Погляд

Туберкульоз і діти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У народі побутує думка, що туберкульоз, то хвороба неблагополуччя. Насправді ж, паличці все одно до розміру вашого гаманця. І захворіти можуть навіть діти. Як захистити найдорожчих — у розмові з головним позаштатним спеціалістом з дитячої фтизіатрії департаменту охорони здоров’я ОДА Мартою Локатир.

— Пані Марто, яка в нас ситуація з туберкульозом серед дітей?

— Минулого року в області захворіли 28 дітей, з них половина підлітків. Позаминулого — на одного підлітка більше. Середній показник по Україні 28‑36‑42. Останні цифри — з південних і східних областей. На Прикарпатті останні п’ять років захворюваність менша завдяки популяризації профілактики.

 

— Заразитися легко?

— Туберкульоз — одна з найдавніших інфекцій на землі. Вона особливо небезпечна, бо шлях поширення в основному повітряно-крапельний. Хворий або носій може про це довго не здогадуватись. А наприклад, під час розмови дрібнодисперсні ділянки мок­ротиння або слини, які можуть містити паличку, розпилюються на відстань до п’яти метрів.

— То як захиститись від того, чого не бачиш?

— Профілактика туберкульозу починається ще з пологового. Найперше щеплення дитині роб­лять на 2‑3 день життя. Це вакцинація БЦЖ. На жаль, нині батьки неоднозначно ставляться до щеп­лень. У нас кількість відмов на 20% менша, ніж загалом по Україні, але все ж таки це 12,8%. Хочу, аби батьки зрозуміли, що ми уже 40 років користуємося перевіреною вакциною російського виробництва. А дітки, які щеплені у пологовому, мають гарантію, що або взагалі не захворіють, або, якщо біля них буде агресивне джерело інфекції, перенесуть хворобу в легкій форм.

— Наскільки тривалий захист?

— Після щеплення на лівому плечі розвивається поствакцинальний знак. Його розмір свідчить, наскільки якісний імунітет. Якщо знак — 3 мм й більше, очікуємо, що дитина матиме стійкий імунітет до трьох років. Якщо знак більше 5 мм, буває й до 10, то є гарантія до шести чи навіть 10 років.

— А далі?

— Найефективнішим методом профілактики серед дітей є постановка проби Манту. На жаль, люди мало знають, що це таке, часто кажуть, «прививка на Манту». Манту — це діагностичний тест. У туберкуліні — це та речовина, якою проводиться діагностика, — немає ані живих, ані мертвих паличок туберкульозу. Тобто можливості заразитися таким шляхом — нема! Минулоріч у нас саме завдяки цій пробі було виявлено 87% дітей. Проба свідчить про те, що в організм потрапила інфекція.

— І дитина хвора…

— Перша позитивна проба Манту — не вирок і не хвороба. Далі ми робимо дослідження: чи робили пробу здоровій дитині, чи немає в неї алергії, чи не було перед тим щеплень. Шукаємо джерело. От, зробили рентген дитині та всій сім’ї — все нормально. Спостерігаємо ще три місяці, повторюємо пробу. Якщо вона негативна, то пишемо: дитина здорова.

— А якщо ні?

— Якщо за три місяці Манту стає більшою, то це вже підстава спостерігати дитину у фтизіатра. Для прикладу, обстежили, виявили, що в легенях змін немає, клінічні аналізи нормальні, призначаємо хіміопрофілактику — одним препаратом шість місяців, двома — три місяці. Пропонуємо отримати цю хіміопрофілатику в умовах санаторію. В області є два таких — «Прикарпаття» і «Смерічка» — від 3 до 18 років. Там це робиться під наглядом фахівців. Санаторії також добрі тим, що при них працюють школи.

— Ліки завжди помагають?

— Тут є нюанси. Буває, ніби й профілактику дали, і дитина почуває себе нормально, а джерело наростає. Значить, або з’явилося свіже джерело біля дитини, або дитина заразилася від особи, яка хворіє на форму туберкульозу, не чутливу до тих препаратів, які ми давали.

— І такі є?

— Ви, певно, чули, що нині основна загроза для України — це хіміорезистентний туберкульоз. У 90‑ті не було можливості закуповувати потрібні препарати та дотримуватися схем, паличка мутувала. Якщо дитина інфікувалася від такої особи, то спостереження затягується ще на рік.

— Дитячий туберкульоз такий, як і дорослий?

— У нас усі діти, які були виявлені під час проби Манту, мали малі форми туберкульозу. Для дітей найпоширеніша форма — це ураження внутрішньо-грудних лімфовузлів. Тобто інфекцією вражаються обмежені ділянки легенів, при вході в дихальні шляхи. При першому лікуванні одужання наступає через чотири місяці.

— А підлітки?

— Ті хворіють на форми туберкульозу, властиві дорослим, тобто тут уже більше ураження легеневої тканини, може бути двостороннє, супроводжуватися розпадом легеневої тканини, активним бацилевиділеням. Проба Манту і для них є основним методом обстеження. Плюс у 15 років дитина має пройти перше рентген-обстеження. У нашій області флюорообстеження підлітків обов’язково планується у 15, 16, 17 років. За минулий рік 76% були виявлені саме за допомогою флюорографії.

— Батьки як сприймають результати тестів?

— Буває кажуть, «от у мене також була манта, і нічого» або у «дитини сусідки була і все добре». Не треба бути медиком, аби розуміти, що кожна людина це індивідуальність, і кожен має свій імунітет. От, у дитини перша позитивна проба, мама каже, «у легенях все нормально, ми таб­леток пити не будемо». Пояснюємо, що воно знаходиться у лімфах та крові, циркулює організмом, шукає слабке місце. Найпоширеніші — легені та грудна клітка. Але так само може бути туберкульоз периферійних лімфовузлів, ока, кісток, все й не перелічиш. 75% безпліддя жінок — це наслідки інфекції, яка була у матці та додатках.

— Примусити можна?

— Є постанова Кабміну про примусове лікування дорослих. Щодо дітей, то батьків до відповідальності не притягають. Якщо вперто кажуть «ні», то пишемо у присутності трьох свідків, що мама відмовилась. Але більшість таки переконуємо. Бо рано чи пізно воно якимось боком вилізе — стрес, шкідливі звички, супутні захворювання, у жінок — вагітність і пологи.

— Є симптоми, на які батькам варто звернути увагу?

— Якщо дитина кашляє понад 2-3 тижні. Кашель нав’язливий, не супроводжується чиханням. Підвищення температури на вечір — 37,1-37,2, дитина скаржиться. Пітливість, особливо вночі. Загальна слабкість. Якщо батьки чули, що десь біля них був хворий на туберкульоз, вони повин­ні звернутися самі — в допомозі їм ніхто не відмовить.

— Ще є перестороги?

— У моїй практиці був випадок, коли дві сестрички заразилися туберкульозом через домашнє молоко. Ми з великою рогатою худобою хворіємо одним типом. Сестри мали різко позитивну пробу Манту — 15 мм і більше. Протягом двох років двічі отримали профілактику. У 18 одна з них вагітніє і в неї виявляють туберкульоз, закінчилося все операцією на легенях.

Також були випадки зараження через курячі яйця. Вони взагалі то використовуються як живильне середовище при вирощуванні палички при дослід­женні. Тому яйця з обійстя, де є хворий, можуть бути джерелом інфекції. Він на своєму подвір’ї де захотів, там і плюнув, а курка те з’їла. Я раджу купувати молоко та яйця тільки в магазинах, нехай вони будуть не такі смачні, але з гарантією безпеки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.