Люди Соціум Статті

З життя «борщівників». Чому у Франківську люди змушені перекривати дороги

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У понеділок, 16 липня, Івано-Франківськ на дві години застряг у заторах. Усе через те, що міський голова Руслан Марцінків не прийшов на зустріч з мешканцями вулиць Хіміків-Тролейбусна.

Причина ніби смішна, але насправді сміху мало. борщівників

Терпець урвався

В середині червня в місті підняли неабиякий крик через забудову біля школи № 24 на Пасічній. Будівельна компанія «Вертикаль» почала підготовчі роботи до зведення двох десятиповерхівок. Для мешканців мікрорайону то була велика несподіванка. Коли вони купували квартири, їм обіцяли, що там буде сквер, але потім виявилося, що ще у 2012 році землю відвели під житлову забудову для СБУ.

Аби врегулювали конфлікт, люди організували збори та запросили до переговорів забудовника. На зустрічі представники «Вертикалі» переконували, що готові до діалогу. Казали, поки не знайдуть компроміс з жителями мікрорайону, то нічого будувати не будуть. Однак вже через кілька днів ділянку обгородили парканом і взялися завозити будматеріали.

Відтак мешканці вулиць Хіміків-Тролейбусна почали шукати підтримки з боку міської влади. Прийшли на сесію міськради, просили створити робочу групу і перевірити надані «Вертикалі» містобудівні умови та обмеження. Тоді міський голова Руслан Марцінків пообіцяв очолити робочу групу з цього питання.

«Не для того ми там будували дорогу і дитячий садочок, щоб тепер там будувати. З наступного тижня почнемо діалог. Там точно немає детального плану території, є інші моменти, тому треба домовлятися», – заявив тоді мер.

Однак минув тиждень, робочу групу створювати ніхто не поспішав і люди вирішили протестувати. 3 липня вони перекрили вулицю Целевича, 4 липня – Галицьку.

Після того протесту з людьми зустрічався заступник мера Олексій Кайда, який пообіцяв пошукати нову ділянку для будівництва, а зелену зону зберегти.

Далі було тихо.

На ділянці, яку забудовник не встиг обгородити парканом, висадили дерева та квіти. Робили це все гуртом, з дітьми, зняли відеоролик з проханням про підтримку. Наступного дня працівники «Вертикалі» саджанці просто повиривали.

Тоді терпець людям увірвався. 13 липня вони знову заблокували дорогу, вже в Угринові. Тоді ж зателефонували до депутата від округу Андрія Строїча і попросили, аби той організував зустріч з мером. Натомість прийшов перший заступник міського голови Микола Вітенко. Сказав, що мер поїхав до Львова, а зустрітися зможе у понеділок, 16 липня. І все б нічого, якби в цей час Руслан Марцінків не виступав у прямому ефірі на місцевому телебаченні. Люди цю брехню проковтнули, однак у понеділок Марцінків знов не прийшов, тоді пішли перекривати Галицьку. Через дві години блокування до протестувальників приїхав депутат Андрій Строїч та повідомив, що мер готовий зустрітися з ними о 18:00 в міській раді. Всі розійшлися.

Вам Шевченко заплатив? борщівників

Коли обурені люди вийшли на протест, то місто просто застряг­ло в заторах. Це не дивно, адже перекрили Галицьку, перед мостом на Пасічну. Водії автівок, що їхали з центру міста, об’їжджали по Пулюя-Береговій-Набережній. Хто їхав з Пасічної – звертав на Набережну або Надрічну. Рух регулювала патрульна поліція.

Швидку та поліцію люди пропускали. Інваліди, вагітні жінки, або ж водії, у машинах яких були маленькі діти, теж могли проїхати без проблем. Більшість перехожих до протесту ставилася з розумінням, однак обурених теж не бракувало. Деякі водії вперто намагалися проїхати через натовп, а як не виходило, то з лайкою повертали назад.

Десь через годину після початку протесту до натовпу підійшли дві літні жінки. Вони почали вигукувати:

«Що ви тут ходите, вам що нема що робити? То вам Шевченко заплатив, бо вибори скоро».

«Будуть будувати у вас під хатою, ви теж дорогу перекриєте», – відповідали протестувальники.

За акцією наглядав і заступник начальника міського відділу поліції Володимир Гаврилаш. До нього також підійшов один із перехожих і запитав, проти чого протестують люди.

«А чого ви в мене питаєте, питайте у громадян», – відповів Гаврилаш.

«Ну, а ви тут для чого стоїте?», – обурився перехожий.

«Я з громадою», – посміхнувся поліцейський.

Позиція мера

Руслан Марцінків таки зустрівся з мешканцями вулиць Хіміків-Тролейбусна у міській раді у понеділок, 16 липня. На зустріч також прийшли представники СБУ, компанії «Вертикаль», Держ­архбудінспекції, департаменту архітектури, управління земельних відносин та юристи.

