Погляд

Максим Карпаш: Laudate Deum – Папа Франциск і кліматична криза

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Папа Римський Франциск у своєму апостольському посланні пише, що світ прямує «до точки неповернення». Тобто, світ не встигає запобігти руйнівним наслідкам змін клімату. Адже глобальне потепління прямує до максимальної відмітки у 1,5 градуса порівняно з допромисловою ерою. За словами Святішого отця, навіть якщо ми не досягнемо цієї точки, економічні та соціальні наслідки будуть жахливими, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Laudate Deum – це «Хвала Богу».

Послання починається фразою «Хвала Богу за все його створіння» – це звернення Святого Франциска Азиського, екологічного патрона і, вочевидь, патрона самого Святішого Франциска. Як він пише, «Хвала Богу» є назвою цього послання, адже щойно людина починає претендувати на місце Бога, вони стають лютими ворогами».

У тексті Laudate Deum Папа Франциск вступає у словесну боротьбу з тими, хто применшує чи заперечує серйозність змін клімату. Цілий десяток параграфів у посланні присвячені підтвердженню обґрунтованості взаємозв’язку «непродуманого людського втручання у природу протягом останнім двох століть».

Читайте Максим Карпаш: Що таке «зроби сам» у багатоповерхівці

Текст апостольського послання пронизаний відчуттям нагальності. Святіший Франциск вірить, що за 8 років після оприлюднення Laudato Si світ загалом провалив власні намагання протистояти екологічним викликам.

«Технологічна парадигма», проголошена тоді, продовжує сіяти хаос. «Штучний інтелект та останні технологічні інновації починаються з припущення, що людські створіння не мають жодних обмежень, а їхні здатності та можливості можуть бути розширені завдяки технологіям», пише Папа. «У такий спосіб, технократична платформа як монстр живить сама себе».

Папа критикує міжнародні кліматичні конференції ООН.

Святіший називає їх провалами у спробах досягти міжнародного консенсусу щодо змін клімату, за винятком Паризької кліматичної угоди 2015. До слова, цьогорічна конференція проходить зараз у Дубаї, і Папа Франциск вельми незадоволений місцем проведення, адже ОАЕ «відома як великий експортер викопного палива». Проте, не дивлячись на смуток щодо неефективності глобальних інституцій, він наполягає «сказати, що немає, на що сподіватись, – означатиме самогубство та вплив найгірших наслідків зміни клімату на людство, особливо його найбідніших».

Не пройшов святійший і повз позицію США, які він вважає одними із винуватців кліматичної кризи.

Якщо ми врахуємо що викиди на одну особу в США у два рази більші за аналогічний показник у Китаї, і майже в сім разів нижче, ніж в середньому серед бідних країн, ми можемо стверджувати, що широка зміна безвідповідального стилю життя, пов’язаного із Західною моделлю може мати суттєвий довгостроковий вплив, – пише він.

Зауважу, той факт, що Папа Римський за останні 8 років вже двічі звертається до питання кліматичної кризи, є свідченням належного розуміння дійсних проблем нашого світу. Святійший Франциск не згадує терористів, епідемії, голод чи будь-які інші речі. Для України кліматичний порядок денний також вельми актуальний – маємо цілу серію екологічних лих від бойових дій (чого вартує тільки зруйнована гребля Каховської ГЕС), а енергетична війна з рф передувала війні збройній. Не виключено, що й після української перемоги війна продовжиться в енергетичній сфері.

Читайте Максим Карпаш: Лист святому Миколаю 2023

Експерти кажуть, що це найкоротше апостольське послання Папи Франциска – орієнтовно 8000 слів, порівняно із 40 000 слів в енцикліці Laudato Si (2015). Тому рекомендую у передріздвяний період перечитати його.

Український переклад Апостольського повчання Святішого Отця Франциска 2023 року виконаний силами Екологічного Бюро УГКЦ і доступний онлайн за покликанням http://surl.li/nwveb

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.