Політика

Де вчитися, де не вчитись — ось питання

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

 

«Множення»

Основною відмінністю вступної кампанії-2009 від попередніх стало те, що абітурієнтами могли стати лише ті, хто отримав сертифікат ЗНО. А ще майбутні студенти отримали можливість подавати документи на необмежену кількість факультетів. Для цього достатньо було певної кількості копій сертифіката, завірених у нотаріуса.

«Репортер» подався до франківських вишів у понеділок, 3 липня, у передостанній день подачі оригіналів документів. Вікна головного корпусу університету нафти і газу (ІФНТУНГ) завішені списками. Перед ними скупчилися нещодавні школярі та їхні батьки. Хтось вдоволено посміхається. Хтось задумано почісує потилицю. На сходах стоять якісь жіночки — судячи з усього, радять, що робити. Схожа картина й біля приймальної комісії Прикарпатського національного університету.

Так зване «множення» абітурієнтів стало основною проблемою не тільки для приймальних комісій, а й для самих абітурієнтів та їхніх батьків. До останнього, тобто до 16 години 4 серпня, ніхто з тих, хто опинився «під лінією» рекомендованих до вступу, не знав — має він шанс вступити до обраного вишу чи ні. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ІФНТУНГ Мирослава Мазура, цього року до них на денну форму навчання подано 7,5 тисяч заяв. А університет має 665 місць державного замовлення і стільки ж абітурієнтів може прийняти на контрактну форму навчання. Схожа ситуація і в університеті імені Стефаника. «Загальна кількість заяв перевищує 15 тисяч, — каже відповідальний секретар приймальної комісії Іван Гасюк. — На денній формі є 3475 місць, з них цього року — 794 державних».

«Усі вступники поділилися цього року на дві категорії — ті, які пройшли всюди, і ті, хто нікуди не пройшов, — пояснює ситуацію Мирослав Мазур. — Вступники, які мають величезні бали, подавали заяви на 20‑30 напрямків. Відповідно вони всюди проходять. А решта — всюди не проходять. Вони у жахливому стані, тому що не знають, де лишать оригінал документів ті, що пройшли. Тому ми підготували листа до Міністерства освіти — надсилаємо їм пропозицію обмежити кількість напрямків трьома».

Аналогічна ситуація із «множенням» заяв склалася і в університеті Стефаника. «Ми зафіксували цього року абсолютний рекорд — двоє людей подали заяви на 13 спеціальностей», — говорить Іван Гасюк. Зараз у приймальних комісіях чекають на подачу оригіналів документів. Потрібно ж якось рухати списки.

 

Пільговики

Ще однією проблемою цьогорічної вступної кампанії стали пільговики. Адже вони мають право на вступ поза конкурсом. Тому й склалася ситуація, що майже на всіх популярних спеціальностях вони зайняли більшість державних місць, а відмінникам залишилася тільки платна форма навчання. Не оминула ця проблема й івано-франківські виші.

«Якщо дивитися по заявах, то по технічних напрямках ситуація більш менш нормальна, — каже Мирослав Мазур, — а на економічних така, що пільговики зараз забирають усі державні місця. На економіку і підприємництво при 10 місцях державного замов-лення у нас на кінець подачі документів було 12 заяв пільговиків. Є надія, що вони ще десь є пільговиками. Шкода, що ми людям пояснюємо, а вони не розуміють, що позаконкурсний вступ — це фактично гарантія вступу і їм достатньо подати документи на одну спеціальність, а вони подають на декілька».

Така ж ситуація з пільговиками і в Прикарпатському університеті. «Наприклад, на правознавство на 35 місць — 40 пільговиків. Є діти з надзвичайно високими балами сертифікатів, обидва предмети здані на 200. Але вони не рекомендуються до зарахування на державну форму, тому що немає місць», — розповідає Іван Гасюк.

Перевіряти істинність пільгових документів — не в компетенції ВНЗ. Так само цього не можуть робити і громадські спостерігачі. За словами Івана Маруняка, регіонального координатора ГМ «Опора», яка здійснює громадський моніторинг вступної кампанії-2009, «довідка — це документ зі статусом конфіденційності, оскільки містить інформацію про хворобу. На жаль, ми до нього доступу не маємо». Після вступної кампанії «ОПОРА», за словами Івана Маруняка, має намір звертатися до Конституційного Суду з приводу порушення права на вільний доступ до освіти.

 

Парадокси

Є у цьогорічному механізмі вступу і безліч інших недопрацювань. Наприклад, інтернет‑система «Конкурс», яка мала би забезпечувати абітурієнтів всією потрібною інформацією, на практиці просто не працює. Напевно, не витримує технічного навантаження.

«Не потрібно аж такого тривалого терміну подачі документів — місяць, — каже Мирослав Мазур. — У нас 90 % документів подали за перші два тижні. А ще дуже короткий термін між закінченням прийому документів і зарахуванням».

Також зараз на рівних умовах беруть участь у конкурсі іспити з профілюючого і непрофілюючого предметів. «Є ситуації парадок-сальні — говорить Іван Гасюк. У дитини з математики низький бал, а з української — високий. Вона поступає на економічний факультет і має перевагу над тією дитиною, у якої з балами — навпаки».

Як показала практика, ідея хоч і була хорошою, але її відчутно не продумали до кінця. Можна сподіватися, що Міністерство освіти врахує цьогорічні нестиковки та внесе певні зміни у механізм вступу до ВНЗ. Утім, так чи інакше абітурієнтам-2010 можна тільки поспівчувати — на них також експериментуватимуть.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.