У жовтні, на першій зустрічі із слухачами нашого ветеранського проєкту, ми знайомимось. Я розповідаю про себе, свою мотивацію брати участь у цьому проєкті, свої очікування від нього, а від слухачів чекаю такого самого. Одна з учасниць, вдова ветерана, мати трьох дітей, коротко розповіла свою історію. Інші учасниці плакали, я був близький до того. Але вона впевнено брала участь в заняттях, переглядали записи. Такі історії мотивують працювати далі, пише Максим Карпаш у Репортері.
Учора провели випуск слухачів ветеранського проєкту «Україна-Норвегія» та тих, що долучилися з усієї області трішки пізніше, – у рамках аналогічної державної програми. Загалом навчання у нас пройшли понад 50 людей: ветерани та члени їхніх родин, серед яких більшість – дружини воїнів.
І це був дуже складний семестр для навчання.
Повітряні тривоги, систематичні вимкнення електроенергії, розбаланс можливостей проведення занять викладачами та можливості участі слухачів. Але до такого роду викликів нас підготував ковід, і ми, за словами слухачів, справились. Навчання почали у режимі онлайн, а потім потрохи перейшли у режим «як можна більше вживу», особливо коли в університеті з’явилось електричне живлення від генератора.
Читайте Максим Карпаш: Опалювальний сезон 2023/24 буде ще складнішим
Програма уже кілька років не змінює свою назву – «Підприємництво та лідерство», а для тих, що за державною програмою – «Власна справа та ІТ». Перш за все, ми йдемо за бажанням наших учасників. Більшість із них висловлює бажання відкрити свій бізнес, люди цікавляться інформаційними технологіями, роботою в інтернеті тощо. Майже ніхто не приходить до нас з бажанням скласти красиве резюме і працевлаштуватись.
Більше того, перед випуском ми заслухали майже 10 бізнес-планів, які підготували наші слухачі. Одного з них наш партнер будівельна компанія blago developer навіть відзначила грошовим заохочувальним призом. До слова, представників цієї компанії, а також Ощадбанку, Avenga (ІТ-сектор) та кількох інших нам вдалось залучити до роботи зі слухачами. Вони вдало доповнювали практичними кейсами ті знання й навики, які додавали наші викладачі-практики. Це і енергетики, і юристи, і бухгалтери, управлінці та фандрейзери, айтівці тощо.
Кожного разу, коли згадую про цей проєкт, кажу, що половина наших слухачів з часом відкриває свій бізнес. Та війна вперто руйнує цю статистику – наші випускники попередніх років гинуть на ній, зникають безвісти, зазнають поранень. А з іншого боку – воєнний стан, зниження доходів українців, інфраструктурні обмеження та загальний психологічний стресовий стан не сприяють відкриттю нових бізнесів.
Читайте Максим Карпаш: Маленькі радощі 2022 року
Та світло переможе морок. Попри все, переконаний, що цьогорічні випускники відкриють нові бізнеси, долучаться до ветеранської бізнес-спільноти в нашій області та всій Україні. Принаймні, ми їх на це націлюємо.
Ті сльози, той біль, ті втрати маємо переплавити на впевненість у власних силах, заповнити знаннями та працею для створення чогось нового та корисного. Заради себе, заради наших дітей та всіх наступних поколінь. Слава Україні!
Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила
Comments are closed.