Погляд

Руслан Гайда: «Маю надію, що держава спише борги»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

До опалювального сезону залишилося менше місяця. Наскільки головний місцевий постачальник тепла та гарячої води – ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФТКЕ) готовий до настання холодів, «Репортеру» розповів керівник підприємства Руслан Гайда.


— Пане Руслане, останнім часом з уст посадовців лунають припущення, що опалювальний сезон може не початися вчасно. Це – політика, чи дійсно є така загроза?

— Наразі підприємство технічно підготовлено на 97%. По котельнях усі роботи завершені, єдине – ще ведуться ремонтні роботи по заміні теплотрас. Тобто, технічно ми готові. А завтра (інтерв’ю відбувалось у вівторок, 27 вересня) ми виїжджаємо до НАК «Нафтогаз Україна» для підписання договору про постачання газу до закінчення цього року. Тоді вже будемо бачити реальну картину – які умови договору та що потрібно для запуску тепла. Я думаю, що приблизно така ж ситуація складається і по цілій Україні. Адже загалом українські тепловики заборгували за газ приблизно 5 млрд. грн.

— ІФТКЕ винне 130 млн. грн. Яка ситуація із списанням боргів?

— Згідно з законом, який Президент підписав у травні, частина боргу (приблизно 55 млн. грн.). буде списана. Крім того, 21,9 млн. грн., – це різниця в тарифах для населення. Також борг складається з різниці в тарифах для юридичних осіб (16,2 млн. грн.) та різниці в цінах для населення за поточний рік (12,8 млн. грн.). Усе це держава мала би компенсувати. Правда, відшкодування різниці в тарифі 2011 року ще не передбачене законом. Якщо усі ці списання відбудуться, то борг підприємства складе близько 14 млн. грн. Це вже не такі великі кошти. Тому ми працюємо над тим, щоб отримати кредит і погасити залишок боргу.

— Але ж на сесії міському голові закинули, що документи на списання місто подало невчасно, й невідомо, чи той борг спишуть?

— Те, що повинна зробити держава, вона все одно зробить. Ці питання закриють і опалювальний сезон почнеться. Тому що на останній селекторній нараді під головуванням віце-прем’єра Андрія Клюєва було чітко сказано: всі списання різниці в тарифі, які були прийняті урядом, відбудуться. Тому ми маємо надію на те, що ці кошти держава нам спише.

— На тій же сесії міськради ви разом із заступником голови ОДА Русланом Гусаком зголосилися жити в Києві…

— На минулому тижні, і на цьому тижні мер двічі був у Києві, знаю, що мав зустрітися з віце-прем’єром. Але, чи відбулася ця розмова і наскільки результативною вона була, мені ще невідомо. Про переговори знати буду завтра. Проте переконаний, що ми будемо просити, аби ту суму боргу, яка в нас є, реструктуризували на якийсь період часу.

— Завтра ви плануєте підписати угоду тільки до нового року. Тобто потім знову будуть ті самі проблеми?

— Такий процес. Підписуємо договір до кінця року і дивимося, по якій ціні нам пропонують газ і на яких умовах. Адже їхні договори ми вже прочитали, крім того, маємо свої протоколи розбіжностей – тобто те, із чим ми не згідні. Будемо там, будемо говорити. День буде важкий.

— Є ймовірність, що тариф зростатиме?

— На сьогодні тарифи покриваються в загальному по державі десь у середньому до 65-70%. Решта, тобто 30-35% – це збитковість тарифу. Міський бюджет не компенсує, бо немає коштів, і, зрештою, не мусить цього робити. А держава теж не компенсує, а відшкодовує тільки різницю в тарифах. Наведу простий приклад: ми купуємо газ для населення по 1309 грн. / куб, а в тарифі закладено 970 грн. Різниця – збитки підприємства. Звідси й виникає заборгованість, бо ціна на газ росте, а тариф не піднімається. З 2008 по 2010 рік тариф зростав тільки на 10%. Тому, зрозуміло, що він не покриває реальні витрати підприємства.

— На колегії мер сказав, що готовий віддати ІФТКЕ в державну власність. Як вважаєте такі речі можна робити?

— Це буде можливо, якщо держава матиме монопольне право на послуги. Думаю, тут мають бути чітко визначені правила гри.

— Тож варто передати державі?

— Підприємство досить велике і складне. Ми повинні чітко розуміти, що тим трасам, які в нас йдуть по місту, понад 30-40 років. Їх треба міняти, робити модернізацію котелень, міняти котли – усе це потребує значних коштів. Це не мільйони, а сотні мільйонів гривень, які треба вкласти, щоб система працювала бездоганно, втрати були якнайменші, а ми були більш незалежні від газової труби. Адже ми живемо у Карпатському регіоні, в нас досить багато інших джерел. Маю на увазі ті самі брикети, вугілля тощо.

— А якщо раптом 15 жовтня опалення не запустять, то хоч ті котельні, що на альтернативному паливі, працюватимуть?

— У нас тільки дві таких. Одна на вул. Юності, інша опалює Криховецьку сільську школу. Їх запустять у будь-якому разі. Думаю, що й ті котельні, що обслуговують лікарні та дитячі заклади, теж будуть запущені. Тому що ніхто не дозволить собі не запустити бодай те, що можна.

— Ті, хто має індивідуальне опалення, впевнені, що їм буде тепло. А решта буде їм дружньо заздрити…

— Так, бо вони мають опалення, хоча саме через оці масові відключення нині розбалансована система теплопостачання, а ІФТКЕ несе збитки.

— А якщо цього року тепло включать людям аж у грудні, вони зможуть вимагати у влади дозволів на індивідуальне опалення?

— Це не так просто. Бо є Постанова КМУ, згідно з якою від теплопостачання можна відключитися цілим будинком при 100% згоді. Зрештою, ми ще не оцінили екологічну загрозу від індивідуального опалення. Адже усі викиди залишаються в повітрі.

— Кілька років говоримо про кредит ЄБРР, яка там ситуація?

— Гроші ми ще не отримали. Зараз відбувається процес узгод­ження та тендеру, де має бути визначена фірма-переможець, яка запропонує кращі умови з реконструкції котелень та тепломереж. Як тільки буде переможець, можна буде говорити про отримання коштів. Реально кошти можуть запрацювати до кінця 2012 року.

— В місті є проблема циркуляційних систем. Так, за місяць набігає достатньо кубометрів холодної води, за яку виставляють рахунки за тарифами гарячої…

— Проблема з циркуляційними лініями дійсно існує і потребує комплексного вирішення. У випадку неякісного постачання води рекомендую встановити квартирний лічильник та оплачувати послугу тільки у випадку користування нею.

— Багато людей скаржаться на неякісні послуги. Чи робите ви їм перерахунок?

— Підприємство йде назустріч людям. Якщо є такі випадки, то люди пишуть заяву, а коли починається опалювальний сезон, ми відправляємо комісію, робимо заміри і перераховуємо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.