Погляд

Наталія Попович: «Зайва вага медикаментами не лікується»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Свята нарешті закінчилися, але для багатьох не безслідно – додалися зайві кілограми. Отож про те, як правильно з ними боротися, розповідає обласний позаштатний дієтолог Наталія Попович.


— Пані Наталю, до вас часто звертаються люди з проблемами зайвої ваги?

— Так, це десь 70% хворих, яких я консультую.

— Йдеться про ожиріння?

— Однозначно. Взагалі є чотири ступені ожиріння й визначаються вони за індексом маси тіла. А він визначається за стандартною формулою – масу тіла ділять на квадрат росту (в метрах). Якщо більше 25, то вже йдеться про ожиріння. До 30 – перший ступінь, і т. д. Як правило, з першим ступенем звертаються молоді дів­чата. А от людей середнього та старшого віку з третім і четвертим ступенем до мене вже направляють лікарі інших профілів.

— Звідки зайві кілограми?

— Або харчування, або генетика. Може бути й через хворобу. Найбільше я консультую хворих з ендокринологічною патологією, так званим гіпоталомічним синдромом, першим проявом якого є ожиріння. Він розвивається непомітно – після стресів, інфекційних захворювань. Людина мучиться, думає, чого ж вона стала поправлятися. І тільки після того, як звертається до ендокринолога, все стає ясно. Це захворювання не лікується медикаментозно. Одним із найефективніших методів є обмеження розвитку ожиріння.

— Як б’є по організму зайва вага?

— У багатьох жінок вона викликає депресію і цього не можна відкидати. Далі – гіпертонія, діабет другого типу. Зараз виставляється так званий метаболічний синдром, який поєднує ожиріння, гіпертонію й цукровий діабет. Така тріада досить серйозна і часто призводить до раптової смерті. Сама вага обтяжлива для нижнього поясу. Ну і кишково-шлунковий тракт – розлади підшлункової та жовчного міхура. Це основні прояви, які нашаровуються один на одного.

Зайва вага призводить до дуже серйозних проблем. От нещодавно дивилася якусь програму про товстушок, де їх закликали полюбити себе такими. Якщо вже в людини немає сили волі, то, можливо, і треба до цього закликати, аби хоч вивести її з депресії. Але точно не треба рекламувати як позитив.

— Тож як схуднути?

— Дуже велике значення має психологічний фактор. Якщо нема розуміння, що з цим треба боротися, то процес не почнеться. Перш за все, треба знайти причину – неправильне харчування, проблеми з щитовидною, той же гіпоталомічний синдром, генетика. Бо підхід всюди різний. А друге – необхідно підготуватися до тривалого періоду. Це не є зміна харчування якогось одного тижня чи місяця. Треба зрозуміти – я буду харчуватися так до кінця своїх днів. До мене часто приходять пацієнти і розказують про свої спроби схуднути, і мені, чесно кажучи, шкода їх. Є дівчатка, які переходять навіть на повне голодування. Недавно консультувала чоловіка, який дев’ять місяців сидів тільки на цитрусових. Так, він схуд, але яких проблем наробив собі?! Це занадто серйозне питання, аби підходити до нього легковажно.

— Кажете, що правильно худнути поступово, а яка норма?

— В середньому норма це 1,5-2 кг за місяць і збільшувати її не потрібно.

— Від яких продуктів треба відмовитися?

— Знаєте, я б написала величезні оголошення, що ковбасу, тверді сири, майонез, соуси, кондитерські вироби можна їсти тільки на свята. Не можна перетворювати щоденний раціон на святковий стіл, бо він має бути не для задоволення, а для попов­нення калорій і вітамінів. Для цього є маса натуральних продуктів. І друга умова – їжа має бути приготована дуже просто, що простіше, то краще – тобто або сира, або варена.

— Кажуть, що від столу варто вставати трохи голодним?..

