«Займатися може кожен, — говорить івано-франківський інструктор з жіночої йоги пані Антоніна. — Вік, стан здоров’я, місце для занять не мають значення. Виключення становлять лише деякі асани і пранаями (спеціальні вправи), протипоказані людям при інсульті, інфаркті, інфекційних хворобах. Йога, до речі, доступна навіть вагітним та жінкам після пологів. Звісно, в кожному із цих випадків передбачена окрема програма занять».
Антоніна займається йогою вже п’ять років. Після народження дитини в неї виникли проблеми із кістками тазу, довелося щось робити. Нині вона вже є викладачем йоги для жінок. «Я хочу навчити наших жінок та дівчат опановувати своє тіло чи контролювати розум та емоції», — зазначає Антоніна.
Починати знайомство з йогою слід з не дуже тяжких занять, тривалістю до години. Є також окремий комплекс вправ для початківців. «Йога — це шлях не тільки до міцного здоров’я, але і до гострого розуму, життєлюбності. З її допомогою людина може досягти повного контролю над власним фізичним, духовним і психічним станом», — наголошує інструктор. Адже на її заняття приходять жінки різного віку та соціального становища, і кожна має на меті різні цілі. Хтось хоче зміцнити здоров’я, хтось — нервову систему.
«Коли ви почнете займатися йогою, — каже інструктор, — то скоро відчуєте її вплив на щоденне життя. У вас покращиться здоров’я, зміцниться сон, загостриться розум. Ваше тіло поступово знайде приємну легкість і гнучкість, розум стане спокійнішим, зникне напруженість. Ви відмітите також зміни на краще у вашій фігурі, поставі, зору і, взагалі, у всьому зовнішньому вигляді».
За словами Антоніни, коли учень йоги правильно виконує курс навчання, в його тілі відбуваються незначні і, здавалося б, непомітні зміни. А приблизно через півроку ці зміни починають позначатися на його смаках і звичках, розширюються розумові можливості. Він перестає відчувати себе самотнім, зникають страхи.
Вищі стадії йоги вимагають багаторічних спеціальних тренувань, для яких сучасний спосіб життя не цілком підходять. Для початківців практичні заняття з метою досягнення вищих стадій йоги можуть бути небезпечними та шкідливими. Тому краще обмежитися практикою асан (поз), освоєнням пранаями (майстерність глибокого дихання), вправами на розслаблення і приділити якийсь час оволодінню навиками медитації.
Кожне заняття з йоги розпочинається з йогівського дихання (черевне, реброве, ключичне). Воно виконується послідовно, аби відстежити відчуття у цих зонах. Чіткі рухи, пластика та рівномірне дихання.
Йога допомагає розслабитись, відволікає від сторонніх, метушливих життєвих проблем та думок. В залі для занять усі рівні. Та зовсім різні. Втім, усі тут через цікавість та надію щось змінити в буденному житті…
Журналіст «Репортера» випробувала декілька вправ:
Пашимоттанасана: виконується, лежачи на спині. Руки підняті за головою, тіло натягнуте. Видихаючи, треба підняти корпус, не міняючи положення рук, поволі опускати голову до колін, при цьому натягуючи м’язи спини. Далі треба затриматися — голова на колінах, підборіддя вперед.
Незважаючи на «страшну» назву, вправа робиться дуже легко.
Поза кобри: лежачи обличчям вниз, треба впертись у підлогу підборіддям. Долоні мають знаходитися поблизу голови, ноги разом. Починаємо поволі прогинатися назад, напружуючи верхню частину тулуба. Затримуємося в асане. М’язи спини напружені.
Справді, дещо відчуваєш себе змією. Тонізує.
Берізка: добре відома поза. Бажаний кут — 90 градусів, може змінюватися залежно від стану хребта і шиї до 60. Тулуб підтримується руками, вихід плавний, передуючий позі риби.
Дуже приємно згадати дитинство.
Поза риби: в сидячому положенні зі схрещеними ногами треба поволі опускатися на ліктях назад. Упертися головою в підлогу і утворити прогинання. Вихід — стандартний, у зворотному порядку. Знову повне йогівське дихання. Можлива медитація (актуальною вона є для того, хто практикує ступені складності).
Ця вправа вже більше наближена до «серйозної» йоги. Бути рибою таки дещо важкувато.
Comments are closed.