Погляд Статті

Максим Карпаш: Laudato Si – Славні будьмо!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Три тижні тому в Івано-Франківську з візитом перебував Блаженніший Святослав, предстоятель УГКЦ. Вагомим приводом для його кількаденного візиту було десятиріччя Івано-Франківської митрополії.

Дуже приємно, що пів дня Святослав провів у нашому Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Чув від деяких знайомих та колег здивування – навіщо в технічний виш? Яка може бути співпраця між настільки різними, на перший погляд, інституціями? Отже, повідомляю, що така співпраця триває вже не менше п’яти років та є успішною, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш

Під час свого виступу в університеті Блаженніший Святослав головним чином використовував тези з енцикліки Папи Франциска Laudato Si (Славен будь). Два роки тому я мав честь бути присутнім та коротко виступити на презентації українського перекладу цього документу, тож перечитав його.

Читайте Максим Карпаш: Науковий рік

До слова, це видання стало можливим завдяки праці Екологічного Бюро УГКЦ та його керівникові доктору Володимиру Шереметі. Laudato Si, попри скромний обсяг у 40 тисяч слів, охоплює широку інтелектуальну територію та п’ять значимих тем, вартих уваги не лише християн.

1. Зв’язок науки, релігії та етики. Папа Франциск у тексті ставить питання про те, які взаємозв’язки між цими галузями слід використовувати задля блага (у співпраці), а не протиставляючи одне одному.

2. Небезпеки технократичної парадигми, яка розглядає усе реальне в цьому світі як сукупність проблем, що очікують на вирішення силою науки та технологій. У людства вже формується думка, що ми можемо стати достатньо розумними та сильними задля вирішення будь-яких ситуацій. Та живі організми мають права, а отже прямий технократичний підхід до них містить цілу низку загроз.

3. Інтегральна екологія людини та навколишнього середовища. Папа Франциск ставить правильні питання за цією темою. Чи можемо ми поширити нашу загально-визнану етику на інші живі створіння, рослини та природу загалом? Чи можемо сприймати навколишнє середовище як сукупність живих створінь у християнський спосіб? Чи маємо ми справедливі зобов’язання до Землі?

4. Заклик до екологічного перетворення. Енцикліка містить заклик до пошуку кардинальних чеснот, що відповідають викликам часу змін клімату. Чи не забули ми, що захист природи є суттєвим аспектом того, що ми звикли називати добротою? Що означає бути чоловіком чи жінкою не тільки для себе?

5. Важливість діалогу з бізнесом. Так, енцикліка визнає, що без цього реальні зміни практично неможливі. Папа пропонує прості відповіді на питання пошуку способу взаємодії бізнесу за принципами екологічної етики. Чи обов’язково максимізація прибутків є несумісною з усіма екологічними цінностями під час ведення підприємницької діяльності?

Читайте Максим Карпаш: Тисяча за вакцинацію й чотири «тури»

Це та інші питання є непростими, на них вже не залишилось простих відповідей. Та енцикліка Laudato Si дозволяє замислитись над ними, дізнатись позицію Ватикану, спробувати сформувати власну.

Персонально для себе я зрозумів, що максимально довго використовувати одяг, техніку та меблі є «актами любові» до навколишнього світу.

У час різдвяних свят маємо нагоду познайомитись із найсучаснішим релігійним вченням. Славні будьмо!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.