На сьогодні одним із найганебніших явищ, які існують у сучасному світі, є торгівля людьми. Це порушує права людини, принижує її честь та гідність.
Щороку по всьому світу мільйони людей, які шукають кращої долі, потрапляють у трудове рабство. Торгівля людьми є проблемою для більшості країн світу, і Україна – не виключення, пише Репортер.
Жертвою торгівлі людьми може стати будь яка людина, незалежно від віку та статі. Пенсіонер, людина працездатного віку чи дитина – байдуже. Основний принцип, за яким торгівці людьми обирають собі жертву – вразливість особи.
Торгівля людьми не обмежується сексуальною експлуатацією, хоча ця тема зазвичай викликає найбільший резонанс у суспільстві.
Торгівля людьми спричинена, серед іншого, вимогою дешевої та нелегальної робочої сили. Трудова експлуатація, останнім часом, вийшла на перший план. Але вона все ще трактується як звичайна нелегальна праця. А жертви торгівлі людьми сприймаються лише як правопорушники на ринку праці.
Жінок та дітей змушують працювати проти їх волі під загрозою насильства чи іншого покарання. Це супроводжується обмеженням свободи, відібранням документів чи майна. Оплата за роботу не здійснюється, або не відповідає обіцяній.
Примусова праця характеризується абсолютною слухняністю з боку працівників, які перебувають під повним контролем роботодавців, що є типовою ситуацією вразливості. Інша важлива характеристика такої роботи – відсутність будь-яких юридичних угод між так званим роботодавцем та працівником.
За даними Міністерства соціальної політики, в Україні статус особи, яка постраждала внаслідок торгівлі людьми в 2020 році, отримали 134 людини. На жаль, пандемія та карантинні обмеження лише «посприяли» збільшенню кількості наших співгромадян, які стали жертвами торгівлі людьми та експлуатації.
Цьогоріч Міністерством соціальної політики України встановлено 24 особи, які постраждали від торгівлі людьми, станом на 30 квітня 2021 року. Серед них – чотири жінки та 20 чоловіків, діти – відсутні. Всі вони є громадянами України. Зазначається, що 22 особи стали жертвами внутрішньої торгівлі, двоє зазнали експлуатації у Словенії та Російській Федерації.
За оцінкою Міжнародної організації праці, щороку приблизно 1,2 млн дітей у всьому світі стають жертвами торгівлі людьми. В основному з метою комерційної сексуальної експлуатації чи примусової праці.
Злочинці використовують соціальні медіа та інші інтернет-платформи для вербування нових жертв та отримують вигоду від підвищеного попиту на матеріали сексуальної експлуатації дітей (дані ООН).
За даними соціологічного дослідження проведеного на замовлення Міжнародної організації з міграції (МОМ), 66% уразливих дітей та молоді готові погодитися хоча б на одну пропозицію, що може призвести до втягування в торгівлю людьми.
Із січня 2000 по грудень 2019 року МОМ виявила та надала допомогу 690 постраждалим до 18 років. З них 660 є громадянами України, 23 – Молдови, троє – Російської Федерації, один – Киргизстану, один – Нігерії, один – Афганістану та одна особа, громадянство якої не встановлено. Ще 112 дітей були ідентифіковані як висока група ризику та отримали реінтеграційну допомогу від МОМ.
Особа, яка звернулась із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення безоплатного одержання медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги та тимчасового розміщення у притулку.
Ставши жертвою торгівлі людьми, перебуваючи закордоном, найкращим рішенням буде звернення до правоохоронних органів тієї країни в якій перебуваєте, або до консульських установ себто до посольства України.
У Івано-Франківській області за допомогою можна звернутися до Департаменту соціальної політики обласної державної адміністрації (вул. Л.Курбаса, 2, тел. 0342 75-24-67) або управлінь соціального захисту районних державних адміністрацій відповідно до територіальної приналежності, БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» (вул. Крихівецька, 102, тел. 066 350 31 53, 097 791 14 84).
У місті Івано-Франківську рекомендуємо звертатися до Департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради, як відповідального суб’єкта за реалізацію державної політики з питань протидії торгівлі людьми (вул. Грушевського, 21, тел. 0342 53-40-79).
Дана публікація є можливою за підтримки Канадського фонду місцевих ініціатив (Canada fund for Local Initiatives) в рамках реалізації Департаментом молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради проєкту «Інформаційна кампанія «Протидія торгівлі жінками та дівчатами» (Informational campaign «Combating trafficking in women and girls»). #CanadaFundUA
Comments are closed.