Практика озвучення невигідних заяв помічниками, заступниками, консультантами, радниками і т. д. уже давно прижилася на найвищому дипломатичному рівні. Таким чином Ангела Меркель вирішила відвести від себе головний удар і заодно наперед показати, що нічого хорошого у питаннях НАТО від її візиту Україні очікувати не потрібно.
Та й програма самого візиту була за певними даними скороченою з 2 днів до кількох годин. І мав він швидше інформаційно-ознайомлювальний, а не конкретно-практичний характер. Проте, якщо до Грузії канцлер Німеччини направила свою праву руку Франка Вальтера Штайнмайера, то в Україну вона прибула особисто.
Окрім обговорення з Ющенком та Тимошенко уже звичних питань для такого рівня щодо культурної, інвестиційної та енергетичної співпраці, питань візової політики, пані Меркель все ж змогла здивувати. Вона сказала, що клопотатиме про те, щоб у новій угоді про співпрацю між Україною та ЄС фігурувало слово «асоціація», що дає Україні певну перспективу членства у ЄС. Зважаючи на скептичне ставлення Німеччини до цього питання на рівні із наданням Україні ПДЧ, це був певний сюрприз.
Але сюрприз лише на перший погляд. Так виглядає, що взамін на таку поступку Тимошенко пообіцяла Німеччині безперебійну поставку російського газу. Але у будь-якому випадку це безперечно позитивний політичний сигнал.
Про євроатлантичні перспективи України канцлер висловилася прогнозовано туманно. «Україна стане членом НАТО, політичне рішення із цього приводу ухвалене в Бухаресті», — двозначно запевнила нас Меркель, напевно маючи на увазі три німецькі вимоги до України, виконання яких дозволить залучитися підтримкою Німеччини щодо ПДЧ: неконфліктний політичний процес, достатній рівень підтримки населенням членства у НАТО та регіональна стабільність (російський фактор).
На спільній прес-конференції з президентом Віктором Ющенком вона заявила також, що Німеччина готова допомогти Україні в виконанні дорожньої карти щодо ПДЧ.
Але тут помітний явний казус — ПДЧ це вже сам по собі план щодо членства в НАТО, тому виходить, що Україна має виконати один план для того, щоб їй дозволили почати виконувати інший план, по суті аналогічний з першим, оскільки, за словами Меркель, цей план складається з технічних та військових питань, які, як відомо, лежать в основі ПДЧ.
Мало хто звернув увагу на той факт, що проанонсована раніше зустріч німецького канцлера із Віктором Януковичем так і не відбулася, як повідомлялося, через неузгодженість у графіках. За цією неузгодженістю може ховатися багато що.
Одне здається очевидним — таким чином Меркель підкреслила, що сподівається на майбутню співпрацю з Тимошенко, а Віктору Федоровичу годі сподіватися на німецьку підтримку в 2009 році.
Comments are closed.