Погляд

Бережем народні нерви

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Народні обранці не втомлюються дивувати креативом. Ще не перешуміли дискусії навколо законопроекту про заборону абортів, а у парламент надійшла нова ідея. Цього разу взялися за душевний спокій нації. Так, 16 квітня депутат від «Батьківщини» Василь Пазиняк зареєстрував проект закону, яким пропонує обмежити рекламу контрацептивів і життєвих небезпек, а заразом ще й сигарет і алкоголю.

А раптом депресія?

Сам проект закону вмістився на двох сторінках. Ним пропонується заборонити негативну рекламу, в якій говориться про загрозу життю чи отримання інвалідності, у всіх місцях, які такої загрози не несуть. Щодо контрацепції, а разом з нею продукції сексуального характеру, то її реклама також має бути заборонена всюди, крім аптек, лікарень та спеціалізованих закладів – ймовірно, під такими треба розуміти секс-шопи. Щодо реклами тютюну та алкоголю, то тут депутат вимагає лиш змінити шрифт застережливих написів.

А от пояснювальна записка до того законопроекту набагато цікавіша. Як гадаєте, навіщо все це? А виявляється, що «у повсякденному житті людину постійно оточує негативна інформація, постійний потік трагічних новин у ЗМІ, рекламні листівки з інформацією про різні страшні захворювання. Надмірність негативної реклами та реклами, яка викликає у дітей далеко не дитячі запитання, в нашому житті очевидна. Під впливом подібної інформації підсвідомо у людини може розвиватися депресія, нав’язливі стани, що в свою чергу може призводити до ослаблення організму. Людина з пригніченим емоційним станом більше схильна до ризику захворювань. Особливо це стосується вагітних жінок і дітей. Необхідно захистити їх від думок про смерть, інвалідність і суїцид».

А їх усе більше

З одного боку, звісно, можна погодитися з тим аргументом, що негативної інформації у нашому житті перебір, але…

Візьмемо простий приклад, до якого мають стосунок і листівки «страшного» змісту, і реклама контрацептивів. Говоримо про захворювання, які передаються статевим шляхом.

За словами, Вікторії Семігіної, в.о. заступника головного лікаря обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом, за 2012 року під спостереження у них взято 172 особи, у попередньому році було 142. Бачимо, що кількість зростає. І якщо у 2011-му статевим шляхом заразилися ВІЛ 50 % людей, то у 2012-му – вже 56,9 %.

Ідемо далі – до венерологів. Голов­ний лікар обласного клінічного дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило каже, що за класифікацією ВООЗ є 21 хвороба, яка передається статевим шляхом. Сюди належить навіть короста. Якщо говорити цифрами, що за минулий рік в області зареєстрували 151 випадок захворювання на сифіліс. «Це при тому, що нині реєструються не ранні форми сифілісу, а пізні – нейросифіліс, коли вражається центральна нервова система» – додає лікар. Гонорея – 354 випадки.

«Бентежить те, що нині на перше місце виходять так звані внутріклітинні інфекції – мікоплазма, уреаплазма, хламідія, – каже лікар. – От наприклад, мікоплазма – за минулий рік був 1021 випадок, це дуже багато, бо і мікоплазмоз і хламідіоз викликають безпліддя. Генітальний герпес – 188 випадків. І безсумнівний лідер серед захворювань – трихомоніаз, 2500».

Ще лікар наголошує на вірусі папіломи людини, каже, таких випадків нині дуже багато. Небезпечний він тим, що цей вірус онкогенний, тобто викликає ракові захворювання, особливо у жінок. «У всьому світі прийнята вакцинація від нього дівчаток до початку статевого життя, – каже вона. – У нас в Україні тільки сьогодні почали говорити про цю вакцинацію». До слова, статистики по цьому захворюванню медики не ведуть, цього немає у вимогах МОЗ.

І ось така це картина тільки по Прикарпаттю, яке традиційно прийнято вважати доволі стриманим у цьому плані. Як захиститися? Рецепт старий і добре відомий. «Перший і найнадійніший засіб захисту – це обстеження. Ти повинен знати, що маєш статевий контакт із абсолютно здоровою людиною, – розповідає Іванна Цідило. – І треба все ж таки використовувати бар’єрні методи конт­рацепції – презервативи».

Та, на жаль, ці поради народ дуже часто ігнорує, що й підтверд­жують наведені цифри.

«Наші лікарі займаються сан­просвіт роботою – проводимо бесіди з учнями та студентами, розказуємо їм про статеві захворювання, загрози. Однак цього не достатньо, – каже Іванна Цідило. – Я не знаю, як достукатися до них, можливо, треба ще більше давати соціальної реклами у ЗМІ, більше розказувати про наш диспансер, що можна прийти та анонімно обстежитися».

А які штрихи до цієї картини додасть зобов’язана законом мовчанка, і уявляти не хочеться.

Тільки шрифт змініть

А от щодо реклами алкоголю й тютюну депутат Пазиняк дуже вже поблажливий. Так він пише, що треба, аби попереджувальні написи, як то «Куріння може викликати захворювання на рак», «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров’я» мають бути такого ж шрифту, що і сама реклама. Мовляв, здебільшого шрифт, який попереджує про шкоду цих звичок, навмисне подається таким чином, що унеможливлює прочитання, бо друкується видовженим шрифтом, який не сприймається зором.

І ця пропозиція виглядає дуже дивною. По-перше, хоча б тому, що в Україні і так повністю заборонена реклама тютюнових виробів у ЗМІ. По-друге, реклама алкоголю заборонена у газетах, а на радіо і ТБ дозволена тільки з 23.00 до 6.00. Тож якби закон виконувався, то й питань з тими шрифтами не було б.

А, по-друге, хвилюючись за здоров’я нації, логічніше було б узагалі просто заборонити всюди і завжди рекламу спиртного та цигарок. А в цій сфері крутяться дуже великі гроші, тож цілком можливий потужний спротив у сесійній залі. А так… можливо, депутати і підтримають той законопроект. Але чи стане нації від того спокійніше на душі – дуже велике питання.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.