Погляд

Гарячі харчі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У холоднечу недостатньо тепло одягнутися. На те, щоб зігрітися, наш організм витрачає величезну кількість енергії. Ці витрати необхідно раціонально поповнювати за допомогою гарячих харчів.

Ще прадавні китайські вчені стверджували, що всі продукти, залежно від впливу на наш організм, поділяються на холодні, прохолодні, теплі й гарячі. Причому вплив цей ніяк не пов’язаний з їхніми калорійністю та температурою. Найпростіше це можна пояснити так: холодна їжа уповільнює обмін речовин в організмі (алкоголь, кава, гриби, масло, солодощі – продукти «інь»), а гаряча (бобові, гречка, цибуля, яйця, часник, чай – «янь») активізує обмінні процеси, стимулює кровообіг і вироблення енергії. Нейт­ральні харчі збуджують апетит, тонізують організм і покращують травлення.

У холодну пору треба більше уваги приділяти прянощам. У тому ж Китаї на кухні справжньої ґаздині їх може налічуватись до 300. Взимку рекомендується використовувати гостріші приправи – червоний і чорний перець, імбир, корицю. Пекучі речовини, що містяться в них, подразнюють рецептори системи травлення, змушуючи кров швидше рухатись по судинах і переносити тепло. Гострі страви не лише зігрівають, але й спалюють жир. Так, червоний гострий перець підвищує ритм серця і обмін речовин на 2-3 години. Аби внут­рішньому термостату було легше підтримувати оптимальну температуру, взимку рекомендують налягати на м’ясо, але без гарнірів. Також добре пам’ятати, що вживати бажано нежирну телятину та баранину. Для тих, хто полюбляє зелений чай, на зиму також варто змінити його на чорний, адже там більший вміст кофеїну, що пришвидшує рух крові і зігріває швидше. До чаю ще добре додати половину чайної ложечки потертого кореня імбиру та, звісно, не забути подати до столу мед і лимон.

Взагалі взимку ідеально, коли температура їжі відповідає температурі тіла. Тоді організм не має додаткових витрат енергії на охолодження чи на нагрівання їжі до комфортної для травлення температури.

Ще один дуже простий сек­рет «зимового» харчування – не треба мілко дрібнити овочі перед приготуванням, так вони зберігають більше вітамінів. Тому зима – це не пора різних пюре, а суворі часи грубих селянських салатів.

І ще є група продуктів, які дуже згодяться в морози. Адже всі ми колись обвітрювали на морозі шкіру й губи. Коли забігаємо у тепле сухе приміщення, то це не рятує, а навіть погіршує ситуацію. Креми й бальзами – то лиш миттєвий порятунок і швидка допомога при обвітрюванні. А щоб бути готовим і до цієї ситуації, потрібно наситити організм вітамінами А і Е. На них багаті – рослинні олії, горіхи, насіння. зелені (листові) овочі, морква, риба. Єдине треба пам’ятати, що ці два вітаміни є жиророзчинними. Тож, наприклад, щоб отримати вітамін А із моркви, організму потрібно буде використати жир. Тому всі овочі, що містять вітаміни А і Е, варто поєднувати з оліями, горіхами, молочними продуктами.

Мабуть, ті, хто має справу з діабетом, помітили, що на зиму показники цукрового індексу знижуються. Це тому, що збільшуються витрати на обігрів тіла, а організм використовує на це глюкозу…

А тепер давайте приготуємо смачну «Курятинку з томатами і гірчицею». Нагріваємо духовку до 180°С. Беремо 6-8 курячих філейок, солимо морською сіллю, добряче натираємо міцною гірчичкою. Кладемо у глибоченьку форму для запікання. Туди ж додаємо почищену на зубки голов­ку часнику, а також дві цибулини, розрізані на вісім частин кожна. Накриваємо, запікаємо з півгодини. Потім додаємо ще чотири на грубі кружельця порізаних моркви, шість великих помідорів, розрізаних на чотири частини, посипаємо зверху половиною чайної ложки карі. Допікаємо, не накриваючи, ще 20 хвилин і до столу.

Не забудьте про чай з імбиром, медом і лимоном.

Грійтеся на здоров’я!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.