Політика

Мій дім — моя… дитина

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

 

Аби не їхав дах

Вибрати покрівельний матеріал, який ідеально підійде для будинку, не просто. Даховий ринок стрімко розвивається, пропозицій безліч.

Ще 20 років тому більшість будинків Прикарпаття були покриті або шифером, або звичайною оцинкованою бляхою. А сучасні покрівлі залишили далеко позаду своїх попередників і за надійністю, і за естетикою, і за екологічністю. Продумано все: система безпеки, вентиляції, гідро- та теплоізоляції, виведення пари та шумозахист.

Зі своєї появи у 1990‑х роках, незмінно популярною є металочерепиця. Вона має декілька переваг. По-перше, легка, і навантаження на дах є значно меншим. По-друге, метал є гнучким, і на даху з ним можна виробляти все, що завгодно.

Останнім часом, особливо після декількох ураганів, які прокотилися заходом України, люди почали повертатися до «важких» дахів. Актуальною стала класична натуральна черепиця. Основна її перевага — надійність та довговічність.

«Керамічна та цементно-піщана черепиця взагалі є одним із найкращих покрівельних матеріалів, — каже співвласник фірми «Черепиця-центр» Орест Гудима. — При чому між цими двома видами наші краяни все частіше віддають перевагу саме керамічній черепиці».

«Черепицю завозять здебільшого з Німеччини та Австрії. Заводська гарантія на неї — 33 роки». — говорить Микола Зварич, представник в Івано-Франківську столичної фірми «Рексбуд».

 

Одягаємо будинок

Для утеплення в Європі вже давно почали відмовлятись від традиційного пінопласту. Здебільшого використовують утеплення мінеральною ватою. Цей матеріал з’явився і в нас.

Переваги мінвати перед пінопластом — стіни «дихають», вата не горить і це відносно природний матеріал. Недоліки — вища ціна, і те, що при однаковій товщині вата програє пінопласту в теплопровідності. Втім для нашої кліматичної зони цього цілком достатньо.

Варто пам’ятати, що мінеральна вата і скловата — не одне і те саме. «Великий недолік скловати — за декілька років вона зсідається і сповзає, залишаючи великі ділянки поверхні не утепленими», — розповів Віталій Бойчук, менеджер фірми «ВДВ-буд».

Коли зводите будинок, обов’язково подумайте про гідроізоляцію, адже спеціалісти кажуть, що рівень ґрунтових вод з роками підвищується. І там, де ще декілька років тому води не було, зараз вона може з’явитися. «За останні 20 років матеріали стали кращими. Сьогодні гідроізоляцію можна зробити для фундаментів, підлог, терас і навіть для безнадійних підвалів, де вже є вода», — каже Сергій Гладкий, директор фірми «Імпромекс ЛТД».

 

Фасад, який дихає

На ринку нині з’являються екологічно чисті шпаклівки і фарби на основі вапна. «Варто сказати, що є матеріали дуже хорошої якості саме українського виробництва. Вони мають значно кращу паропроникність, ніж звичайна гіпсова шпаклівка», — каже Степан Попенюк, регіональний менеджер ТзОВ «Ферозіт-Альфа».

Щодо фасадних фарб, то наразі найпопулярнішими є акрилові фарби, силікатні і силіконові. Попри меншу ціну, значним недоліком акрилових є погана пропускна здатність. Волога часто збирається під фарбою і при зміні погодних умов фарба починає тріскатися та обсипатися.

Значно краще дозволяють дихати будинку силікатні та силіконові фарби. Щоправда, ціна на них відчутно вища. Якщо банка фасадної акрилової коштує близько 300 грн., то така ж силікатної — 650‑700 грн.

Натомість, за цю ціну силікатна фарба дасть і віддачу. Вона як нова простоїть на фасаді мінімум десять років. Наприклад, в Києві у 1997‑1998 роках такими фарбами покрили будівлі Кабміну, Верховної Ради. З того часу вони не змінили свого вигляду. Серед силікатних фарб з’явилися й ультрасучасні. Вони мають спеціальну формулу —під впливом ультрафіолету відштовхують сторонні елементи і залишаються чистими. Щоправда ціна — від 1300 грн. за банку.

 

Дерево потребує захисту

Якщо у спорудженні будинку використовується дерево, варто подумати про його захист від сонця та вологи. Найкращими для цього є так звані покривні антисептичні засоби — прозорі або напівпрозорі суміші із в’яжучою рідиною.

«Такий вид антисептиків проникає на глибину декількох міліметрів, а структура деревини, до речі, залишається видимою. Глибокопросочуючі засоби захищають дерево від ультрафіолету, мають активну антигрибкову протидію і не пропускають вологу всередину деревини. До того ж їм не властиво розтріскуватись, як це часто буває на лакованій дерев’яній поверхні», — розповів «Репортеру» менеджер магазину «Домовик» Євген Ган.

Зазвичай антисептики накладають двома шарами як на нову, так і на раніше оброблювану деревину: наприклад, зовнішні дерев’яні стіни, вагонку, віконні рами, двері, паркани, тераси тощо.

На відміну від фарби, кольорові антисептики — напівпрозорі. Під час нанесення їх на той чи інший вид деревини ми отримуємо певні відтінки — похідну кольору антисептика та дерева. Їх переваги — простота поперед-нього оброблення, широкий вибір тонів, матова поверхня. Саме тому тоновані антисептики користуються підвищеним попитом у споживачів.

