За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, пестициди належать до особливо небезпечних канцерогенних сполук, які сприяють появі злоякісних пухлин, особливо шлунка й кишечника, ушкодженню печінки та ембріонів. Саме ці речовини разом з іншими «продуктами хімічної промисловості» знайшли в тканинах уражених онкологією молочних залоз.
Хімічні речовини в організмі людини розносяться кров’ю і розподіляються у органах, тканинах і клітинах. Завдяки зусиллям нашої імунної системи, частина з них виводиться. Але якщо врахувати, що протягом життя ми споживаємо забагато продуктів, які містять «понаднормові» шкідливі речовини, всі їх організм вивести просто не в змозі.
Особливо небезпечна «хімія» для організму дитини, коли фізіологічні захисні бар’єри ще недостатньо сформувалися, а також для жінок-годувальниць. Хімічні речовини здатні накопичуватися й виявляти ефект сумації, коли до негативного впливу однієї додається ефект іншої. Тепер практично всі овочі та фрукти, які ми купуємо, вирощені з їх участю. Пестициди стали для великих сільських господарств незамінні в битві проти шкідників: комах (інсектициди), грибків (фунгіциди) і бур’янів (гербіциди).
Особливо великої шкоди завдають отрутохімікати при їх використанні в тепличному господарстві, де обробки пестицидами проводять не 1-2 рази і до появи зав’язі на рослинах (як це вимагають інструкції), а до 30 разів за вегетаційний період. При такій боротьбі зі шкідниками сам вирощений продукт стає шкідливим для здоров’я людини, оскільки весь просочений найсильнішими отрутами. Крім того, у ранніх тепличних ягодах й овочах мало мінералів і вітамінів, оскільки корисні речовини рослина виробляє, отримуючи порції сонячного світла. Усі тепличні рослини удобрюють нітратами й обробляють пестицидами, і перевищення допустимих концентрацій у ґрунті цих шкідливих речовин призводить до того, що вони накопичуються у рослинах. А щоб овочі швидше дозріли, у ґрунт найчастіше додають стимулятори росту, так звані фактори росту.
Доведено, що пестициди здатні змінити навіть технічну структуру рослин, викликати пошкодження рослин, їх стерильність, морфози вегетативних генетичних органів.
Пестициди можуть різко змінити агротехнічні якості вирощуваних культур. Фруктам і овочам ці хімікати допомагають рости недоторканими, зберегти красу і вчасно дозріти. Але як уникнути їх впливу на наш організм? Слід надавати перевагу продукції, яка реалізується під контролем. Овочі, фрукти і ягоди варто купувати лише на базарах, де працюють лабораторії державної ветеринарно-санітарної експертизи ринків: тут торговці не зможуть отримати місця, не пред’явивши експертного висновку.
Безпечно купувати плоди землі у спеціалізованих овочевих магазинах та супермаркетах, їх поставляють з технічних господарств з необхідними супровідними документами. А от стихійним ринкам довіряти не можна! Вибирайте фрукти і овочі менш привабливі на вигляд, щоб були різні за розміром та формою (ідеально круглі мають насторожити!). Не купуйте обабіч доріг, де навіть якісні продукти стають небезпечними від важких металів.
Не потрібно забувати ретельно мити овочі й фрукти або навіть очищати їх від шкірки: адже основна кількість шкідливих речовин осідає на поверхні плодів і накопичується в шкірці. Дослідження, проведені Міжнародним центром агрономічних досліджень (CIRAD) 2002 року у В’єтнамі, показали, що промивання і замочування плодів рятують їх від 30-50% пестицидів, в той час як сіль і оцет допомагають нейтралізувати лише бактерії. З капусти і салату краще зняти всі верхні листки: вони найдовше перебували в контакті з зовнішнім середовищем. І шкірку «незнайомих» фруктів і овочів варто очистити, незважаючи на те що разом з нею доведеться розлучитися і з частиною вітамінів.
Олеся Варчук, фельдшер-лаборант Коломийської санепідстанції
для Коломийських Вістей
Comments are closed.