Політика

Найрозумніший чоловік у світі відмовився від $1 млн

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr


Геній

Григорій Перельман (44 роки), який мешкає в Санкт-Петербурзі, вважається найрозумнішою людиною в світі. Саме він довів гіпотезу Пуанкаре, над якою століття ламали собі голову математики усього світу. Гіпотеза Пуанкаре та ще шість важких математичних задач є тими головоломками, за розв’язання яких Математичний інститут Клея (U.S. Clay Mathematics Institute) присуджує премію у розмірі одного мільйона доларів. У четвер стало офіційно відомо, що Перельману присуджену таку “Премію тисячоліття” за доведення гіпотези Пуанкаре.

Чотири роки тому геній математики не захотів отримати престижну медаль Філдза (найпрестижніша відзнака у математиці) від Міжнародного математичного союзу за доведення теорії Пуанкаре. Тоді Перельман заявив: “Мене не цікавлять гроші чи слава. Я не хочу, щоб мене виставляли перед людьми як тварину у зоопарку. Я не герой математики. Я навіть не успішний, тому я не хочу, щоб усі на мене дивились“.

Цікаво, що за час існування премії Філдза з 1936 року її отримали 47 вчених, і лише Перельман відмовився від неї. А тепер він ще й відмовився від мільйона доларів.

Як пояснив вчений в інтерв’ю The New Yorker, медаль його не цікавить: “Усі розуміють, що якщо доведення гіпотези правильне, ніяке інше визнання не потрібне“. Тож тепер наукова спільнота активно обговорює тему: чи погодиться Перельман отримати Премію Тисячоліття?


Реальність

Григорій Перельман живе усамітнено у квартирі з тарганами у Санкт-Петербурзі.

Сусідка відомого математика Віра Петрівна розповіла, що якось була у квартирі генія і була вражена побаченим: “У нього є лише один стіл, стілець і ліжко з брудним матрацом, який залишили попередні власники-алкоголіки, які продали йому квартиру… Ми намагались позбутись тарганів у нашому блоці квартир, але вони ховаються у його квартирі“, — поскаржилась росіянка.

Тим не менше, Григорій, який не дуже любить спілкуватися з пресою, Через закриті двері він повідомив кореспонденту The Daily Mail: “У мене є все, що я хочу“.


Не для гуманітаріїв

Гіпотеза Пуанкаре передбачає, що будь-який тримірний простір без дір у ньому еквівалентний витягнутій сфері. Головоломку придумав 100 років тому Анрі Пуанкаре. Вчені вважають, що вона може допомогти визначити форму Всесвіту.

“У вкрай спрощеному вигляді задача зводиться до того, що будь-яка тривимірна поверхня, на якій будь-яку замкнену петлю можна “стягти” у точку на цій поверхні, еквівалентна сфері. Так, наприклад, якщо подумки уявити кільце з нитки, що лежить на поверхні м’яча, і почати зменшувати радіус цього кільця за принципом ласо, то точка, у якій стягнеться нитка, все одно залишиться лежати на поверхні м’яча. Але якщо те ж саме зробити з бубликом, то точка зрештою “провалиться” у дірку. А коли обкрутити кільце навколо дужки бублика, то стягти його в точку, не порушуючи цілісності бублика, взагалі не вдасться. У таких випадках кажуть, що поверхня м’яча однозв’язна, а бублика — двозв’язна”, — таким є пояснення головоломки у Вікіпедії.

За матеріалом УП

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.