Погляд Статті

Максим Карпаш: Наша «дорога» комуналка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно з’явилися дані про споживання природного газу в Україні за 2020 рік, опубліковані Держенергоефективності України. Поки що немає їх у розрізі регіонів та більшої деталізації за категоріями споживачів. Але ці дані вже дають хороший привід подумати про досягнення й подальший рух.

Спочатку про офіційну статистику: загальне скорочення споживання природного газу в Украї­ні склало 1,4 млрд кубометрів або 6 %. Дався цей результат дуже складно, пише Репортер.

За 2020 рік населення використало на 14 % менше природного газу, ніж у 2019 (8,2 млрд замість 9,5 млрд кубометрів).

Промисловість також скоротила споживання природного газу – з 8,1 млрд до 7,8 млрд кубо­метрів, тож маємо підсумкових 4 % економії.

Обсяг споживання бюджетними та релігійними організаціями порівняно з 2019 роком не змінився і склав 400 млн метрів кубічних.

Та найбільш несподіваний результат показали підприємства теплокомуненерго – їхнє споживання у 2020 році зросло (!) на 3 %, а це плюс 200 млн (з 7,4 млрд до 7,6 млрд кубометрів).

Короткі підсумки на підставі цих кількох чисел наступні:

  • Економія навіть 1,3 млрд кубометрів природного газу для країни – це майже чверть мільярда доларів США для нашої економіки.
  • Приватна ініціатива явно краще націлена на економію (що не є відкриттям).
  • Яким чином теплокомуненерго пішли проти пандемічних трендів і наростили споживання газу, залишається загадкою. Адже навчальні заклади, бібліотеки та музеї значну частину року були напівпорожніми, багато комунальних підприємств перебували на карантині.
  • Теплокомуненерго – це компетенція органів місцевого самоврядування. І тут бачимо недобрі сигнали, адже зростання споживання газу призведе до підвищення тарифів на їхні послуги й розігріє ринок – чим більший попит на товар, тим вищою буде ціна.
  • Дуже дивно, чому не зменшилося споживання в релігійних і бюджетних установах – пандемічні обмеження їх стосувались у першу чергу.
  • Ринок природного газу для населення від серпня 2020 та загалом ринковий рівень цін все-таки дозволив досягти суттєвого скорочення споживання.
  • Україна на правильному шляху – ми системно скорочуємо споживання цього заполітизованого енергоресурсу: від 42,6 млрд кубометрів у 2014 до 24 млрд у 2020 році. Це фантастичний результат – реформа газового сектору в Україні уже стає позитивним прикладом для усього світу!
Читайте: Максим Карпаш: Техаський блекаут – уроки для Прикарпаття

Що слід зробити далі? Продовжувати у тому ж дусі. Повернутись до ринку газу, стимулювати дедалі більший і швидший перехід на відновні джерела енергії, сприяти заходам з термомодернізації.

Виконання усіх цих пунктів хоча б частково передбачає залучення інвестицій. А без інвестицій нам не бачити зростання доходів, економіки та безпеки.

І про місцеве – впевнений, що в разі появи статистичних достовірних даних про Івано-Франківськ та область ми мали б побачити кращу, порівняно із середніми значеннями, картину – багато довгострокових проєктів у цій сфері уже дають свої плоди. Це я також можу стверджувати впевнено, як консультант Івано-Франківська від НЕФКО (Північної екологічної фінансової корпорації), у рамках проєкту якого уже комплексно термомодернізовані понад 10 навчальних закладів, а в роботі – ще близько 40. Так ми досягаємо покращення умов перебування у закладах з одночасним скороченням споживання енергії на їх опалення до 40 %.

Це нелегкий шлях, але саме ним вимощена дорога до європейського рівня доходів і комфорту.

Автор: Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.