Погляд

Сергій Мельник: Котельню не віддамо, а мер хай краще займається розвитком теплоенергетики у місті

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Колючі випади міського голови наадресу СТЕКу – це вже традиція. Як правило, вони супроводжуються фразами на кшталт «Нащо брали, як не можете справитися?», «Віддайте назад котельню», «Не вмієте – не беріться». Про критику мера та ситуацією з теплом в Івано-Франківську – у розмові з директором ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» Сергієм Мельником.

IMG_1808

– Недавно на оперативній нараді Віктор Анушкевичус звинуватив СТЕК у тому, що ви не підготували мережі до зими й не провели необхідні гідравлічні випробування. Були підстави?

– Це не перший напад міського голови на бізнес у Франківську, зокрема на СТЕК. Віктор Андрюсович або не володіє ситуацією, або свідомо дезінформує громадськість. Ми провели усі необхідні гідравлічні випробування і максимально підготували наші мережі до зими. Так, замінили 1,4 км теплових мереж у двотрубному вимірі, для порівняння, торік – 436 м. (А загальна протяжність мереж СТЕК – 24, 7 км). Це ділянки на вулицях Незалежності, Міхновського, Ребета, Сахарова, Чорновола, Петлюри та Франка. Замінили запірну арматуру, провели модернізацію котельного обладнання.

– Але ж у вас постійно стаються аварії? Мер говорив про Індустріальну та Незалежності…

– Хочу пояснити: гідравлічні випробування проводяться холодною водою і не дозволяють виявити усі проблемні місця – з подачею тепла і перепадом температур «вилазять» нові дірки. Всі основні теперішні пориви сталися внас­лідок розриву зварних швів від температурного розширення металу. Наша головна проблема – застарілі зношені мережі, 80 % з яких потребують заміни. Нагадаю, що їх разом з котельнею ми експлуатуємо з 2012 року, а до нас тут 12 років «господарювало» комунальне підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Завдяки тим реконструкціям мереж, які ми вже провели, нам вдалося скоротити втрати теплоносія на 30 %. І тут треба зауважити – ми не латаємо труби, а якщо стається порив, то замінюємо цілу ділянку.

Щодо аварій, на яких акцентував мер, то по першій, на Індустріальній, причиною пориву став якраз розрив зварного шва. 28 листопада о 6.00 нам довелося відключили напрямок. Теп­лопостачання ми відновили того ж дня о 20.30.

Подругій, на Незалежності, то це взагалі цікавий випадок, адже ця мережа нам не належить, а мер чомусь забув про це згадати. Вона є власністю інституту «Агротранс». Оскільки власник і не збирався проводити ремонт, ми вирішили допомогти, адже на цьому вводі підключена дитяча музична школа на Незалежності, 46, щоб діти не мерзли. А в результаті нас зробили крайніми!

– Загалом скільки серйозних аварій сталося з початку опалювального сезону?

– П’ять аварійних випадків: на Коновальця, Індустріальній, Сахарова, Незалежності та Мельника. Для порівняння – за опалювальний період 2013-2014 на наших мережах сталося 18 аварій. Найсерйозніші пориви у цьому опалювальному сезоні були на Індустріальній (про неї я вже казав) і Мельника – там тріснула труба.

– Торік на вулиці Мельника також були проблеми?

– На жаль, ця ділянка у нас – рекордсмен. Загалом за часів нашої діяльності тут було три серйозні аварії, але наскільки мені відомо, ще за часів ТКЕ тут також були пориви. Наймасштабніша аварія сталася вночі 11 листопада цього року. Втрати теплоносія були такими великими, що без тепла залишилася частина центру міста. Ми перемкнули людей на резервну лінію і працювали півтори доби для відновлення нормального теплопостачання.

– У чому причина проблем на цій ділянці?

– Головна – погана якість труби. Коли стається порив, ми розкопуємо місце аварії та виявляємо наскрізь прогнилі або тріснуті труби. Можна було б нарікати, що мережі тут також старі, але є один нюанс – усі труби на Мельника комунальне теплокомуненерго замінило орієнтовно у 2004 році, коли був капремонт вулиці, який усі мешканці міста, особливо водії, дуже добре запам’ятали. Усі труби міняли на попередньо ізольовані, які, по ідеї, повинні служити 25 років.

– Щодо закидів про те, що ви не інвестуєте кошти, мовляв, «псевдоекономія»…

– Нема ніякої економії! За 2,5 роки ми інвестували в ремонт котельні та мереж близько 25,4 млн. грн. Дуже шкодую, що не запросили журналістів побачити котельню на Індустріальній в момент передачі – щоб ви могли відчути різницю. Хоча можна й зараз показати деякі наслідки минулого «господарювання». Проект Інвестпрограми нашої компанії на 2015 рік можна побачити на нашому сайті, вона у відкритому доступі.

– Загалом, як охарактеризувати ваші стосунки з міською владою?

– Вони в нас робочі, за великим рахунком усі ми робимо одну справу – працюємо над тим, щоб мешканці Івано-Франківська були з теплом. Ми активно співпрацюємо з колегами-комунальниками. Наприклад, під час старту опалювального сезону наші працівники на волонтерських засадах допомагали запускати будинки теплокомуненерго.

А от міський голова почуттів не приховує. З нашого боку – ми настроєні максимально мирно та конструктивно. Просто дуже хочеться, крім криків і популістських заяв, почути від мера конкретний план розвитку телоенергетики міста, такий, як є, наприклад, у Львові, який обрав для себе централізоване опалення за пріоритет. А то зараз картина не приваблива – ні для нас, ні для наших потенційних інвесторів. Новобудови в місті роблять під «автономку», ні ми, ні «Івано-Франківськтеплокомуненерго» не отримуємо нових споживачів, тож не маємо змоги розвиватися та реконструювати застарілі мережі в потрібних масштабах. Мережі виходять з ладу, бо вони старі, їх все одно потрібно замінити, ще й мешканці хаотично від’єднуються від централізованого опалення, розбалансовуючи систему та знижуючи якість послуги теплопостачання.

Замість адекватного багаторічного плану дій – бачимо точкові тимчасові рішення, такі, як постійне дотування збиткового теплокомуненерго з міського бюджету (останнє таке «вливання» на 1 млн. грн. було прийнято на сесії міської ради 3 грудня).

– Котельню віддасте?

– Звісно, ні! (сміється). Вона понад 12 років уже була в комунальній власності. Наслідки цього нам доведеться розгрібати ще не один рік.

До теми

З 2006 по 2013 рік у Івано-Франківську введено в експлуатацію 216,21 тис. м2 багатоквартирного житла. Це приблизно 3300 потенційних споживачів КП «Івано-Франківськ­теплокомуненерго» та ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія». Усі ці будинки спроектовані під автономне опалення.

За останні п’ять років сума дотацій з міського бюджету для КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» становила приблизно 8 млн. грн.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.