Один із банків запропонував і моментально відкрив спецкартку для отримання разової виплати в розмірі 1000 грн для вакцинованих у рамках програми єПідтримка. Кілька днів – і кошти надійшли на рахунок.
Вакцинованих серед моїх знайомих багато, тому вже чую початок дискусій на цю тему, пише Максим Карпаш у Репортері.
Дискусії йдуть від простого «не використовуватиму, нехай ці кошти залишаться для соціальних потреб» до жартів на кшталт «де купити якомога більше книжок, аби здати їх в макулатуру?».
До слова, інші програми роками «зависають» через численні громадські обговорення, затвердження й законодавчі реляції.
Для єПідтримки усе тривало рівно сім днів. Закон про зміни держбюджету прийняли 2 грудня, а вже дев’ятого Кабмін видав відповідну постанову. Загалом ідея хороша – стимулювати вакцинацію та підштовхнути внутрішній попит.
Враховуючи, що на 20 грудня маємо практично 13 мільйонів повністю вакцинованих українців, а буде й 20 мільйонів, то для держбюджету наступного року мова йдеться щонайменше 20 млрд грн. Це рівно половина від грошей за транзит російського газу у 2020-му. Цьогоріч і далі надходження будуть меншими. Тобто Північний потік-2 не така вже й проблема?
Інший цікавий момент – держава завдяки цифровізації у лічені дні чи години знайшла адресата і змогла забезпечити виділення грошей. Тож тепер є великі запитання до усієї бюрократії, яка відповідає за соціальні виплати, субсидії тощо. Виходить, можна усе прискорити та спростити, зекономити на зарплатах працівників.
Тепер про правила витрати цих коштів.
Назву їх «Чотири тури», адже за цими правилами тисячу можна витратити на: квитки на літаки та потяги всередині країни (інфраструктура), походи в кіно, театри та музеї (культура), абонементи в спортзали, фітнес-клуби та басейни (фізкультура) та вже згадана купівля книг (література). Добре, що до переліку не увійшли диктатура.
Потім ще, правда, додали можливість пенсіонерам купувати за ці гроші медикаменти. Але чому тоді не дозволити молоді витрачати свою 1000 грн на канцелярію в разі навчання або оплату освітніх послуг? А ще є благодійність…
Якщо серйозно, то до переліку мали б увійти і послуги з обстеження стану здоров’я (наприклад, всілякі аналізи). У такому разі ми б мали точну картину здоров’я усіх вакцинованих в Україні. А це дало б можливість скласти точний план розбудови державної системи охорони здоров’я. Упевнений, що фахівці з інших галузей надали б не гірші ідеї щодо досягнення системного ефекту – саме такий ефект мала б передбачати державна програма.
В разі якщо власник ваучера на 1000 грн не витратить їх у рамках правил «Чотири тури» протягом чотирьох місяців, вони повернуться в державний бюджет. Питання – якщо вони вже виділені, то на що тоді будуть витрачені? Чому не оголосили, куди можуть піти «невикористані» кошти, аби надати раціональну мотивацію для тих, хто не планує їх витрачати. Чому не можна свою тисячу перевести іншій людині?
єПідтримка діє до кінця 2022 року – маєте час визначитись з усіма питаннями.
Comments are closed.