Погляд

Вихід із галереї. Роман Маліновський про Арт-резиденцію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Галереї міста формують його «мистецький образ». Вони стають платформою для ретрансляції творчих проектів, створених для експонування у закритих приміщеннях. Кількість та якість галерей – це мистецький статус міста.

Малиновський

Галереї Івано-Франківська, в яких можливе проведення експозицій, зводяться до кількох найменувань: Музей мистецтв Прикарпаття, Центр сучасного мистецтва, виставкова зала мистецького центру «Є», галерея «Арт на Мур», виставковий зал Національної спілки художників України. У першого та останнього найбільші приміщення, але не достатні, щоб говорити про необхідний масштаб. Експозиції в Музеї мистецтв щоразу межують з експонатами, які знаходяться у приміщенні стаціонарно. У більшості франківських галерей бракує якісного освітлення.

Утакому разі можна говорити про амбіцію чи, радше, про необхідність створення значно просторішої галереї, яка зможе задовольняти амбіції актуальних творів мистецтва. Тут можна собі фантазувати, щоб розуміти масштаб, – про «Сліпе світло» Ентоні Гормлі, «Альмех» Павла Альтхаммера чи «Хвилю НЛО» Маріко Морі. Такі твори вимагають об’ємного простору або про виходу актуального мистецтва за межі галерей, у простір публічний. Втілювати такі проекти у публічному просторі означає також впроваджувати сучасні тенденції актуального світового мистецтва, створювати можливості для значно ширшого діалогу між художником і глядачем.

Таку ідею в Івано-Франківську пропонує Арт-резиденція – проект, спрямований на розвиток міського мистецького простору. Арт-резиденція – це впровадження розповсюдженої світової практики мистецької стипендії, за якою до міста запрошується художник світового рівня. Обов’язкова умова його перебування на стипендії – створення арт-об’єкту у відкритому просторі міста. Де саме в Івано-Франківську буде розміщено об’єкт, створений в рамках Арт-резиденції, буде визначено тоді, коли художник-резидент вивчить ландшафт, аби гармонійно вписати в нього арт-об’єкт. Йдеться про детальний добір локації з урахуванням ландшафтних та архітектурних особливостей, з вивченням досвіду західних міст, щоб не знищити, а лише гармонійно доповнити пейзаж. Таким чином резиденція розвиватиме дискусії у форматах художник-глядач, художник-простір, простір-глядач. Поряд із тим, це спроба спровокувати естетичну зміну ландшафтів відкритого простору з дотриманням сучасних світових традицій.

Формат запропонованої Арт-резиденції передбачає «вихід» поза межі галереї, що дуже актуально для Івано-Франківська. Це – альтернатива галереї, робота художника у відкритому просторі, що збільшує можливості діалогу з глядачем.

Спосіб організації проекту такий: художник знайомиться з урбаністичним ландшафтом, культурними складовими міста перед тим, як створити арт-об’єкт, має можливість «відчути місто», а потім створює об’єкт, який є доповнен­ням міського культурного дискурсу. Присутність об’єкту у відкритому просторі наближає його до умовного «глядача» і провокує до «відкритого діалогу».

Участь у такому діалозі опирається на ідею, що в сучасному світі мистецьке середовище апелює до питань, котрі торкаються кожної людини. Тому «відкритий діалог» є доцільним і зрозумілим. Проекти арт-інсталяцій у публічному просторі – це діалог з містом.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.