«Ми мусимо знайти вихід у правовій площині, – розпочав зустріч Марцінків. – Особисто в мене стосовно СБУ немає ніяких застережень. У них багато хлопців воює на сході України, декого я знаю особисто. Тому моє завдання – зробити так, аби мешканці отримали свій результат – громадський простір, а служба безпеки – свій, тобто аби їхні хлопці отримали житло».

Мер запевнив, що минулого тижня міськрада направила лист до Кабінету Міністрів України з проханням скасувати своє рішення про виділення земельної ділянки СБУ. Натомість пообіцяв знайти альтернативне місце для забудови.

Ще, за словами Руслана Марцінківа, забудовник не повинен проводити на Тролейбусній будь-яких робіт, ДАБІ має вивчити документацію щодо дотримання будівельних норм, а люди – вибрати п’ять представників, які вестимуть переговори, і припинити перекривати дороги.

«Я вам це говорю один раз і більше повторювати не буду, – звернувся до громади Марцінків. – Якщо ви будете перекривати дороги, я ні з ким на зустріч не піду і всім нашим забороню ходити. Коли ми ведемо діалог, то такі методи не прийнятні. Я сам перекривав дорогу і знаю, що це таке. Але в Америці є правило – щоби не відбулося, переговорів з терористами не ведуть. А поліція нехай мені не надзвонює, а займається своєю справою».

Люди погодились і розійшлися. Та на цьому історія не закінчилась.

Уже наступного ранку на оперативній нараді мер продовжив тему, але трохи в іншому стилі.

«Якщо десь ще буде така провокація, як перекриття дороги – я зважати не буду, – сказав Марцінків. – Поліція, не дзвоніть мені з цими питаннями, бо перестану брати трубку, бо скоро такі провокації будуть щодня. Хай приходять у міську раду, протестують, приковують себе наручниками. Будь-що, тільки хай не створюють незручності іншим людям».

Мало того, згодом на його офіційній сторінці у соцмережі Facebook з’явився пост такого змісту:

«Ми вестися на провокації «борщівників» не будемо. І жодних перемовин у разі застосування таких методів не буде! Перекриття дороги – це неприпустимі методи. Шляхів вирішення проблем – безліч, в тому числі звернення до влади. Бо звичайні жителі не повинні бути заручниками таких ситуацій».

При цьому мер не розповів, що робити, якщо влада ігнорує або обіцяє, але не робить. Також не пояснив, чому це протестувальники «борщівники» і чим вони відрізняються від «звичайних жителів». Після палкої дискусії у мережі пост просто зник.

Що далі?

«Ми з забудовником готові розглянути будь-яке компромісне рішення, – повідомив на зустрічі з громадою представник СБУ Ярослав Боднарук. – Та я не маю повноважень сказати вам, що ми відмовляємось від цієї ділянки. На сьогодні, це виключно компетенція КМУ».

За словами представника БК «Вертикаль» Андрія Сендецького, нині на проблемній ділянці жодних будівельних робіт не ведеться, а паркан і завезення будматеріалів передбачене дозволом від Держархбудінспекції на підготовку будівельних робіт.

«На сьогодні наша фірма не порушила жодної норми закону, – каже Сендецький. – У нас є дозвіл на підготовчі роботи і ми маємо право їх виконувати. Паркан поставити, звільнити територію від сміття. Більше нічого не робили».

Представник управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Тарас Рибак підтвердив слова Сендецького, зазначивши, що наразі забудовник не отримав декларації про початок будівельних робіт, а підготовчі роботи – це огородження і прибирання території. Забудовник ще навіть не подав робочий проект, щоб отримати дозвіл на будівельні роботи.

«Доки не отримають декларацію, не мають права нічого будувати», – пояснив Рибак.

Наразі управління земельних відносин підготувало схеми двох земельних ділянок, які запропонують СБУ як альтернативу ділянки на Тролейбусній. Та спершу департамент архітектури, містобудування та культурної спадщини має визначити, чи підпадають ці ділянки під житлову забудову. Потім ці документи направлять до Кабміну, а там уже мають вирішити, чи погоджуватись на такий обмін, чи ні.

…А будівельна компанія «Вертикаль» уже почала продавати квартири у ще не збудованих багатоповерхівках на Тролейбусній. У відділі продажів менеджерка Софія дуже приємним голосом розповідає усі деталі. Житловий комплекс називатиметься «Намистинка», наразі вартість одного квад­ратного метра – 10 тис 600 грн. Кажуть, це акційна ціна, бо будівництво перебуває «на етапі котловану». Серед основних переваг – школа під самою хатою.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.