну воду, узвар з трав.

 

Сауна і здоров’я

Висока температура в сауні викликає «штучний жар», а наша імунна система відповідно реагує (організм починає вироб-ляти білі кров’яні тільця).

Сауна також сприяє виробленню інтерферона. Інтерферон — антивірусний протеїн, що знижує ризик ракових захворювань.

Сауна прискорює хімічні процеси в організмі, очищаючи нашу шкіру від токсинів.

«Штучний жар» вбиває хвороботворні бактерії і віруси, укріпляє імунну систему.

Крім того, сауна сприяє виведенню з організму молочної кислоти, яка утворюється під час фізичного навантаження. Тому після фізичних вправ сауна вкрай необхідна.

Кому слід уникати сауни?

Вагітним жінкам, дітям, літнім людям. Не рекомендується також людям з високим тиском, тим, що страждають на пневмонію і респіраторні захворювання.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.