Погляд

Пам’ять шукає форму. У Франківську вирішують, якою буде стіна Небесної сотні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня відбувся вже третій етап конкурсу проектів «Стіни пам’яті Небесної сотні», яку планують встановити на лівому крилі адмінбудинку. Місце вибрано не випадково, бо ж ще під час кривавих розстрілів на Майдані саму тут вивішували світлини загиблих, саме сюди люди несли квіти і свічки. І нині на цій стіні висить плакат з обличчями тепер уже Героїв України.

pamm (2)

Саме рішення про встановлення пам’ятної стіни виконком прий­няв ще у квітні минулого року – відповідно й оголосив конкурс для скульпторів і архітекторів. Та на першому етапі, який відбувся у жовтні, була всього лиш одна робота. Довелося оголосити другий, на грудень – результатів теж не багато, вісім проектів. А ось третій етап приніс уже 20 робіт.

Зал засідань міськвиконкому заповнили митці – від знаних скульпторів та архітекторів до студентів. На столах – величезні плакати та мініатюрні макети майбутнього пам’ятника. Оскільки робіт багато, то конкурсна комісія, яку очолює заступник міського голови Михайло Верес, вирішує, що кожному на представлення дається не більше трьох хвилин.

За цей час розкрити суть проекту не дуже просто. Та будемо відверті – більшість робіт оригінальністю не відзначалися: за основу автори брали стандартний образ героїв, як ангелів, і додавали елементи Майдану – щити, бруківку, шини. Що тішить, конкурсна комісія, виявляється, стандартних рішень не шукала. У підсумку з 20 робіт обрали чотири найкращі – практично це всі роботи, які мали в собі ідею, яка примушує задуматися.

pamm (4)
Володимир Семків: «Кожен, хто підійде до меморіалу, зможе побачити у силуетах своє обличчя

 

Першим свої дві роботи презентував скульптор Ігор Семак, одна з них і увійшла до фіналу. Як назвав її сам автор – це барельєф «Розстріляний ангел».

«У цій фігурі ми бачимо натяк на розп’яття, – розповів Семак. – Ангел падає, але ззаду ми бачимо ще двох ангелів, які піднімають його на небо».

Та більше уваги комісії привернуло рішення від молодого архітектора Романа Федоняка. Він обіграв одну зі світлин з Майдану – людський силует на фоні вогню й диму від шин. Саме такий фон він пропонує для скульптури – абстракцію з сірого, чорного та червоного граніту.

Ще одна робота належить молодому архітектору Максиму Гаху. За основу він взяв міжнародний приклад спорудження меморіалів, як то трагічним подіям 11 вересня чи в’єтнамській війні.

pamm (3)
Максим Гах пропонує абстрактну форму, яка викликає емоції, – крило

 

«Тут головне символізм, – пояснив Максим. – Тобто створюється абстрактна форма, яка викликає у людей певні емоції, що прив’язані до тієї події. Якщо говоримо про Небесну сотню, то у більшості вона асоціюється з польотом, крилами, ангелами, тому я вирішив взяти крило і повторити його у символічній формі».

Крило складається із пір’їн з нержавіючої сталі, які виходять із білої плити. Плюс там же має бути тумба для свічок, квітів і напис, кому саме присвячений цей меморіал.

Третя робота від Володимира та Юлії Семківих. Вони пропонують стіну із силуетів у людський ріст, а позаду них – на рівні облич – має іти плита з полірованої сталі, яка виконує роль дзеркала. Кожен, хто підійде до меморіалу, зможе побачити у силуетах своє обличчя. А зверху буде промовистий напис – «Тим, що віддали своє життя за ту гідність, з якою можеш дивитися собі в очі».

І четвертий варіант від архітектора Світлани Кос, її проект називається «До сонця». У кольорах вона обігрує боротьбу білого й чорного, сама композиція нагадує коло, яке асоціюється і з Майданом, і з мішенню, а з нього злітають птахи, як символи тих, які першими пішли пробиватися до сонця і стали Небесною сотнею. Збоку має йти плита з вибитими іменами Героїв.

Усі ці чотири роботи поки що не ідеальні, конкурсна комісія кожному з авторів надала свої зауваження. До 30 травня проекти будуть експонуватися у мистецькій галереї «Бастіон». А 10 червня відбудеться остаточний конкурс. Тоді й стане відомо, як виглядатиме у нашому місті найболючіша і водночас найсвітліша пам’ятка нової історії.»

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.