Погляд

Чому в сусіда краще? Львів VS Івано-Франківськ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківський активіст і дизайнер Василь Гошовський вболіває за візуальний вигляд міста. Нещодавно він зробив дослідження та порівняв вивіски в Івано-Франківську та Львові. Ніби й подібні, але чомусь львівські не захаращують місто, не псують його архітектуру…

Більше світлин для порівняння вивісок Львова та Франківська – за посиланням.

vyvi (3)
Це – дві аптеки. Вгадайте, яка з них розташована в Івано-Франківську?

vyvi (4)

Василь Гошовський є координатором проекту «Вивіски», одної з перших ініціатив «Теплого міста». Мета цього проекту – зробити Івано-Франківськ естетично привабливішим, сучасним містом із власною ідентичністю. Якщо простіше – очистити середмістя від яскравої та недоречної реклами. Для цього в рамках проекту Василь, як дизайнер, безкоштовно розробляє макети вивісок. Тобто будь-який підприємець може звернутися до нього, аби йому зробили проект вивіски за євростандартами.

Майже за рік діяльності вже розроблено понад 20 готових проектів. Правда, з них реалізували лише чотири: ресторан «Кухня», магазин «Сімейний продукт» і громадський ресторан «Urban Space100».

За словами Гошовського, виготовлення «правильних» вивісок, які вони розробляють, виходить у кілька разів дешевше. Наприклад, вивіска «Urban Space100» обійшлася лише у декілька сотень гривень, а «панелі» вартують тисячі.

Також, аби привернути увагу громадськості до проблеми засмічення міста рекламою, Василь робить власні дослідження. Він аналізує вулиці міста, вибирає добрі приклади вивісок, популяризує їх у соцмережах. Така собі безкоштовна реклама. Вже проаналізував вулиці Грушевського, Курбаса та Дністровську. Під кінець року планує зробити підбірку найкращих вивісок Івано-Франківська. Каже, треба звертати увагу людей до того, що є добре, а погане вони знайдуть самі.

vyvi (2) vyvi (1)

Більше світлин для порівняння вивісок Львова та Франківська – за посиланням.

Ідея ґрунтовно порівняти Франківськ і Львів народилася після того, як Гошовський побачив, що ті самі вивіски у Львові виглядають геть по-іншому – не засмічують, не закривають, не псують фасад.

«Там якось навіть вільніше дихається, – говорить дизайнер. – Це ніби ковток свіжого повітря, якщо образно порівнювати. Всі вивіски на одному рівні, а не хаотично, як у нас – різних розмірів, кольорів. У нас нема конт­ролю за дотриманням усіх норм. Є правила подачі проекту вивіски, їх погоджують, якщо витримані норми. Але, на жаль, на стадії реалізації це вже ніхто не контролює. І часто виготовляють і встановлюють зовсім не те, що погоджували».

За словами Гошовського, у Львові діє система контролю – перш за все «виховують» великими штрафами у кілька тисяч гривень. Тому підприємці змушені дотримуватись правил. Також у тамтешній міській раді працює багато активістів-волонтерів, які при тому є незалежними від влади. А у нас в міськраді молодих та активних людей майже нема, каже Василь.

«Для мене такий знаковий, львівський приклад – вивіска «Universal Bank», – розказує дизайнер. – Вона маленька, на ширину дверей і дуже гармоніює з їхнім кольором. Усі вивіски у центрі Львова не такі, що зразу кидаються в очі. Голов­не, аби пішохід, який проходить повз, міг її помітити. Вивіска – це не банер, не сіті-лайт. Це лише підпис, що тут є. У нас люди дуже часто не розрізняють, що таке вивіска, а що таке реклама. Нерідко власники думають – якщо це його магазин, то він може завісити на нього все, що завгодно».

Василь впевнений, якщо показувати добрі приклади, що є в сусідніх містах, то люди задумаються, а чому не можна таке зробити і в нас? Зараз він планує ще одне дослідження – опитати підприємців з різними вивісками (маленькими, великими, акуратними, неоковирними), аби дізнатися, наскільки це реально впливає на успішність бізнесу.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.