Люди

«Зберегти на можна зруйнувати». Франківцям показали фільм про знищення культурної спадщини (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У середу, 28 березня, франківцям презентували документальний фільм про збереження пам’яток архітектури «Зберегти на можна зруйнувати».

Режисер фільму Павло Сироменко розповідає, що при створенні фільму команда об’їхала 10 міст, долучили близько 50 експертів, в тому числі й іноземців, які цікавляться архітектурою.

«Ситуація системна- немає державного контролю, цільового фінансування, фахівців, немає нічого, – говорить Сироменко. – Власники роблять, що хочуть, а забудовники – те, що їм треба».

Почали фільм знімати у Харкові, але щоб повністю показати проблему, почали шукати фінансування, щоб поїхати й в інші міста. Зокрема зняли кадри й у Франківську.

«Фільм зняли, щоб звернути увагу суспільства на цю проблему і об’єднати активістів, допомогти владі, яка не може в цьому розібратися, – додає Сироменко. – У нас не лише не працюють закони, а й правоохоронна чи судова система. Жодного власника ще не притягли до відповідальності за руйнування пам’ятки».

Олена Горошко, яка представляє харківську міськраду, розповідає, що зацікавилася збереженням пам’яток два роки тому.

«Одна проблема, яку підіймає фільм, – це врятувати пам’ятки, друга – освітня, бо люди не завжди розуміють важливості цього питання. А має бути комплексний підхід»,  – говорить Горошко.

Франківський архітектор Ігор Панчишин виступив експертом у стрічці. Він говорить, що за часи незалежності у Франківську вже безповоротно втратили зо 15 пам’яток.

«Проблема навіть не в тому, що втрачаються пам’ятки, а загалом нищиться фонд – 90% втручань є незаконними, – каже Панчишин. – У 90-х зруйнували всю охоронну галузь. І лише у 2005 році кабмін прийняв рішення про призначення відповідальних в кожному місті, а потім з появою пам’ятко охоронного відділу вдавалося це стримувати. Та з городом відділ знову розформували…»

Харківська реставраторка Катерина Кублицька додає, що у фільмі хотіли показати, що коїться з пам’ятками по всій країні. А другим кроком стане робота в законодавчій сфері. Тож після перегляду охочих запросили до обговорення проблем в пам’ятко-охоронній сфері.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.