Погляд

Максим Карпаш: До землетрусу можна лише підготуватись

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ще коли я працював у ІФНТУНГ, до мене час від часу зверталися представники ЗМІ, питали про землетруси. То біля нашого кордону в Румунії фіксували поштовхи, то селянам на Прикарпатті здавалося, що земля в них трясеться, бо, мовляв, якась компанія добуває нафту/газ.  Зазвичай коротко пояснював і скеровував до геологів, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш, проректор Університету Короля Данила новини Івано-Франківська

Інколи потім дивився ті запитання й коментарі й виглядало, що експерти говорять одне, а журналісти чують інше та продовжують шукати щось «гаряче». А це дуже складна тема, але маємо в ній розібратись, бо таки живемо у сейсмоактивному регіоні.

Свіжі новини з Туреччини та Сирії – жахливі. На момент написання цих рядків CNN звітує про понад 4 300 загиблих в обох країнах і десятки тисяч постраждалих, зокрема зниклих безвісти. Матеріальна шкода сягатиме десятків мільярдів доларів.

Сила найпотужнішого повторного поштовху становила 7,5 балів за шкалою Ріхтера, а сам землетрус тривав майже добу. Словом – землетрус століття для того регіону.

Читайте Максим Карпаш: Тест на паляницю для вишів України

Майже одразу з’явились новини про нові поштовхи в тій самій сейсмічній зоні Вранча в Румунії. Там величина (магнітуда) склала 4,6 бала. Дехто навіть пов’язав обидва землетруси. Хоча таке теж можливо – і Україна з Румунією, і Туреччина із Сирією розміщені на євразійській плиті – такому собі величезному фундаменті для континенту. А землетруси – результат механічної взаємодії (ударів, тертя, насувань) сусідніх плит. Ці плити перебувають у постійному дуже повільному русі – швидкість того руху порівняна з ростом нігтів на пальцях людей.

Щороку вчені фіксують понад 500 000 землетрусів різної сили. Середньорічна кількість жертв цих природних лих становить 50 000 людей. На жаль, сучасний рівень науки й техніки не дозволяє нам спрогнозувати жоден із землетрусів та їхню силу. Вчені тільки можуть добре їх виявляти та давати оцінку ймовірності їх появи у майбутньому.

Техніка виявлення дуже точна – румунський землетрус магнітудою понад 4 бали чітко «бачать» у США, Австралії та Японії – і навпаки. Втім, ми можемо тільки підготуватись, спробувати мінімізувати наслідки – зменшувати поверховість забудови, використовувати спеціальні матеріали та архітектурні рішення. Як люди робили це й сотні років до цього. Наприклад, після, напевно, найбільшого землетрусу в Китаї в середині XVI століття там почали більше будувати із деревини та бамбуку замість каменю.

Читайте Максим Карпаш: Енергетичні прогнози на 2023 рік

Тепер про шкалу Ріхтера – її не можна оцінювати у звичному нам, лінійному сенсі, адже вона логарифмічна. Тобто значення у ній отримуються шляхом обчислення логарифма з основою 10 горизонтальної амплітуди поштовху (максимального відхилення), виміряної сейсмографом. Складно? Що це означає на практиці, поясню на прикладі двох землетрусів – у 7,5 і 4,5 бали.

Арифметична різниця в амплітудах – 3 бали, але насправді це означає, що землетрус у 7,5 балів у 1000 (103) більший за той, що оцінено в 4,5. А в сенсі вивільненої енергії руйнування він у 31622 рази сильніший. Це все – результат «логарифмічності» шкали Ріхтера.

Для Прикарпаття загальний прогноз від учених такий. Землетруси точно будуть. Їхню магнітуду не знаємо. Але раз на 100 років цілком можемо очікувати й такого, як у Туреччині та Сирії.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.