Погляд

Максим Карпаш: Завтра можна не економити, але лише завтра

Google+PinterestLinkedInTumblr

Вже понад три місяці ми живемо у режимі різноманітних вимкнень електроенергії, що стало результатом ворожих ударів по нашій енергетичній інфраструктурі. За останні кілька тижнів тактика у росіян змінилась. Якщо в жовтні-листопаді вони били в основному по системах передачі енергії, то у грудні-січні зосередились на електростанціях. І це один із найгірших варіантів для нас, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Спочатку від жовтня ми жили в аварійних вимкненнях, потім почалися так звані «черги». Чому вони з’явились? Це відповідь наших електромереж на обмеження споживання від оператора магістральних ліній НЕК «Укренерго».

Якби нам не обмежували електропостачання, то вся енергосистема України просто перейшла б у режим аварійних і автоматичних відключень. Це коли трансформатори, підстанції та електростанції починають відключатись самі. Саме цей режим уже звикли називати блекаутом. Враховуючи те, що в України об’єднана енергосистема, то на її перезапуск пішли б цілі дні.

Читайте Максим Карпаш: Енергетичні прогнози на 2023 рік

Об’єднана енергосистема тому так і називається, що в неї включені всі, хто виробляє та споживає електрику. Отже, аби не було такого, що десь споживають більше, ніж генерують, кожній області доводять ліміти – максимум виділеної потужності на добу.

До слова про те, що в інших областях, мовляв, вимкнень немає чи вони коротші – ситуація в усіх різна й технічно, й інфраструктурно, і Прикарпаття точно не в найгіршому положенні. Усі сусідні області, хіба, може, крім Тернопільської, мають суворіші обмеження. Якщо нашу область забезпечують на понад 60% від потреб, то щодо Львівщини йдеться про 50% і менше.

Словом, такого рівня споживання електроенергії, як було раніше, найближчим часом нам не бачити.  Єдиний шлях більш-менш нормально функціонувати – економити.

Хто ж має економити?

Адже на Прикарпатті майже всі підприємства усіх форм власності й так знизили своє споживання щонайменше на 20-30%. Є навіть непоодинокі приклади зниження енергоспоживання у два рази. Бізнес активно переходить на генератори, економить – молодці.

Читайте Максим Карпаш: Тримати спину рівно

То де маємо проблему? Вибачте, але у домівках прикарпатців, де споживається до половини всієї електрики в області. Ось де треба почати серйозно економити. Реально, не на словах. Принаймні застосовувати на практиці всі рекомендації, хто які може. Наприклад, удвічі скоротити освітлення, рідше користуватися пральними машинами, прасками, пилососами тощо. Коли електрику нарешті дали, не намагатися “нагнати усе втрачене”.

Але завтра, 24 січня – все навпаки.

На добу на Прикарпатті запроваджують так званий режимний день: жодних обмежень не буде, Укренерго хоче дізнатись фактичне (максимальне) споживання в області, аби зрозуміти потребу. Мета – при встановленні нових лімітів розуміти, наскільки вони забезпечуватимуть наші потреби. Отже, завтра можна не економити. Але лише завтра.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.