— Центр голоду, який знаходиться у корі головного мозку, дістає інформацію десь через 40 хвилин після початку їжі. Треба або довго жувати, або ж розуміти, що насичення прийде згодом. Насичення настає, коли 1 г глюкози у крові дорівнює 1 кг ваги. Ми часто з’їдаємо більше, а потім інсулін, який виділяється підшлунковою на розщеплення цієї глюкози, просто працює на відкладання жиру.

— А ще радять, що сніданок треба з’їсти самому, обідом поділитися з другом, а вечерю віддати ворогу?

— Правильний режим – це сніданок, обід, вечеря та два перекуси. Коли говоримо про схуднення, тоді переходимо на восьми- чи навіть десятиразове харчування – часто, але дуже малими порціями. Але два сніданки та обід повинні бути у кожного. Тому що, по-перше, організм заряджається енергією, яка потрібна для роботи. По-друге, якщо людина не снідає, то з часом матиме проблеми із застоєм у жовчному міхурі. По-третє, перша половина дня характеризується високою результативністю роботи всіх систем і все, що з’їдається, воно, як правило, не відкладається, а працює на людину. Щодо обідів, то вони у нас чогось дуже великі – краще з’їсти одну страву й не запивати, в жодному разі!

— Чому?

— Бо так ми розбавляємо шлунковий сік й тоді затримується травлення. Пити треба у проміжках між їдою.

— Як щодо «не їсти після шостої»?

— Дурниця. Аби не було поганих сновидінь, рекомендують за дві годину до сну не їсти, а перед сном випити кисломолочний продукт, аби підтримати мікрофлору кишечника.

— Правда, що від алкоголю поправляються?

— Частий прийом алкоголю у великих дозах однозначно сприяє відкладанню жиру. Якщо вже не можна не пити, то краще вживати сухе вино.

— Кажуть, що куріння діє навпаки?

— У якійсь мірі – так, тому багато дівчат виправдовують себе – я курю, бо хочу схуднути. Нікотин знижує апетит. Це токсична речовина, яка всмоктується у кров і перешкоджає засвоєнню корисних продуктів. Але наслідки – то вже тема окремої розмови.

— А як щодо голодування?

— Голодування – це лікувальний метод. Є ряд захворювань, при яких він дає позитивні результати. Але, як і будь-який лікувальний метод, має проходити під наглядом лікаря. Як засіб для схуднення він ефективний, коли людині бракує сили волі, він дає поштовх – от, втратила 10 кг, побачила, що це можливо. Тобто діє чисто психологічно. Бо якщо не закріпити той ефект, вага вернеться.

— Нині чи не у кожній аптеці можна придбати таблетки для схуднення, різні чаї. Вони можуть помогти?

— Медпрепаратів для схуднення не існує. А ті, що виставляються в аптеках, зазвичай містять кофеїн, який є у чаї та каві. Він трохи підвищує обмін речовин і дійсно можна скинути кілька кілограмів. Деякі з цих препаратів містять сечогінні – зганяють воду. Знаєте, коли це виправдано, коли конче треба тих 5 кг скинути, наприклад, «заміж виходжу – в сукню не влажу». Але треба пам’ятати, що після такого схуднення вага повернеться – і ще 2-3 кг зверху. Якщо хочеться щось таке в їжу додати, аби схуднути, – оберіть селеру, кінзу, або ж будь-яку капусту.

— Схуднути може кожен?

— Так, але не в кожного вистачає сили волі, бо тут треба докласти зусилля.

— Під кінець, для оптимізму, може пригадаєте якусь історію про таку от «силу волі»?

— Звісно. Був у мене пацієнт, у якого гіпоталомічний синдром розвинувся у дитинстві після інфекційної хвороби. У 14 років йому дали групу інвалідності через ожиріння. Він був грамотний хлопець, і настільки йому набридло таке життя – при рості 160 він важив 155 кг – що він сам мене знайшов і просто змушував з ним працювати. За дев’ять місяців скинув 85 кг. Я боялася такого результату, але він був дуже наполегливим.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.