Краще заздалегідь подбати про вікна, двері та інші дерев’яні частини своєї оселі, дотримуватися технологій, аби на майбутнє не мати проблем.

 

Коли хочеться особливого

Дедалі частіше прикарпатці звертаються до спеціалізованих фірм, замовляючи ковані деталі для прикраси подвір’я чи будинку. «Стало модним робити не лише ковані ворота та загорожі, а й малі архітектурні форми для прикраси подвір’я або саду біля будинку. Це і арки, і ковані обрамлення для квітів, і цікаві додаткові елементи для огорожі та багато іншого. Часто клієнти замовляють ковані козирки над дверима», — розповідає Валерій Ткачов, директор підприємства «Клива».

Простий варіант замовлення виконується за два-три дні. Складніші займають від одного до трьох тижнів або й місяць. Авторські роботи, звісно, дорожчі, а стандартні вироби є відносно дешевими.

Та пам’ятайте, переробляти вироби з металу ніхто не буде. Тому краще одразу точно визначити, якої саме форми будуть ті ж ворота або балясини.

 

Наостанок

Після всього сказаного залишається поговорити про одне, можливо найголовніше. Будівельна фірма повинна мати на всі будматеріали сертифікати або протоколи випробування. Матеріали, які завозяться в Україну легально, не розмитнюються без сертифіката відповідності. А от за нелегально завезені товари не відповідає ніхто.
«Якщо говорити про контрабандну металочерепицю, часто-густо вона є пошкодженою. Через півроку в неї може відшаровуватися покриття. Вона може бути взагалі не тих розмірів. І тоді не можна пред’явити ніяких претензій. Бо немає до кого», — каже Сергій Олійник, директор Івано-Франківської філії Ruukki в Україні.

Тому радимо при купівлі будь-яких матеріалів для свого будинку звернути увагу на документацію, що додається. Пам’ятайте: те, що ви купили, має прослужити багато років.

Також добре зважте співвідношення ціни-якості. Економія при купівлі часом може обійтися значно дорожче в експлуатації.

 

У світі

Неспокійна вежа

Перший у світі будинок, здат-ний змінювати свій зовнішній вигляд, побудують у місті Дубаї до 2010 року. 420‑метрова Динамічна вежа планується заввишки у 80 поверхів, що рухаються відносно землі та один одного. Обертатися вони будуть навколо залізобетонного стрижня. В інноваційному будинку розмістять офіси, готель і квартирний комплекс. Мешканцям, мабуть, доведеться попрацювати над вестибулярним апаратом.

Висячі сади Копенгагена

Новий датський архітектурний проект «Село в небі» одержав таку назву через безліч зелених терас на різних поверхах. Модульний будинок заввиш-ки в 116 м і площею 21  688 квадратів розмістився в столиці Данії. На його нижніх поверхах будуть офіси, супермаркети, вище — квартири.

«М» догори ногами

У Празі побудують дім, що утворить об’ємну букву W. Walter Towers — другий проект з використанням буквених символів, розроблений данською будівельною компанією Bjarke Ingels Group (BIG). У кожному із 25‑поверхових стрижнів розташуються як житлові, так і нежит-лові приміщення. Величезна буква W в центрі міста має стати ще одним символом Праги.

Житловий пропелер

Британці, для дубайської фірми Tameer, спроектували вежу Anara Tower — заввишки 700 м і з величезним пропелером наверху. У самому пропелері, який є статичним, відкриється вишуканий ресторан. Крім офісів, у будинку будуть готель, галерея, а також зимові сади — через кожні 27 поверхів.

За пористою стіною

Новий будинок, споруджений у Токіо минулого літа, зовні покритий пористим екраном із нержавіючої сталі. Тонке та легке покриття утворює проміжну зону між навколишнім середовищем і самим будинком, захищає його від злив і палючого сонця, забезпечує звуко- та теплоізоляцію.

 

Біле врятує світ?

Врятувати клімат Землі за допомогою білої фарби — ця ідея лауреата Нобелівської премії з фізики, а нині американського міністра енергетики Стівена Чу здається, на перший погляд, незвичною. Але вчений серйозно пропонує пофарбувати дахи будинків в Америці, а ще краще — по всьому світу, саме в білий колір. З такою ідеєю він виступив у травні на зустрічі лауреатів Нобелівської премії, яка відбулася в Лондоні.

Білі дахи відбиватимуть значно більше сонячного світла, ніж темні покрівлі, каже вчений. «Відповідно, енергія повернеться назад у космічний простір, а не перегріватиме будинки», — аргументує Чу. Це ж означатиме, що будівлям не потрібні будуть потужні кондиціонери, що вже само по собі означатиме економію енергії.

Схожий ефект може бути досягнутий, якщо пофарбувати світліше вулиці та дороги, переконаний Чу: «Якщо послідовно реалізувати цю ідею, то можна буде зменшити кількість викидів двоокису вуглецю на такий обсяг, який виробили б за 11 років усі автомобілі світу».

Крім цього, Стівен Чу звер-нувся до автовиробників із закликом випускати та продавати більше машин саме білого кольору. Таким автомобілям не потрібні потужні кондиціонери, а це також економія енергоносіїв.

«Це були б справді «прохолодні» автомобілі», — переконаний науковець.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.