Погляд

Охороні дозволили силу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже 18 жовтня набуде чинності закон «Про охоронну діяльність». Тепер навіть охоронцям супермаркетів буде дозволено використовувати до порушників не тільки фізичну силу, а й спецзасоби. Тож якими тепер будуть охоронці та чого слід від них чекати?

Не без гріха

Напевно, не існує людей, в яких би після спілкування з охоронцями залишилися приємні спогади. Адже, якщо вони до вас уже підійшли, значить, мають претензії.

Проте, згідно з чинними на сьогодні законами, приватні охоронці нічого жахливого вам зробити не мають права. Ні обшукувати відвідувачів, ні проводити в окремі кімнати, а тим більше застосовувати силу. Такі дії доз­волені тільки працівникам державної служби охорони. Звісно, за своїм суворим регламентом.

Так говорить закон, але практика подекуди розходиться з його нормами. Ми провели невелике опитування на вулицях та у соцмережах щодо конфліктів з охоронцями. «Це сталося кілька років тому в продуктовому супермаркеті, — розповіла нам медсестра Оксана. — При виході спрацювала рамка, підійшла охорона, перевірили сумку — все згідно з чеком. Все одно сигналить. Попросили піти до їхнього кабінету.

Роздяглася мало не до трусів. Як потім вияснилося, саме труси й сигналили — купила напередодні в іншому магазині, певно, погано захист зняли». Вже після цього жінка довідалася, що обшукувати її не мали жодного права. Але зі скаргою нікуди не зверталася, мовляв, випадок дріб’язковий, до того ж соромно.

Іншу історію нам розповіла студентка Іванна. «У супермаркеті при виході охоронці захотіли подивитися у мій пакет, — каже вона. — Я не лишила його у скриньці на виході, бо там лежали важливі документи. Було дуже неприємно, коли вони це робили. Я ж чесна людина, а тут усі йдуть і дивляться на тебе як на злодія. Більше до того магазину не ходжу».

«Я взагалі проти того, щоб їм дозволили застосовувати фізичну силу, — ділиться своєю думкою рекламіст Сергій. — Кого тільки в ту охорону набирають, а тепер узагалі будуть робити що схочуть».

Хоча зустрічалися нам і думки на користь нового закону. Чи не всі аргументи на захист — нещодавні події у київському торговому центрі «Караван», де підоз­рюваний у крадіжці застрелив трьох охоронців і поранив четвертого. Вони були беззахисні перед озброєним чоловіком.

Дамо право…

Як би це по-чорному не звучало, саме події у «Каравані» якнайкраще проілюстрували необхідність такого закону. Хоча насправді він не є їхнім наслідком. Бо підписаний президентом був ще 22 березня цього року.

«До цього в Україні не було окремого закону щодо приватних охоронців, — розказує Наталія Вінтоняк, юрист ПП «Івано-Франківська правнича агенція». — До 18 жовтня їхня діяльність регулюється ліцензійними умовами, затвердженими МВС, і порядком контролю за їх дотриманням, також визначеним МВС. Ці документи в основному говорять про обов’язки охоронців та вимоги до них. А прийнятий закон дає ще й права».

Серед основних новацій — застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів (для прикладу, газових балончиків). Також чітко перелічується, коли й до кого їх можна застосувати. А саме — до осіб, які посягають на об’єкт охорони (для прикладу, товар у супермаркеті).

І то лише в разі, якщо інші заходи нічого не дали. Якщо охоронцю треба захистити себе, іншу людину чи майно від нападу. Або ж затримати порушника, який незаконно проник на об’єкт (для прикладу, заліз вночі до банку). До речі, їх можуть застосувати і до тварини, якщо вона загрожує чийомусь здоров’ю. Як каже юрист, перед цим охоронці мусять попередити людину про свій намір. Без попередження — у разі раптового нападу чи спротиву з використанням зброї.

У законі є й перелік людей, бити яких чи прискати в очі газом категорично заборонено. Це — жінки з явними ознаками вагітності, особи похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності, малолітні.

У будь-якому разі охоронці повинні повідомити про конфлікт у міліцію, а якщо в його результаті було травмовано людину, то викликати швидку.

Краще не чіпати

За інформацією УМВС в області, сьогодні на Прикарпатті працюють 68 приватних охоронних фірм, 52 з них — у місті Івано-Франківську. Що ж думають про таку новацію самі охоронці?

Начальник служби безпеки охоронної фірми «Арте» Олег Дмитрів у принципі до цього закону ставиться позитивно. «До цього часу діяльність наших охоронних структур була не повністю забезпечена законом, — каже він. — Хоч охоронці в якійсь мірі виконують ті ж обов’язки, що й працівники міліції: виїжджають на виклики, розбираються, втихомирюють, як буває у нічних клубах. А права? Ми могли тільки затримати і з міліціонером доставити їх у відділок. Тепер, згідно з цим законом, маємо право самі затримувати й доставляти в міліцію. Крім того, добре розписані норми застосування спецзасобів. Наприклад, ті ж бронежилети — ми їх і так використовували, але це вважалося незаконним, тепер усе узаконено і це великий плюс».

Дмитрів пояснив нам, що ж то саме за спецзасоби, якими тепер можуть користуватися охоронці. «Якщо брати термінологію, то є засоби активної і пасивної дії, — каже він. — Активної — газовий балончик і дубинка, пасивної — бронежилет, каска, наручники».

Що ж до фізичної сили, то і в охоронців із цим проблема. «В законі це описано доволі розмито, — говорить Олег Дмитрів. — Така ситуація завжди може повернутися проти працівника охорони. Тому треба діяти толерантно і в якісь мірі страхувати себе. Бо ж бували випадки, коли охоронці розбирають якусь бійку, а потім приходять люди зі скаргами, що це самі ж охоронці й побили… Тож якщо є хоча б найменша можливість уникнути цього, то краще уникнути».

Як діятиме на практиці цей новий закон, зможемо побачити тільки з часом. Поки що сподіватимемося, що своїми правами приватна охорона не зловживатиме. Як і ми не будемо забувати про свої. В разі чого дії охорони можна оскаржити в міліції, прокуратурі, навіть у Кабміні. І звісно, захищаючи свої права, кожен із нас має право звернутися до суду.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.