Погляд Статті

Максим Карпаш: Техаський блекаут – уроки для Прикарпаття

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У середині лютого 2021 року в Остіні, столичному місті штату Техас, менеджер середньої ланки однієї з численних нафтогазових компаній регіону, завдяки тому, що мав проведений у домівку природний газ, зміг пережити кілька днів блекауту зі своєю родиною. Вони мали змогу готувати їжу та хоч якось підтримувати температуру в житлі.

Інший техасець за два тижні до блек­ауту придбав новий пікап, який був обладнаний генератором електрики. І за допомогою нової автівки чоловік зміг за відсутності електрики в домі варити їсти та забезпечити свої мінімальні побутові потреби, пише Максим Карпаш у Репортері.

Це дві коротенькі ілюстрації одного з найбільших блекаутів в історії США за останні роки. Нагадаю, що Техас – найбільший нафтогазовий штат у США, з економікою, яка за обсягами переважає, наприклад, цілу Росію.

Блекаут – короткочасне чи довготривале відключення значної кількості споживачів від мережі, й по суті це – катастрофа у сфері енергетики. Представники місцевих енергомереж говорили, що у момент вимкнення вони були в межах «секунд або хвилин від повного колапсу енергетичної системи Техасу».

Чому ж сталась енергетична катастрофа в енергетично самодостатньому регіоні? Чи можливі такі ситуації в інших, менш енергетично забезпечених регіонах? Чи можливе таке в Україні? Чи можливе таке на Прикарпатті

Читайте: Щеплення не поспішає. Хто на Прикарпатті гальмує вакцинацію

Розберу дуже коротко причини лютневої катастрофи у Техасі. Як і будь-яка інша, ця також мала три обов’язкові складові: несприятливі навколишні умови, технічні проблеми та людські помилки.

Дійсно, у лютому 2021 в Техасі було аномально холодно (до мінус 19 градусів), а вся тамтешня інфраструктура не пристосована до таких температур. Вийшов з ладу один блок атомної станції, з’явились проблеми із замерзанням води у практично всіх трубопроводах, впав виробіток енергії з відновних джерел, рекордно зросло споживання…

До речі, різниця між попитом і пропозицією призвела до зростання ціни енергії в рази. Технічні проблеми були в множині: Техас відокремився від двох величезних мереж і став по суті енергетичним островом, а отже йому не мали змоги допомогти сусідні штати.

Також є проблеми і з проєктуванням – категорична більшість новозбудованого житла була на електроопаленні, енергетичні системи не були підготовлені до зимових умов, плюс відсутність систем накопичення та зберігання енергії та ще багато чого.

І про помилки персоналу – крім усіх вже згаданих проблем, у Техасі надто «відкритий» енергетичний ринок, який зробили саме таким із політичних міркувань. Там будь-яка юридична особа може стати продавцем енергії, часто й без належної спроможності.

Читайте також: Максим Карпаш: Хто відсутній на уроці?

Усе це разом призвело до небезпечного зниження частоти електричного струму в багатьох місцях, і диспетчери були змушені вимикати усе в ручному режимі, щоб попередити незворотні аварії в енергосистемах регіону. У підсумку прямі збитки від тих подій оцінюються у десятки мільйонів доларів, плюс видатки на відновлення.

Які уроки можемо винести з цього випадку? Кліматичні зміни стали впливати у дедалі менш прогнозований спосіб. Місцеві керівники мусять розглядати різні сценарії – від найменш до найбільш прогнозованих – проводити навчання персоналу, резервувати енергетичні системи.

Чи можливий блекаут на Прикарпатті? Звісно, можливий. Давайте просто уявимо, що з якихось причин хоча б кілька днів не працюватиме Бурштинська ТЕС. Або з’являться проблеми із постачанням у регіон природного газу…

Розпочинати підготовку треба вже.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.