Погляд

Яринова зупка з родинною історією

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Яриною раніше вважалось все, що росло на городі та грядці. Згодом це слово якось відділилося від овочів і городини та набуло вужчого значення. Ярина сьогодні – це петрушка, кріп, кінза, базилік, квас, салат, селера.

Зупа – слово, яке бере свій початок від пізньолатинського «zyppa», а точніше з гальської мови (народність – гали). Дослівно воно означало хліб, розчинений у воді. До прикладу, французькою «soupe», російською «суп», польською «zupa» та іспанською «sopa».

А історія, що трапилася зі мною, братом і нашим татком, завжди викликає як мінімум посмішку.


Отже, наша мама, працюючи на швейній фабриці, грала у волейбол за фабричну команду. За перемогу в робочій спартакіаді області їх нагородили поїздкою до Угорщини на 10 днів. Ми і хата – залишилися на тата…

Коли ми з’їли все, що напередодні наготувала мама, тато вирішив зварити нам яринову зупку. З самого ранку, ще до виходу на роботу, він зробив нам у трилітровій каструлі весняної смакоти.

Ми з братиком пообідали, як завжди, з додатковою пор­цією. Потім, добре приклавшись до зупки ще раз увечері, до приходу батька спустошили все на ніц.

Коли тато повернувся з роботи та заглянув у каструльку, то побачив дно. Він зайшов до нашої кімнати та зауважив, що так не личить, і він теж хотів скуштувати зупи.

Зранку наступного дня він повторив спробу – вже у п’ятилітровій каструлі. Та ввечері знову побачив дно. Чи то через дитячі пустощі, чи через ростучий організм, але ми вчинили це несвідомо. Цього разу тато просто промовчав.

На третій ранок, коли ми прокинулися та зайшли на кухню, то втратили мову. На плиті гордо стояла 20-літрова виварка яринової зупи. Коли тато повернувся з роботи, він з посмішкою запитав: «Я сподіваюся, там зупка ще залишилася?». Ті 20 літрів ми їли аж до приїзду мами…

Отже, щоб приготувати яринову зупку, потрібно у три- чи п’ятилітрову каструлю з водою покласти цілу цибулину, лавровий листок, подрібнений корінь петрушки або селери, три-чотири горошинки чорного перцю та підсолити. Коли вода закипить, додати заздалегідь добре промиту четвертинку курки або телячі реберця й порізані на кубики дві морквини. Наварюємо все це майже до готовності, час від часу збираючи шуму, яка обов’язково буде.


За 10 хвилин до завершення додаємо до каструлі картопельку та зелений горошок. А за п’ять хвилин – подрібнену невеличку свіженьку капустину. Поки зупка доварюється, слід ще підсмажити на соняшниковій олійці цибульку до бронзового кольору, додати до неї 4-5 ложок сметани та довести заправку до кипіння.

Кидаємо заправку до зупки. Туди ж – заздалегідь подрібнену молоду петрушку і кріп, яких має бути багато. Закриваємо кришкою, знімаємо з вогню, даємо постояти хвилин 10-15 і – до роботи.

Щоб приготувати яринову зупку, нам знадобиться:

четвертина курки або телячі реберця
корінь петрушки або селери
морква – 2 шт.
цибуля – 2 великі
зелений горошок – 1 ба-
ночка
картопля – 5-6 шт.
капуста молода – 1 невелика
олія соняшникова – 50 г
сметана – 200 г
лавровий листок
3-4 горошинки перцю
сіль, перець до смаку.

Смачного!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.