Газета Погляд

Володимир Єшкілєв: Про «темну масу»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Вчені кажуть, що Всесвіт наповнений загадковою «схованою масою», яку неможливо спостерігати ані оком, ані жодним іншим інструментом. «Схована маса», кажуть вчені, складається, зокрема, з темної матерії. Її чи не уп’ятеро більше за матерію звичну, що взаємодіє з електромагнітним полем та випромінює (наприклад, світиться).

Хоча темна матерія ніяк не проявляє себе, вона має масу і саме нею впливає на космічні процеси.

Суспільство влаштоване аналогічно. Активні люди в ньому – меншість. А більшість не вступає у взаємодію практично ні з ким, окрім родичів, друзів та найближчих співробітників. Більшість займається своїми щоденними справами й лише відмахується, коли їм пропонують прийняти участь у суспільних зрушеннях. В дуже рідкісних випадках ця більшість включається в масові дії, якщо ті не пов’язані з релігійними культами, розвагами та спортом.

З іншого боку, інертна суспільна маса приходить на вибори і голосує. Звісно, не в повному складі, але в достатньому, щоби визначити результат. І тут відбувається «розрив шаблону». Той народ, якому згідно з Конституцією, належить повнота влади, голосує не зовсім так (або зовсім не так), як хотілося б активній частині соціуму. 

Чому? Тому що суспільна «темна маса» – інший світ.

Часто-густо абсолютно невідомий тим, хто звик аналізувати фейсбучні настрої та результати телефонних опитувань. Ця маса «темна» не тому, що дурна чи забита. Навпаки, вона прагматична і хитра. Вона слухає, мовчить, не заповнює анкет, знизує плечами і міркує. Вона вірить не телевізору, а холодильнику і пліткам. В ній вирують приховані пристрасті. Щоби її здурити потрібні особливі технології.

В принципі, всі вони зводяться до одного засобу впливу – психічної епідемії. Лише психічна епідемія здатна перетворити інертну та розважливу «темну масу» у злютований натовп. Лише вона змушує звичайну людину відірватися від пива, закруток, дрібних ремонтів та серіалів і вийти на вулицю. Або ж проголосувати в першому турі. 

А для запуску такої епідемії потрібний нейропрограмуючий (НЛП) вірус. Набір слів або образів, здатний розмножуватися та активувати «темну масу». Віруси масових психозів бувають природними (стихійними) і штучними, вирощеними в НЛП-лабораторіях. Другі створюються на основі перших і дорого коштують. Адже іноді вдалий меседж (слоган, фраза, мем, фрейм) може змінити хід історії.

Тепер, напередодні виборів, нам готують психічні епідемії. Кожний штаб розробляє (або купує) віруси, здатні охопити «темну масу». Адже з активними суспільними групами все, в принципі, зрозуміло. Ці групи визначилися. Але «темна маса» або мовчить, або бреше. Вона поки що вислизає з концепцій та схем. Й ніхто не знає, який з НЛП-вірусів викличе ураганний «розумовий грип-2019».

Колись, як ми пам’ятаємо, ефективними були вірусні меседжі «Мєнти побили дітей!», «Бандитам – тюрми!», «Переписала хату на кота», або «Спасибі жителям Донбасу…». Колись в «темній масі» більш-менш розмножувалися навіть такі примітивні НЛП-бактерії як «Україна для людей», «Почую кожного», «Іду перемагати бідність!», «Вірю. Знаю. Можемо!».

Але всі ці віруси, відпрацювавши своє, збільшили імунітет. Тепер треба придумувати щось нове і пробивне, здатне повести до виборних урн людей, яким, судячи з усього, восени підвищать ціни на газ, а взимку знецінять на 10% гривню. 

Деякі аналітики налаштовані скептично. Вважають, що НЛП-вірусам тепер не вдасться заразити розчаровану у всьому і всіх масову свідомість. На що у лабораторіях бадьоро відповідають: «Неможливого не буває!» 

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.