Погляд

Максим Карпаш: 2022 рік буде з нами ще довго

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цей 2022 ми точно не забудемо довіку. І почався він не 1 січня, а 24 лютого, і завершиться, мабуть, не 31 грудня. Ми зараз усі перебуваємо у стані війни, тож, поки вона не завершиться, доти ми будемо в ньому. Доти не завершиться цей 2022 рік, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш, проректор Університету Короля Данила новини Івано-Франківська

Та календарний лічильник все-таки добігає до свого завершення – 31 грудня 2022 настане вже за кілька днів. Звичка – річ уперта, і хочеш чи не хочеш, а підсумки року в голові намагаються виструнчитись в рядок. Цей ряд дуже строкатий та побитий, втрат, мабуть, більше, ніж здобутків.

Читайте Максим Карпаш: Знання та сльози

Та людська натура оптиміста не дає мені бачити все в чорних тонах. Мій список підсумків 2022 року не претендує на винятковість чи достовірність.

Але ось він, той список:

  1. Людські втрати. Ми кожного дня слідкуємо за зведеннями Генштабу ЗСУ щодо втрат окупантів, але достеменно ніхто не знає, скільки загинуло українців. 30, 50 тисяч? А скільки наших співгромадян насильно вивезені до рф, утримуються в неволі? Це найбільші втрати України з часів Другої світової війни.
  2. Решта українців вистояли, попри все. Хтось виїхав, більшість залишилась, частина вже повернулась. Ми не розбіглись, тримаємо стрій і намагаємось рухатись у звичному трибі життя цивільного. Моє особисте відкриття цих днів – наші діти. Ці складні дні готують з них сильних і гідних людей.
  3. Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС. Це була мета Євромайдану – перспектива членства в ЄС. Це серйозний політичний крок, прискорений війною. За інших обставин ми ще чекали б на цей статус років 10-15. Ми платимо серйозну ціну, тож маємо бути гідні того.
  4. Увага всього світу не буде тривати безкінечно – треба до цього приготуватись. Хоча, скоріше за все, за вдалого «маркетингу», у світі буде мода на все українське – одяг, кухню, мову і все решта. Корені цієї моди закладаємо вже зараз.
  5. Івано-Франківськ та область непогано справились зі своїми тиловими функціями. Прийняті десятки тисяч переселенців, релокована певна частина підприємств. Івано-Франківщина практично не оскандалилась з приводу гуманітарки. Тепер тільки залишилось розвивати промисловий потенціал – нові виробництва. Власне, настав час показати той всенький «потенціал» Прикарпаття.
  6. Ми всі нарешті відчули красу та мали нагоду оцінити цінність того, що вважали належним собі – зв’язок з рідними, радість бутності разом, тишину, спокій, комфорт, упевненість у завтрашньому дні.
  7. Наукова спільнота нарешті видала фантастичний результат.  Ліверморська лабораторія в США повідомила про позитивний термоядерний баланс. Тобто, кількість енергії, необхідна для контролювання власне термоядерної реакції, нарешті набула значень менших, ніж ті, що потрібні для її ініціації та підтримання. Зіркова енергія у прямому сенсі цього слова.

Читайте Максим Карпаш: Опалювальний сезон 2023/24 буде ще складнішим

Історія свідчить – усі війни відбуваються за ресурси. Можливо, енергетику можна було б вилучити з того кривавого рівняння війни. Але пункти 1 та 2 забрати не вдасться. Борімося за позитивний баланс війни – проведіть більше часу з дітьми, особливо у святочний час.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.